Co nowego

Co słychać na Polskiej 1?

Muzeum Emigracji w Gdyni, fot. Bogna Kociumbas

Muzeum Emigracji w Gdyni, fot. Bogna Kociumbas

Ten rok w gdyńskim Muzeum Emigracji będzie poświęcony 100-leciu emigracji ekonomicznej do Francji i Belgii.

Tematem przewodnim tegorocznych wydarzeń będą relacje francusko-belgijskie w kontekście emigracji Polaków po I wojnie światowej.

Muzeum Emigracji w Gdyni, fot. Bogna Kociumbas

Kraina węgla

Wystawa czasowa „Carboland” będzie poświęcona polskim robotnikom zatrudnionym w kopalniach węgla we Francji i Belgii między 1919 a 1939 rokiem. Ekspozycja opowie o setkach tysięcy mężczyzn i kobiet gotowych podjąć trud pracy w jednym z najniebezpieczniejszych zawodów. Ich historia pozwoli na uniwersalną refleksję nad trudnościami adaptacji do nowych warunków.
Częścią wystawy będzie instalacja artystyczna „m²/maison minière” autorstwa Roberta Kuśmirowskiego. W muzeum stanie replika belgijskiego mieszkania polskiej rodziny górniczej z przełomu lat 20. i 30. XX wieku. Instalacja odwoła się do pamięci oraz historii, rekonstruując jej nietrwałe obiekty i poruszając wątek przemijania.
Wernisaż odbędzie się 24 kwietnia, a wystawa będzie prezentowana do 27 września. Wstęp jest bezpłatny.

Dzień Polonii i Polaków za granicą

Coroczne święto polskich emigrantów to okazja do przeprowadzenia pogłębionych wywiadów z drugim i trzecim pokoleniem francuskiej i belgijskiej Polonii. Nagrania przygotowane przez muzealne Archiwum Emigranta wzbogacą jego zbiory i zostaną zaprezentowane w przestrzeni Dworca Morskiego oraz udostępnione online. Ten wyjątkowy dzień będzie także okazją do spędzenia czasu w muzeum z rodziną. Dla dorosłych i dzieci zaplanowano specjalny program wydarzeń.

5 lat Muzeum


5 lat temu podczas Nocy Muzeum uroczyście otwarto Muzeum Emigracji w zrewitalizowanym budynku Dworca Morskiego w samym sercu gdyńskiego portu. W tym roku, dokładnie tego samego dnia - 16 maja - muzeum zaprosi wszystkich do wspólnego świętowania swojego 5-lecia.

Koncerty z widokiem na świat

Lato sprzyja zabawie, a szczególnie nad morzem. Podczas szóstej odsłony cyklu „Koncerty z widokiem na  świat” scena na tarasie Dworca Morskiego należeć będzie do artystów z Belgii i Francji.

Spotkania literackie

Spotkania poświęcone prozie non-fiction wpisały się już na stałe w jesienną ofertę programową Muzeum Emigracji. W tym roku, podczas trzech dni spotkań z najciekawszymi pisarzami i reporterami, miłośnicy książek będą mieli okazję wysłuchać i wziąć udział w rozmowach poświęconych kulturze Belgii i Francji.

Fotograficzny album polskiego imigranta

W jesiennych planach muzeum jest również otwarcie  pierwszej w Polsce wystawy fotografii Kasimira Zgoreckiego - dokumentalisty, który zarejestrował życie polskich imigrantów pracujących na północy Francji w latach 20. i 30. XX wieku. 

Urodziny Dworca Morskiego

8 grudnia 1933 roku Gdynia stała się centrum ruchu pasażerskiego całej Polski - do użytku zostaje oddany modernistyczny gmach Dworca Morskiego. Każdego roku Muzeum Emigracji uroczyście obchodzi rocznicę tych wyjątkowych wydarzeń, świętując urodziny swojej siedziby. W tym roku z tej okazji w 87-letnim Dworcu odbędzie się unikatowe widowisko teatralne.

Projekty naukowe i badawcze

O emigracji zarobkowej polskich rodzin w dwudziestoleciu międzywojennym podczas 5. Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej będą opowiadać naukowcy z Polski i z zagranicy.

Muzeum Emigracji razem z tegorocznymi absolwentami III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni planuje projekt, mający na celu poznanie planów edukacyjnych maturzystów, którzy zamierzają studiować za granicą.

Poza tym w 2020 opublikowane zostaną dwa kolejne wydania Polskiego Przeglądu Migracyjnego i to w odnowionej szacie graficznej.
W lutym ukaże się numer o nowych technologiach i ich wpływie na współczesną migrację, a  pod koniec roku kolejne wydanie o migracji klimatycznej, czyli najbardziej aktualnym obliczu migracji.

Edukacja

Dział Edukacji Muzeum Emigracji przywiązuje ogromną wagę do zwiększania dostępności instytucji kultury.

Osoby z niepełnosprawnościami, jak co roku, będą mogły skorzystać z oprowadzań i warsztatów w ramach programu „Muzeum Bez Wyjątku”.

Ponad to kontynuowane będą cykliczne wydarzenia dla odbiorców w każdym wieku.

Najmłodszych i ich opiekunów zainteresują warsztaty sensoryczne „Brzdące 1, 2, 3 wkraczają do gry” i „Czwartki z Brzdącami”.

Dla grup szkolnych przygotowano bogatą ofertę edukacyjną, a w planach są także zajęcia dla studentów.

W czasie wolnym muzeum zaprasza nastolatki do udziału w wieczornych imprezach „Late Nite”, a nieco młodszych odbiorców na warsztaty „Wystawa MEGa sprawa”.

Osoby dorosłe będą mogły podszkolić umiejętności językowe w czasie spotkań z cyklu „Gdynia Language Swap", a miłośnicy zagadek kryminalnych wziąć udział w grach „Kryminalny Piątek".

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 19.02.2020 11:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.02.2020 11:18
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Najnowsze