Co nowego

Anielski mural w gdyńskiej szkole

Malowane skrzydła dla uczniów SP nr 31 // mat. prasowe SP nr 31

Malowane skrzydła dla uczniów SP nr 31 // mat. prasowe SP nr 31

Z okazji Dnia Dziecka na uczniów Szkoły Podstawowej nr 31 czekała miła niespodzianka. Na ścianie korytarza pojawiły się kolorowe skrzydła. Namalowany mural ma być symbolem dobra i „uskrzydlać” dzieci, które go zobaczą. Inicjatorami akcji była rada rodziców, a w wykonaniu anielskich skrzydeł pomogli im plastyk miasta Jacek Piątek i Aneta Śramska-Piątek.

 
Mural przedstawiający anielskie skrzydła powstał na ścianie korytarza głównego Szkoły Podstawowej nr 31 przy ul. Chylońskiej 227. Pomysłodawcą akcji jest tamtejsza rada rodziców, a projekt wykonali Jacek Piątek, plastyk miasta Gdyni i Aneta Śramska-Piątek. Artystka prowadzi w Gdyni pracownię „Piątek Design - pracownia sztuki”. Zajmuje się tam m.in. ceramiką, rzeźbą, rysunkiem i malarstwem.
 
– Razem z dyrekcją szkoły przygotowaliśmy dla naszych uczniów niespodziankę z okazji Dnia Dziecka w postaci kolorowych skrzydeł, które namalowane zostały na ścianie korytarza głównego w naszej szkole. Mural ten ma być symbolem dobra i „uskrzydlać” w każdym pozytywnym wymiarze – mówi przewodnicząca rady rodziców Beata Derda.

Anielskie skrzydła - większe i mniejsze - na korytarzu SP nr 31 // mat. szkoły
Oprócz dużych anielskich skrzydeł, namalowane zostały również mniejsze – dla młodszych dzieci.
 
– Cieszymy się niezmiernie, że chęć swojej pomocy w organizacji akcji dla dzieci i samego namalowania skrzydeł wyraził plastyk miasta Gdyni pan Jacek Piątek, który odpowiada za kształtowanie wizerunku przestrzeni miejskiej oraz nadzór nad estetyką terenów i obiektów w naszym mieści. Wielkie podziękowania należą się również pani Anecie Śremskiej-Piątek, która wspólnie z nim stworzyła to wspaniałe dzieło dla dzieci – mówi Aleksander Kuźmin, dyrektor SP nr 31.


Skrzydlate murale

 
Pomysłodawczynią projektu skrzydlatych murali jest amerykańska artystka wizualna i performerka Colette Miller. Jej prace możemy podziwiać na całym świecie: w Ameryce, Kanadzie, na Kubie, w Kenii i wielu innych krajach Europy.
 
Największe skupisko skrzydlatych murali znajduje się w Stanach Zjednoczonych, głównie w Kalifornii oraz Los Angeles, gdzie wszystko się zaczęło.
 
To tam w 2012 roku powstały pierwsze uliczne, skrzydlate murale i zrodził się projekt nazwany przez artystkę „The Global Angel Wings Project”. Miał on na celu wszystkim przypomnieć, że to my – ludzie, jesteśmy aniołami tej planety.

  • ikonaOpublikowano: 03.06.2022 09:14
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.06.2022 09:16
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze