Co nowego

Depesza kulturalna

Depesza kulturalna

Depesza kulturalna

Spotkanie autorskie wokół książki o Walentynowicz, rewia w klimacie lat 20 i 30., emigracyjno-indiańska opowieść Piwowskiego. To propozycje kulturalne od Biblioteki Gdynia, Studia Konsulat i Muzeum Emigracji w Gdyni.

„Walentynowicz. Anna szuka raju” - spotkanie autorskie online z Dorotą Karaś i Markiem Sterlingowem
„Walentynowicz. Anna szuka raju” - spotkanie autorskie online z Dorotą Karaś i Markiem Sterlingowem.
Anna Walentynowicz to legenda Solidarności, która znalazła się na liście "Time" 100 najbardziej wpływowych kobiet XX w. Biblioteka Gdynia zaprasza na rozmowę z autorami jej wybitnej biografii pt.: "Walentynowicz. Anna szuka raju".
Tak o książce pisze wydawca:
<<Uparta i ambitna. Zawsze w centrum wydarzeń, w centrum polskiej historii. Tam, gdzie czuje się ważna. „Przodująca spawaczka”, „Bohaterka Sierpnia ’80”, „Symbol Solidarności”. (…) Życie prywatne Anny skrywa wiele tajemnic. Nie opowiada o tym, co przeżyła w czasie wojny. Ucieka od rodziny, która zabrała ją z Wołynia. Będąc w ciąży, rozstaje się z ojcem dziecka. Nikomu, nawet synowi, nie zdradzi jego tożsamości. Szczęśliwe małżeństwo z Kazimierzem kończy przedwczesna śmierć męża. Przez dużą część życia Anna toczy walkę z nowotworem.>>
Dorota Karaś – polonistka po Uniwersytecie Gdańskim, od 1997 roku reporterka „Gazety Wyborczej” w Trójmieście. Autorka m.in. książki „Cybulski. Podwójne salto”.
Marek Sterlingow – reportażysta, związany z „Gazetą Wyborczą” i Radiem Gdańsk.
Rozmowę poprowadzi Hanna Łozowska – doktorantka literaturoznawstwa, studentka Polskiej Szkoły Reportażu.
Spotkanie finansowane w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego „Cykl edukacyjnych spektakli oraz spotkań autorskich dla mieszkańców Obłuża”.
Wtorek, 11 sierpnia, godz. 18.00.
Walentynowicz. Anna szuka raju - spotkanie autorskie

"Rewia - lata 20. lata 30." - spektakl online. fot. Gdyńskie Centrum Kultury
"Rewia - lata 20. lata 30." - spektakl online
Studio Konsulat zaprasza na czarowną rewię, gdzie pióra i brokatowe zwoje tworzą gustowną choreografię w takt dawnych szlagierów. Przenosimy się w czasy, gdy w Gdyni po Świętojańskiej sunęły Buick’i i Fordy, a eleganci glancowali wyjściowe pantofle pomadą marki India. Z radioodbiorników płynął głos Bodo i Fogga, a gdy żywiołowo tańczyła na scenie Loda Halama, zespoły Girls machały w takt nóżkami.
– Wybraliśmy najbardziej znane i charakterystyczne utwory dla okresu przedwojennego. Łącznie 17 przebojów. Forma jest zdecydowanie mieszana – z jednej strony koncert, a z drugiej spektakl. Z jednej strony mamy teatr, inscenizowane historie, a z drugiej kolaż piosenek. Nie ma tu większej intrygi, a muzyka gra główną rolę. Dlatego mam nadzieję, że będzie to wspólne spotkanie publiczności z piosenką. Myślę, że obecnie mamy potrzebę powrotu do tamtego okresu – mówi Tomasz Podsiadły, reżyser sztuki.
Reżyseria oraz choreografia: Tomasz Podsiadły, scenografia: Agnieszka Szewczyk, kostiumy: Karolina Bryl, aranżacje piosenek: Sebastian Ślusarczyk. asystent reżysera: Sylwia Ogryzek.
Obsada: Agata Braun, Karolina Bryl, Paweł Denc, Anna Górna, Szymon Kowalski, Sylwia Ogryzek, Dorota Połom, Witold Klonowski, Joanna Sętkowska, Weronika Sprenger, Helena Sutton, Monika Zawistowska.
Rewia - lata 20. lata 30.

Jacek Piwowski dla Archiwum Emigranta
Jacek Piwowski dla Archiwum Emigranta
Z cyklu Archiwum Emigranta Muzeum Emigracji w Gdyni przedstawia historię Jacka Piwowskiego, który wybiegał sobie swoją emigrację. Na początku lat 90. był uczestnikiem Świętego Biegu – wielonarodowej sztafety o pokojowym przesłaniu z Londynu do Moskwy. Został zaproszony przez organizatora maratonu do uczestnictwa w kolejnym Świętym Biegu w Ameryce Północnej. Przez miejscowość Wounded Knee przebiegł w Świętym Biegu w 1992 roku. Do dzisiaj pamięta, jak wzmianka o proteście w tej miejscowości z 1973 roku zapoczątkowała jego zainteresowanie historią i kulturą rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.
Jacek mieszkał i pracował w rezerwacie Indian w Browning, studiował także język plemienia Czarnych Stóp i o mały włos nie został jego wykładowcą. Dziś mieszka na Alasce i przyjeżdża regularnie do Polski, gdzie bywa gościem na spotkaniach Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian.
Jacek Piwowski dla Archiwum Emigranta

  • ikonaOpublikowano: 10.08.2020 15:14
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.08.2020 15:37
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze