Co nowego

Co będzie się działo w Muzeum Miasta Gdyni w 2020?

Co czeka Muzeum Miasta Gdyni w 2020 roku? // kolaż z mat.prasowych

Co czeka Muzeum Miasta Gdyni w 2020 roku? // kolaż z mat.prasowych

Bez wątpienia będzie ciekawie i intrygująco. Muzeum Miasta Gdyni zaproponuje w tym roku bardzo zróżnicowany repertuar, rozpoczynając od gdyńskiej odsłony współorganizowanej z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wystawy „Gdynia – Tel Awiw” i kolejnej wystawy z wielokrotnie nagradzanej serii „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, a kończąc na tematyce ważnej dla regionu jak wystawa poświęcona Gdyńskiej Scenie Alternatywnej,  legendzie zakładów Radmor czy 50. Rocznicy Grudnia ’70.



  • Gdyńska odsłona wystawy „Gdynia - Tel Awiw” – 27 marca - 7 czerwca 2020
Gdynię od Tel Awiwu dzieli blisko 3 tys. kilometrów, ale niespodziewanie wiele je łączy! Już od 27 marca w Muzeum Miasta Gdyni otwarta zostanie wystawa „Gdynia – Tel Awiw”, poświęcona dwóm miastom zbudowanym na marzeniach. Oba powstały w tym samym czasie jako porty-bramy na świat, eleganckie kurorty i perły modernistycznej architektury. Oba odegrały podobną rolę w historii Izraela i Polski. Zaprezentowane będą zdjęcia i makiety najpiękniejszych budynków, dokumenty pokazujące codzienne życie i święta, przedmioty z epoki i dzieła współczesnych artystów.

Biel eleganckich budynków, błękit morza oraz złoty kolor słońca i piasku – te barwy najlepiej opisują Gdynię i Tel Awiw, dwa miasta powstałe na początku XX wieku. Gdyńska odsłona wystawy zaprezentowanej pierwotnie w Muzeum POLIN zabierze publiczność w podróż, w trakcie której będzie można podziwiać ich historię, atmosferę, architekturę, sztukę oraz zwyczaje mieszkańców.

Podstawowym wątkiem gdyńskiej odsłony ekspozycji i osią jej narracji będzie architektura. Treści ściśle architektoniczne, w esencjonalnej formie ujęte w Warszawie w sekcji Ku modernizmowi, zostaną rozszerzone o nowe przykłady budynków, tak by jeszcze bardziej czytelna stała się ewolucja, jaką przeszły domy prywatne i obiekty użyteczności publicznej obu miast.

Organizatorzy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Miasta Gdyni.
 
  • Przekaz. Gdyńska Scena Alternatywna – 16 maja - 30 sierpnia 2020

Od maja w Muzeum Miasta Gdyni zaprezentowana zostanie niezwykła ekspozycja poświęcona fenomenowi GSA (skrót rozwijany jako Gdyńska lub Gdańska Scena Alternatywna), podczas której zostaną po raz pierwszy upublicznione nieznane archiwa wideo/foto/audio takich zespołów jak Bielizna, Pancerne Rowery, Marylin Monroe, No Limits, Meva, Apteka, Hektor, Albatros jak i materiały z bogatego archiwum Młodzieżowego Centrum Kultury (festiwale Nowa Scena, koncerty w klubach Łajba, Kolejarz, Remus, Teatr Ekspresji). GSA była ruchem nieuznającym granic stylistycznych, generującym nową jakość w latach 80. ubiegłego wieku.
Wernisaż wydarzenia odbędzie się podczas Europejskiej Nocy Muzeów 16 maja 2020 roku, a w przestrzeni muzeum zorganizowany zostanie cykl koncertów.

Kuratorzy: Michał Miegoń, Anna Śliwa.



  • Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci – 4 lipca - 15 listopada 2020

Muzeum Miasta Gdyni już od kilku lat prezentuje cykl wystaw Polskie Projekty Polscy Projektanci (PPPP).

- Chcemy promować w ten sposób polski dizajn, inspirować, zachęcać do kreatywności i innowacyjności. Skupiamy uwagę na polskim wzornictwie, chcąc pokazać wiele dobrych, rodzimych wzorów – zapowiadają organizatorzy i dodają:

- Ostatnio chętnie prezentowany bywa dizajn zachodnioeuropejski czy skandynawski, wciąż jednak brakuje monograficznych wystaw poświęconych polskim projektantom. Cykl PPPP miał za zadanie odpowiedzieć na to zapotrzebowanie.

Kolejna, siódma wystawa z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, serii poświęconej gigantom polskiego projektowania, przybliży postać tragicznie zmarłego Janusza Kaniewskiego. Był polską gwiazdą dizajnu, współtwórcą wyglądu wielu aut, stacji benzynowych, butów czy przedmiotów codziennego użytku. Był również futurystą, osobą niezwykle zainteresowaną przyszłością miasta, komunikacji i rozwiązań ułatwiających wspólne życie mieszkańców milionowych metropolii.

Kurator: Anna Śliwa.
 
  • Legenda Radmoru – 4 grudnia 2020 - 30 maja 2021

Podczas gdy wielu Polaków pamięta sprzęt hi-fi, produkowany przez Radmor, niewielu przypomina sobie nazwę gdyńskiej firmy, która stworzyła tak zaawansowany technologicznie i cieszący się dziś mianem kultowego produkt. Nieprzypadkowo jednak losy przedsiębiorstwa i jego pracowników ściśle związane są z dziejami polskiego Wybrzeża, a przede wszystkim Gdyni. To właśnie tu w trudnych powojennych latach 1945-1948 odrodziła się niezwykła przedsiębiorczość, której źródeł należy szukać wcześniej w pionierskim okresie budowy portu i miasta.
 
„Legenda Radmoru” to wystawa czasowa w Muzeum Miasta Gdyni, której celem jest upowszechnienie osiągnięć polskich inżynierów oraz niezwykłej historii jednej z najstarszych gdyńskich firm. Ekspozycja ukaże historię, dorobek i działalność przedsiębiorstwa na tle szerszych powojennych przemian historyczno-gospodarczych (przedsiębiorczości, gospodarki planowej, działalności opozycyjnej, transformacji ustrojowej, adaptacji do nowych realiów wolnego rynku). Na wystawie znajdą się eksponaty, projekty, archiwalne fotografie, dokumenty i elementy stanowisk produkcyjnych, wypożyczone z Radmoru oraz obiekty od osób prywatnych, pozyskane w ramach działań partycypacyjnych, angażujących pracowników, ich rodziny, gdyńską społeczność oraz użytkowników tego ponadczasowego sprzętu. Całość dopełni aranżacja, która – by oddać innowacyjność technologiczną, funkcjonalność i estetykę wzorniczą produktów – przeniesie widzów do wnętrza radmorowskiego sprzętu.

Kurator: Artur Wodzyński.
 
  • Grudzień ’70. Wystawa historyczna poświęcona 50-leciu wydarzeń na Wybrzeżu – 17 grudnia 2020 - 28 marca 2021

Podwyżka cen żywności w 1970 roku wywołała niezadowolenie w całym kraju. Do najgwałtowniejszych protestów doszło na Wybrzeżu. 15 grudnia ze stoczni w Gdyni ulicami miasta ruszył pochód protestacyjny. W nocy władze aresztowały członków komitetu strajkowego i wprowadziły blokadę stoczni. Jednocześnie, wbrew tej decyzji, w mediach wezwano do wznowienia pracy. 17 grudnia doszło do masakry przybywających rano do pracy stoczniowców. Wśród zabitych był Zbigniew Godlewski, którego ciało demonstranci przenieśli pod Prezydium Rady Narodowej. Tam ponownie otwarto ogień.

Celem wystawy będzie powrót do tamtych wydarzeń przez pryzmat braku i traumy wśród najbliższych osób, biorących udział w protestach. Wielka historia zostanie opowiedziana z perspektywy pojedynczych bohaterów i bohaterek oraz relacji ich rodzin.

Kurator: Dział Historyczny.
 
  • Rezydencje w Muzeum Miasta Gdyni

W 2020 roku Muzeum Miasta Gdyni wraz z magazynem internetowym Dwutygodnik rozpoczynają cykl rezydencji artystycznych, podczas których czołowi polscy naukowcy, pisarze, publicyści czy kulturoznawcy odwiedzą Gdynię, poznają archiwa MMG i na tej podstawie napiszą eseje.

Więcej informacji na http://www.muzeumgdynia.pl/.

ikona

Najnowsze