Co nowego

Absolwenci „filmówki” brylują na festiwalach

Gdyńska Szkoła Filmowa - to tutaj filmowego rzemiosła uczą się młodzi twórcy, którzy chcą podbić filmowy świat. Teraz na festiwalach pojawiły się kolejne produkcje jej absolwentów, fot. facebook.com/gdynskaszkolafilmowa

Gdyńska Szkoła Filmowa - to tutaj filmowego rzemiosła uczą się młodzi twórcy, którzy chcą podbić filmowy świat. Teraz na festiwalach pojawiły się kolejne produkcje jej absolwentów, fot. facebook.com/gdynskaszkolafilmowa

Trwa prawdziwie festiwalowe lato dla absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Młodzi twórcy i ich dzieła regularnie trafiają na selekcje festiwali filmowych nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Tylko w ostatnim czasie wśród „gdyńskich” akcentów w konkursowych rywalizacjach znajdziemy nominacje za ścieżkę dźwiękową, laury dla produkcji krótkometrażowych i kolejne nominacje do różnych festiwalowych sekcji.


Do tego, że produkcje rodem z Gdyni – powstałe pod ręką młodych twórców po Gdyńskiej Szkole Filmowej - osiągają sukcesy zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Wszystko wskazuje na to, że i tegoroczne lato będzie pod tym względem szczęśliwe dla młodych reżyserów z lokalnej „filmówki”. Trwa w najlepsze festiwalowy sezon, a wśród nominowanych dzieł na różnych filmowych przeglądach o mniejszej lub większej reputacji regularnie znajdują się produkcje sygnowane nazwiskami absolwentów GSF.

Grad nominacji


Do tej pory Gdyńska Szkoła Filmowa zdążyła już pochwalić się kilkoma nominacjami i nagrodami, które dotyczą dzieł jej absolwentów. Dobra seria zaczęła się jeszcze w czerwcu, gdy na początek festiwalowego lata po pierwszą z nagród sięgnął Adrian Apanel. Jego „Stancja” (tytuł anglojęzyczny: The Last Room On The Left) została uznana za najlepszy polski film krótkometrażowy na VI Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Satyrycznych Pyszadło. To zresztą już kolejne (po m.in. pokazach w Krakowie) konkursowe perypetie przewrotnej etiudy młodego reżysera.

Fotos z filmu „Stancja”, reż. Adrian Apanel, mat. dystrybutora
Fotos z filmu „Stancja”, reż. Adrian Apanel, mat. dystrybutora

Gdyńscy twórcy znów ruszyli też na podbój filmowej Europy i świata – w ramach cenionego Film Fest Gent w Belgii o prestiżową nagrodę publiczności za najlepszą ścieżkę dźwiękową na świecie (World Soundtrack Awards) ciągle walczy Bartosz Chajdecki, czyli autor poruszającej muzyki do „Mistrza” Macieja Barczewskiego, dla którego film był pełnometrażowym debiutem po gdyńskiej „filmówce”. Grono rywali jest naprawdę zacne, bo wśród nominacji znajdziemy też kompozycje gwiazd światowego formatu: Hansa Zimmera czy Jonny’ego Greenwooda.


Oficjalny zwiastun filmu „Mistrz” (reż. Maciej Barczewski), mat. wideo dystrybutora / YouTube

Warto mieć także oko na tych, którzy małymi kroczkami zaczynają drogę na filmowe salony. Tak jak Maria Wider, której „Gęś” (koprodukcja m.in. Gdyńskiej Szkoły Filmowej w ramach programu Studia Munka „Trzydzieści minut”) zdobyła kolejną już nagrodę - została uhonorowana „Srebrnym Gronem”. To jeden z laurów przyznawanych podczas jednego z najstarszych polskich przeglądów filmowych, Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie. Krótki metraż zdobył uznanie jurorów m.in. za „(...) dojrzały portret relacji w rodzinie, z ich wielowątkowością, dynamizmem i ciepłem, ze szczególnym uwzględnieniem wyrazistej kreacji Mai Wolskiej”.


Maria Wider dziękuje za nagrodę podczas Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie, mat. wideo: YouTube

Listę festiwalowych podbojów reżyserów z gdyńskiej „filmówki” zamyka (jak do tej pory) nagroda specjalna dla Macieja Millera na Festiwalu Kameralne Lato w Radomiu. W ten sposób wyróżniono „Opowiedz mi o mnie”, nową krótkometrażową produkcję dokumentalną młodego twórcy, który w poprzednich latach prezentował festiwalowym jurorom swoją poprzednią etiudę, „Między nami”.

Czekają na laury


Kolejny z młodych reżyserów, Bartosz Izdebski, będzie dopiero prezentował swój krótki metraż - na 16. Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi na przełomie lipca i sierpnia. Jego „Delicje” zostały nominowane wśród łącznie 20 etiud filmowych z całego świata.

Kadr z filmu „Delicje" w reżyserii Bartosza Izdebskiego, fot. Adam Kwiatkowski
Kadr z filmu „Delicje" w reżyserii Bartosza Izdebskiego, fot. Adam Kwiatkowski

Na festiwalowe zmagania z niecierpliwością czeka też zapewne Grzegorz Mołda – jego szykowany do premiery kinowej pełnometrażowy debiut, „Matecznik”, znalazł się w gronie dzieł wyselekcjonowanych do sekcji „Odkrycie” znanego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Wrocławski festiwal odbędzie się już od 21 do 31 lipca.

Nieco później, bo na początku września publiczność i jury konkursowe w koreańskim Busan przyjrzy się także dwóm produkcjom absolwentek GSF - „Wskrzeszeniu” Luizy Budejko i „Nie mów tak do mnie” Hanny Kilińskiej. Oba filmy dyplomowe dostały się do oficjalnej selekcji Busan Inter-City Film Festival, do którego zaproszono między innymi miasta należące do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w charakterze „Miasta Filmu”.

  • ikonaOpublikowano: 12.07.2022 13:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.07.2022 16:29
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze