Co nowego

Ćwiczenia taktyczne na Bałtyku

Ćwiczenia taktyczne z wojskami odbyły się na wodach Bałtyku // fot. archiwum dOW

Ćwiczenia taktyczne z wojskami odbyły się na wodach Bałtyku // fot. archiwum dOW

22.09.2020 r.

Przez cztery dni sprawdzali swoje umiejętności. Ćwiczyli, jak ratować. W ramach zaplanowanych działań udzielali pomocy załodze uszkodzonego okrętu, a także poszukiwali rozbitków. Tak wyglądały ćwiczenia taktyczne na Bałtyku. Wzięło w nich udział wojsko oraz morskie służby ratownicze.

Ćwiczenia taktyczne to stały element szkolenia bojowego wszystkich jednostek Marynarki Wojennej. W ich tegorocznej odsłonie uczestniczył Dywizjon Okrętów Wsparcia we współpracy z Dywizjonem Okrętów Podwodnych, 43. Batalionem Saperów, Brygadą Lotnictwa Marynarki Wojennej, Morskim Oddziałem Straży Granicznej oraz Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa. Wspólnie trenowali na wodach Bałtyku, współdziałali i sprawdzali swoje umiejętności.

Do wykonania mieli kilka zadań. Jednym z nich było poszukiwanie rozbitków na Zatoce Gdańskiej. W akcji brał udział śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy „Anakonda”. Podjął on rozbitków z wody i bezpiecznie przetransportował ich na pokłady dwóch okrętów – ORP „Lech” oraz ORP „Maćko”.

Najtrudniejszym i najbardziej skomplikowanym zadaniem okazało się jednak inne ćwiczenie. Chodzi o udzielenie pomocy uszkodzonemu okrętowi podwodnemu. Plan działań określał fikcyjny scenariusz, który został stworzony na potrzeby szkolenia. Zakładał on, że okręt podwodny zanurzył się i osiadł na dnie. W ramach zadania trzeba było zlokalizować jego położenie. Udało się to określić, dzięki sonarom oraz specjalnemu pojazdowi podwodnemu. Następnie do akcji wkroczyli nurkowie z okrętu ORP „Lech”, którzy zeszli pod wodę, gdzie zrealizowali operację podawania powietrza oraz transport zasobników ciśnieniowych na okręt podwodny.

Ćwiczenie zakończyło udzielenie pomocy medycznej rozbitkom. W tym celu, na pokładzie okrętu ORP „Lech”, przeprowadzono triage medyczny. Poszkodowani wymagający natychmiastowej pomocy, zostali przetransportowani na ląd śmigłowcem oraz łodziami ratowniczymi.

Szkolenie na morzu, bez względu na charakter i typ jednostek, zawsze obejmuje elementy akcji SAR, obrony przeciwawaryjnej, pomocy uszkodzonym jednostkom, zabiegi chemiczne, treningi łączności oraz wspólne manewrowanie okrętów.

Ćwiczenia taktyczne z wojskami trwały cztery dni i zakończyły się w piątek, 18 września.

  • Nurkowie przygotowują się do akcji pod wodą podczas ćwiczeń taktycznych na Bałtyku. Zakładają sprzęt i odzież ochronną, a pomagają im w tym marynarze z załogo okrętu // fot. archiwum dOW
  • Okręty Marynarki Wojennej na Bałtyku podczas ćwiczeń taktycznych // fot. archiwum dOW
  • Śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy "Anakonda" unosi się nad wodą podczas ćwiczeń taktycznych na Bałtyku. Pod nim, na wodzie płynie pomarańczowa łódź ratownicza // fot. archiwum dOW
  • Łódź SAR na wodzie podczas ćwiczeń taktycznych na Bałtyku, na tle zachodzącego słońca // fot. archiwum dOW
  • Pomarańczowa łódź ratownicza płynie obok okrętu Marynarki Wojennej podczas ćwiczenia taktycznego na Bałtyku. W tle zachód słońca // fot. archiwum dOW