Co nowego

Absolwentki gdyńskiej filmówki walczą o nagrody w Indiach

Na zdj. (od lewej): tytułowa Sabina – Izabela Kuna i Maria Dudaref  w filmie „Wskrzeszenie” // mat. prasowe

Na zdj. (od lewej): tytułowa Sabina – Izabela Kuna i Maria Dudaref w filmie „Wskrzeszenie” // mat. prasowe

Absolwenci Gdyńskiej Szkoły Filmowej brylują nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Młodzi twórcy i ich dzieła regularnie trafiają na selekcje festiwali filmowych. W grudniu dwie produkcje z Gdyni będzie można zobaczyć na Kautik International Film Festival w Indiach. W konkursie znalazły się filmy: „Sabina” Diany Zamojskiej i „Wskrzeszenie” Luizy Budejko.

 
Do tego, że produkcje rodem z Gdyni, które wyszły spod ręki młodych twórców – absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej – osiągają sukcesy, zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Tym razem dwie z nich powalczą o nagrody w konkursie filmów krótkometrażowych w Nainital na północy Indii.

Filmy „Sabina” Diany Zamojskiej i „Wskrzeszenie” Luizy Budejko znalazły się w konkursie hinduskiego Kautik International Film Festival. Wydarzenie odbędzie się w dniach 2-4 grudnia.


„Sabina” Zamojskiej


„Sabina”
, pokazywana niedawno na Camerimage, to film dyplomowy Diany Zamojskiej.

Po nieudanym wieczorze, spędzonym w towarzystwie swojego młodszego kochanka, 50-letnia Sabina wsiada do taksówki. Po chwili na drogę wybiega dziewczyna z niebieskimi włosami – Anka i prosi kobietę o pomoc. 

Anka wciąga Sabinę w wir wydarzeń, które pozwolą jej inaczej spojrzeć na swoje dotychczasowe życie. W tytułowej roli wystąpiła Izabela Kuna.

Diana Zamojska ukończyła wydział aktorski  w warszawskiej Akademii Teatralnej. Zagrała m.in. w filmach: „Księstwo”, „Panie Dulskie”, „Lokatorki” i „Kamerdyner”.

Od kilku lat pisze i reżyseruje krótkie metraże. Marzy o wyreżyserowaniu pełnometrażowego debiutu z gatunku science fiction dramedy.

„Wskrzeszenie” Budejko


„Wskrzeszenie” Luizy Budejko
 już od dawna bryluje na festiwalach. Film zdobył m.in. nagrody w Czechach i Krakowie.

To historia 10-letniej Magdy, która traci młodszego brata. Wskutek tragedii ojciec pogrąża się w głębokim żalu, a matka jest oschła i niedostępna.

Żeby poradzić sobie z całą sytuacją, Magda postanawia ożywić Marcela. Znajduje na to świetny pomysł, który nie ma prawa się nie udać.

Luiza Budejko jest reżyserką i scenarzystką, absolwentką Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Ukończyła również Przedszkole Filmowe w Szkole Wajdy oraz Akademię Muzyczną na wydziale instrumentalnym (na kierunku obój).
 
Przez lata była związana z Ogniskiem Teatralnym Haliny i Jana Machulskich. Reżyserowała krótkie formy teatralne, etiudy fabularne, filmy dokumentalne i teledyski.

Gdyńska filmówka


Gdyńska Szkoła Filmowa – Policealne Niepubliczne Studium Filmowe powstała w styczniu 2010 roku z inicjatywy prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, Leszka Kopcia – dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Roberta Glińskiego – reżysera i scenarzysty oraz Jerzego Radosa – pomysłodawcy i realizatora Pomorskich Warsztatów Filmowych, a obecnie dyrektora Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Gdyńska Szkoła Filmowa jest nowoczesnym projektem edukacyjnym, inspirowanym programami nauczania zawodów filmowych, popularnymi wśród systemów edukacji filmowej w USA, Wielkiej Brytanii, Danii i Norwegii.

  • ikonaOpublikowano: 28.11.2022 11:46
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.11.2022 13:36
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Najnowsze