Co nowego

Chrzest „Błyskawicy”

Cecylia Raczyńska podczas chrztu ORP „Błyskawica”, źródło: Muzeum Marynarki Wojennej

Cecylia Raczyńska podczas chrztu ORP „Błyskawica”, źródło: Muzeum Marynarki Wojennej

Święto Marynarki Wojennej zapowiada się w tym roku wyjątkowo. Na pokład ORP „Błyskawica” zawitają Katarzyna Raczyńska i Viridianna Rey – córki Cecylii Raczyńskiej, matki chrzestnej legendarnego niszczyciela. Przyjmą one symboliczny patronat nad okrętem.


Od miesiąca miejsce na styku nabrzeży Prezydenta i Pomorskiego jest puste. Cumująca tu zwykle „Błyskawica” przechodzi remont w PGZ Stoczni Wojennej na Oksywiu, o czym pisaliśmy dwa tygodnie temu. Ale już wkrótce odnowiony i odmalowany niszczyciel wróci na swoje stałe miejsce. W jego wnętrzu znajdzie się zmodyfikowana wystawa Muzeum Marynarki Wojennej. Tak przygotowany okręt-muzeum będzie znów witał tysiące turystów z kraju i ze świata oraz różnych gości.

Podczas tegorocznego Święta Marynarki Wojennej na pokładzie okrętu pojawią się wyjątkowi goście - Katarzyna Raczyńska i Viridianna Rey.

– Ten okręt zna cała Polska. ORP „Błyskawica” jest symbolem walk polskich marynarzy podczas II wojny światowej. Jest ikoną Gdyni, ikoną morskiej Polski. 27 czerwca na jego pokładzie dojdzie do wyjątkowej uroczystości – symbolicznego nawiązania do ceremonii chrztu morskiego i nadania okrętowi sławnej dzisiaj nazwy. Ten historyczny chrzest i wodowanie odbyły się 1 października 1936 roku w stoczni Samuela White’a w Cowes. Matką chrzestną „Błyskawicy” została pani Cecylia Raczyńska, żona polskiego ambasadora w Wielkiej Brytanii - hrabiego Edwarda Raczyńskiego. W czerwcu bieżącego roku córki Cecylii i Edwarda Raczyńskich, panie Katarzyna Raczyńska i Viridianna Rey odwiedzą pokład „Błyskawicy” – słynnego chrześniaka ich mamy. W Święto Marynarki Wojennej obie panie przyjmą rolę kontynuatorek tradycji oraz obejmą symboliczny patronat nad „Błyskawicą”. Staną się spadkobierczyniami matki chrzestnej okrętu – Cecylii Raczyńskiej. To wydarzenie, zainspirowane i zorganizowane przez Muzeum Marynarki Wojennej we współpracy z 3. Flotyllą Okrętów, podkreśli wagę tej pięknej tradycji i roli Cecylii Raczyńskiej oraz znaczenie dla polskiej historii Edwarda Raczyńskiego – mówi Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa w budynku Muzeum Marynarki Wojennej poświęcona Cecylii i Edwardowi Raczyńskim. Raczyński był patriotą, jednym z najwybitniejszych polskich dyplomatów i polityków XX wieku – ambasadorem, ministrem i Prezydentem Rzeczypospolitej na Uchodźstwie w latach 1979-1986. To jego podpis, w imieniu rządu Rzeczypospolitej, widnieje na dokumencie z 18 listopada 1939 roku regulującym wojenną współpracę polskiej Marynarki Wojennej z brytyjską Royal Navy. To na jego mocy polscy marynarze zapisywali „wielkie dni małej floty”, a ORP „Błyskawica” uczestniczył w działaniach wojennych do ostatnich dni walk na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym, biorąc udział m.in. w kampanii norweskiej, ewakuacji Dunkierki, bitwie o Atlantyk, operacjach „Torch” i „Overlord”, bitwie pod Ushant, czy operacji „Deadlight”

ORP Błyskawica w stoczni J. Samuel White w Cowes, źródło: Muzeum Marynarki Wojennej
ORP Błyskawica w stoczni J. Samuel White w Cowes, źródło: Muzeum Marynarki Wojennej
Matka chrzestna „Błyskawicy” - Cecylia Raczyńska była najmłodszym z sześciorga dzieci Edwarda Jaroszyńskiego, właściciela znacznych majątków na Podolu i Wandy z Sierakowskich z Waplewa koło Malborka

Tak o swej żonie napisał po latach Edward Bernard Raczyński:

„W Rogalinie Helena i Roger wyprawili wesel Cecylii Jaroszyńskiej, kiedy wychodziła za mnie 25 sierpnia 1932r. Moja oblubienica straciła przed laty rodziców. Ale pod opieką mego braterstwa nie była osamotniona. Otaczała ją powszechna sympatia zgromadzonej rodziny, domowników, a nawet obcych. Przemawiał za nią wdzięk prostoty bardziej wymowny jeszcze od bijącej w oczy urody.  (…) Pan Bóg poszczęścił nam, obdarzając trzema córkami. Żadnej bym nie zamienił na chłopca. Poszczęścił nam ponadto wielokrotnie ponad oczekiwanie. Z Jego łaski otrzymałem żonę zdobną w cnoty ewangeliczne, wesołą, wyrozumiałą, łagodną, skromną aż do samozaparcia, wierną do ostatniego tchu. Istotę drobną i delikatną tylko z pozoru, w istocie niezłomną.”

Dwie ze wspomnianych w powyższym cytacie córek - Katarzyna Raczyńska i Viridianna Rey już wkrótce będą wspominały rodziców na pokładzie okrętu-chrześniaka swojej matki.

Cecylia Raczyńska z córkami oraz Cecylia i Edward Raczyńscy. Źródło: Muzeum Marynarki Wojennej
Cecylia Raczyńska z córkami oraz Cecylia i Edward Raczyńscy. Źródło: Muzeum Marynarki Wojennej

  • ikonaOpublikowano: 28.04.2021 07:19
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.04.2021 21:55
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze