Co nowego

Cargo rowerami po mieście

Cargo rowerami po mieście // zdjęcie przykładowe - pixabay.com

Cargo rowerami po mieście // zdjęcie przykładowe - pixabay.com

Mamy to! W ciągu najbliższych 3 lat Gdynia będzie realizowała europejski projekt – CoBiUM popularyzujący korzystanie z cargo rowerów. Nasze miasto jest członkiem zwycięskiego konsorcjum, które właśnie uzyskało dofinansowanie z programów zewnętrznych.

– W ramach projektu CoBiUM, Gdynia ma zamiar zaangażować się w badanie i prowadzenie działań pilotażowych wśród pracowników jednostek samorządowych oraz przedsiębiorców na terenie ścisłego centrum miasta w powiązaniu z projektem unijnym Freight TAILS dotyczącym systemu dostaw w Śródmieściu. W planach jest również zakup cargo rowerów – mówi Alicja Pawłowska, kierownik Referatu Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdyni.

Celem projektu jest zwiększenie wykorzystania roweru cargo jako ekologicznego środka transportu. Zakłada on zwiększenie świadomości w zakresie stosowania takich jednośladów wśród wybranych grup docelowych, a obejmować będzie trzy główne obszary zastosowań:
  • rowery cargo dla prywatnych użytkowników – np. transport dzieci, zakupy,
  • rowery cargo dla służb miejskich – np. czyszczenie ulic, zbieranie odpadów, poczta kurierska,
  • rowery cargo dla biznesu – logistyka, dowozy na krótki dystans, dostawy wewnątrz firmy.

Budżet na realizację gdyńskiej części projektu wynosi 247 343,81 EURO. Projekt ma charakter badawczo-innowacyjny i otrzyma dofinansowanie 85% kosztów kwalifikowalnych personelu, zewnętrznych usług i ekspertyz w ramach Programu INTERREG Południowy Bałtyk.

Projekt CoBiUM – Cargo Bikes in Urban Mobility otrzymał dofinansowanie z Programu INTERREG Południowy Bałtyk (Zadanie 3.1: „Poprawa zintegrowanych zdolności zarządzania środowiskiem w celu ochrony i zrównoważonego użytkowania dziedzictwa naturalnego i zasobów”). Konsorcjum projektu tworzone jest przez Vaxjo (Szwecja), Gdynię, Słupsk, Uniwersytet w Greifswaldzie, Duńską Organizację Turystyki Rowerowej (Kopenhaga) oraz firmę Energiekontor z Bremy.

14 i 15 marca przedstawiciele Gdyni wezmą udział w spotkaniu inaugurującym przedsięwzięcie (Kick-off meeting) w Vaxjo, na którym ustalone zostaną szczegółowo działania.

Projekt powinien zostać zrealizowany do 31 stycznia 2021 roku.

W ciągu najbliższych 3 lat nasze miasto realizować będzie również projekt City Changer Cargo Bike. Gdynia w tej inicjatywie ma status miasta uczącego się – będzie czerpać wiedzę od partnerów, wdrażać programy pilotażowe, organizować warsztaty, tworzyć materiały edukacyjne oraz promować ruch rowerowy z wykorzystaniem rowerów towarowych. Projekt otrzymał dofinansowanie z Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020.

  • ikonaOpublikowano: 15.02.2018 18:00
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.07.2018 15:33
  • ikonaZmodyfikował: Marta Jaszczerska
ikona

Najnowsze