Co nowego

Oni o Gdyni wiedzą najwięcej

Zakończył się półfinał konkursu wiedzy o Gdyni. Fot. Arleta Bolda-Górna

Zakończył się półfinał konkursu wiedzy o Gdyni. Fot. Arleta Bolda-Górna

Półfinał konkursu wiedzy o Gdyni za nami. Dzisiaj, w siedzibie Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego, 142 uczniów z gdyńskich szkół zmagało się z serią pytań z zakresu wiedzy o Gdyni. „Crème de la crème” gdyńskich szkół - tak o dzisiejszych półfinalistach mówią organizatorzy. Wyniki poznamy w przyszłym tygodniu. Do finału konkursu, który odbędzie się 27 marca, przejdzie 30 osób.

Test pisało 65 uczniów szkół podstawowych, 43 gimnazjalistów oraz 34 licealistów.
Do półfinału przeszło po minimum dwóch, najlepszych uczniów z każdej szkoły. W pierwszym etapie konkursu startowało ponad 1100 osób.  

- Mam troje uczniów w półfinałach, od kilku lat bierzemy udział w tym konkursie, bardzo nam się to podoba. Podczas przygotowań nie ograniczmy się tylko do sprawdzania źródeł książkowych, urządzamy spacery po mieście, byliśmy w muzeum Miasta Gdyni, oglądamy pomniki na żywo, bo różne pytania się zdarzają, także ogólnie świetna zabawa – przekonuje Barbara Buller, nauczycielka z IX LO w Gdyni.

- Myślę, że to fajne wydarzenie, w ogóle nie czuje stresu przed wejściem na salę - dodaje Mariusz, uczeń IX LO w Gdyni.Test składał się z 30 pytań. Na jego rozwiązanie uczestnicy mieli 60 minut, ale niektórzy wychodzili już po kilkunastu minutach.

- Zaskoczyły mnie niektóre pytania, np. to o właściciela Kolibek. Nowością były pytania otwarte, np. trzeba było podpisać z nazwy pomnik. Bardzo ciekawe pytanie, takie teraz na czasie, dotyczyło uczestnika zimowych Igrzysk Olimpijskich z Gdyni. Myślę, że dobrze mi poszło – mówił po wyjściu z sali Zbyszek, uczestnik konkursu.

„Kto w tym roku został uhonorowany medalem im. E. Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla Gdyni?”, „Kim był Stanisław Sieradzan?” oraz „Gdzie znajduje się najstarsza drewniana rzeźba w Gdyni, pochodząca z XIV wieku?" - m.in. z takimi pytaniami zmagali się dzisiejsi uczestnicy konkursu wiedzy o Gdyni.

- W ubiegłym roku zająłem pierwsze miejsce w tym konkursie, dwa lata temu również, jak mi poszło w tym roku? Zobaczymy. Bardzo interesuję się Gdynią, to moje miasto, mieszkam tu od urodzenia. I ta wiedza nie bierze się z tego, że wkuwam przed testem, tylko po prostu interesuje się miastem na bieżąco - mówi Kamil z I Akademickiego LO w Gdyni, dwukrotny laureat konkursu.

Wyniki będą znane w przyszłym tygodniu. Do finału, który odbędzie się 27 marca w siedzibie PPNT, przejdzie 30 osób. Zmagania finalistów będą otwarte dla publiczności. Głównymi sponsorami konkursu są: Invest Komfort, Wyższa Szkoła Bankowa oraz Port Gdynia. Laureaci otrzymują również nagrody w postaci wejściówek od CN Experyment, Muzeum Emigracji, Miło Mi, gdyńskich szkół wyższych oraz innych gdyńskich instytucji i firm.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.02.2018 13:35
  • ikona

    Autor: Arleta _Bolda-Górna (a.bolda-gorna@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.02.2018 15:21
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze