Co nowego

Coraz więcej eksponatów w MMW

Zabytkowe pocztówki, plakieta dla jednego z najlepszych pływaków Marynarki Wojennej w 1938 i orzełek znaleziony na Helu - to nowe eksponaty, które trafiły do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, fot. facebook.com/MuzeumMW

Zabytkowe pocztówki, plakieta dla jednego z najlepszych pływaków Marynarki Wojennej w 1938 i orzełek znaleziony na Helu - to nowe eksponaty, które trafiły do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, fot. facebook.com/MuzeumMW

Będzie co podziwiać na wystawie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Muzealnicy w ostatnich tygodniach poszerzają swoje zbiory eksponatów, chwaląc się nowymi nabytkami. Najświeższe z nich to m.in. plakieta na drewnie z zawodów pływackich w latach 30., zabytkowe pocztówki z polskimi okrętami czy hamak z workiem marynarskim z okresu II wojny światowej.


Na tych, którzy w tym roku postanowią ponownie (lub w ogóle po raz pierwszy) odwiedzić Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni będzie czekać sporo nowych perełek. Ostatnie tygodnie muzealnicy poświęcają na poszerzanie swoich zbiorów. To nie tylko pamiątki, które do placówki przekazują bliscy np. byłych marynarzy, ale też prawdziwe rarytasy pozyskane od prywatnych kolekcjonerów. Nowymi „zdobyczami” pracownicy muzeum regularnie dzielą się za pośrednictwem mediów.

Marynarskie artefakty z Wielkiej Brytanii


Jedne z najświeższych nabytków, które trafią na ekspozycję placówki to niewielkie, ale charakterystyczne przedmioty. Pierwszy z nich to sentymentalna nagroda z końcówki dwudziestolecia międzywojennego, czyli dostojna pamiątkowa plakieta (czyli ozdobna, metalowa płytka) umieszczona na drewnie. Tego typu przedmioty stanowiły np. nagrody, tak jak i w tym przypadku. Jak podało Muzeum Marynarki Wojennej, nowy przedmiot w zbiorach był uhonorowaniem zwycięzców w zawodach pływackich dla Marynarki Wojennej. W 1938 roku otrzymał ją drugi z najlepszych zawodników na 1000 metrów stylem dowolnym.

Plakieta, którą jeszcze przed II wojną światową nagradzano najlepszych pływaków w Marynarce Wojennej, fot. facebook.com/MuzeumMW
Orzełek odnaleziony na Helu, fot. facebook.com/MuzeumMW

Nowe nabytki to także charakterystyczny orzełek wojskowy, który wydobyto na Helu oraz kilkanaście zabytkowych pocztówek. Na każdej z nich widnieje inny okręt wojenny służący w polskiej flocie, ale – co ciekawe – na jednej z nich doszło do niewielkiego, nadającego kolekcji wyjątkowego znaczenia przekłamania, co wychwycili sami muzealnicy.

Pocztówki z polskimi okrętami Marynarki Wojennej, fot. facebook.com/MuzeumMW
Pocztówki z polskimi okrętami Marynarki Wojennej, fot. facebook.com/MuzeumMW

- (…) Warto zwrócić szczególną uwagę na jedną, prezentującą według opisu ORP Wicher, gdzie posłużono się fotografią w rzeczywistości francuskiego okrętu typu Bourrasque/Simoun, pierwowzoru naszych kontrtorpedowców Wicher/Burza – pisze Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni na Facebooku.

Muzeum Marynarki Wojennej pozyskało nowe eksponaty z Wielkiej Brytanii – to tam na co dzień mieszka prywatny kolekcjoner Andrew Szyszlak, który zgromadził marynarskie pamiątki.



Mundur, szable, hamak i… motorówka


Nowych zdobyczy w ostatnich tygodniach było więcej – jak informowaliśmy już wcześniej, kolekcję marynarskiego muzeum zasilił m.in. zestaw należący do marynarza załóg maszynowych z czasów II wojnych światowej, Pawła Knoppa. Jego syn, Jacek przekazał dobrze zachowany charakterystyczny hamak okrętowy z workiem marynarskim oraz kilka polskojęzycznych zeszytów z materiałami szkoleniowymi dla maszynistów okrętowych – to cenne materiały obrazujące rolę i codzienność cichych bohaterów polskiej floty.

Jeden z najcenniejszych nabytków to natomiast wyjątkowe szable oficerów Marynarki Wojennej z okresu międzywojennego. Muzeum w grudniu nabyło od anonimowego prywatnego kolekcjonera pałasze należące do admirała Jerzego Świrskiego i komandora Zbigniewa Przybyszewskiego, zachowane w doskonałym stanie.

Inne osobiste pamiątki przekazał muzeum przed śmiercią emerytowany oficer techniki Marynarki Wojennej, Zbigniew Kosierkiewicz – popularny w Gdyni odtwórca roli wiceadmirała Kazimierza Porębskiego podczas marynarskich uroczystości. Pod koniec ubiegłego roku przekazał do zbiorów MMW swój oficerski mundur, czapkę i kilka drobniejszych przedmiotów.

Nie sposób nie wspomnieć też o przekazanej do muzeum przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną motorówce „Samarytanka”. Łódź zniknęła z mało popularnej lokalizacji wśród biurowców przy ul. Czechosłowackiej i – po skomplikowanej i precyzyjnej nocnej akcji transportowej - „wylądowała” jesienią zeszłego roku na dziedzińcu obok budynków Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Miasta Gdyni. Historyczna motorówka sanitarna, pierwsza konstrukcja zbudowana w nieistniejącej już Stoczni Gdynia ma wiosną tego roku przejść renowację, po czym zostanie nowym eksponatem na plenerowej części wystawy.

Podobnie jak okręt podwodny typu Kobben, czyli wycofany ze służby ORP „Sokół”. W tej chwili przechodzi muzealną przebudowę w gdyńskiej PGZ Stoczni Wojennej, która łącznie będzie kosztować około 10 milionów złotych. W ramach prac specjaliści zajmują się m.in. konserwacją kadłuba i jego zabezpieczeniem antykorozyjnym, wycięto też drzwi wejściowe w burcie, co ostatecznie pozbawiło „Sokoła” cech bojowych i przygotowuje go na przyjęcie turystów chcących zobaczyć na własne oczy wnętrze okrętu podwodnego.

  • ikonaOpublikowano: 08.01.2022 12:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.01.2022 13:04
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona

Zobacz także

Najnowsze