Co nowego

80. rocznica wysiedleń ludności Gdyni

80. rocznica wysiedlenia gdynian // fot. Justyna Bronk

80. rocznica wysiedlenia gdynian // fot. Justyna Bronk

W 80. rocznicę wysiedleń ludności cywilnej z Gdyni przy tablicy na fasadzie dworca Gdynia Główna zapalono znicze i złożono wieńce. U zbiegu ulic Dworcowej i Starowiejskiej pod pomnikiem Gdynian Wysiedlonych wręczono medale Pro Patria. Jednym z nich została odznaczona Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

- Dzisiaj przychodzimy pokłonić się przed Waszym losem. W tamtych dniach października zostało wyrwane serce z naszej Gdyni. - mówiła do zgromadzonych gdynian wysiedlonych Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta. - Dziękuję, że podtrzymujecie pamięć o tamtych wydarzeniach - dodawała. - Jestem też bardzo wzruszona przyznanym mi odznaczeniem, jest to dla mnie zobowiązanie, abym dalej była z Państwem, z wszystkimi środowiskami kombatanckimi z Gdyni - dziękowała Joanna Zielińska.

80. rocznica wysiedleń ludności Gdyni

Odznaczenia, dyplomy i medale Pro Patria
wręczono członkom Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych. Otrzymał je również autor pomnika Gdynian Wysiedlonych Paweł Sasin.
Medal Pro Patria przyznawany jest osobom i instytucjom za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.


80. rocznica wysiedleń ludności Gdyni

Masowe wysiedlenia gdynian rozpoczęły się po zajęciu miasta przez Niemców we wrześniu 1939 roku. Gdynia w planach okupanta miała być portem wojennym, a miasto miała zasiedlić ludność niemiecka. Wysiedleńcy mogli zabrać tylko podręczny bagaż, musieli natomiast pozostawić całe mienie wraz z kluczami do mieszkań i domów. Przez cały okres II WŚ z miasta, liczącego przed wojną 127 000 mieszkańców, wysiedlono prawie 80 000 osób. Równocześnie z wysiedleniami dokonano represji i eksterminacji całych grup ludności – głównie w lasach piaśnickich czy w KL Stutthof. Wielu nie przeżyło trudów wysiedlenia. Większość wysiedlonych wróciła do Gdyni, podążając za frontem radzieckim w kwietniu 1945 r.

- Chciano jak najszybciej zgermanizować Gdynię. Ludność wysiedlano w głąb kraju. To były paskudne dni dla Gdyni, które już nigdy nie powinny się powtórzyć - podkreślał Benedykt Wietrzykowski, prezes Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych.

Na uroczystości, które odbyły się w honorowej asyście wojskowej przybyli samorządowcy, harcerze oraz mieszkańcy, którym temat wysiedleń jest szczególni bliski. Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku honorowym patronatem objął prezydent Wojciech Szczurek.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 15.10.2019 15:16
  • ikona

    Autor: Justyna Bronk (j.bronk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.10.2019 08:21
  • ikonaZmodyfikował: Justyna Bronk
ikona

Najnowsze