Co nowego

Depesza kulturalna - online i w realu

Depesza kulturalna - online i w realu

Depesza kulturalna - online i w realu

Rodzinny spektakl i emigracyjne spacery w realu; wykład o modernizmie Gdyni i Tel Awiwu oraz czytanie Lema w wirtualu. To dzisiejsze zapowiedzi wydarzeń kulturalnych od Gdyni Kulturalnej, Szlaku Modernizmu Gdyni i Muzeum Emigracji w Gdyni.


Woda, piasek i… architektoniczny spacer po Gdyni i Tel Awiwie 
Woda, piasek i… architektoniczny spacer po Gdyni i Tel Awiwie
Wykład online Weroniki Szerle, historyczki sztuki i badaczki modernizmu, w ramach cyklu "Spotkania z modernizem".
Gdynia – „polska brama na świat” i Tel Awiw – „pierwsze miasto hebrajskie”, to miasta nadmorskie o podobnej historii powstania. Zrodzone z marzeń, budowane na piasku z wizjonerskim rozmachem, szybko stały się światowymi symbolami architektury modernistycznej. Mimo iż dzieli je 3000 kilometrów, łączy dużo więcej, niż wskazuje na to ten dystans. Podczas prelekcji przyjrzymy się obu miastom z perspektywy turystki poszukującej architektonicznych smaczków, badaczki analizującej elementy i detale modernistycznych budynków, wreszcie entuzjastki klimatu i genius loci Gdyni i Tel Awiwu.
Piątek, 03 lipca, godz. 17.15
Gdynia - Tel Awiw - wykład

Sobotnie spacery z wolontariuszem-przewodnikiem po Muzeum Emigracji w Gdyni. Fot. Muzeum Emigracji w Gdyni 
Sobotnie spacery z wolontariuszem-przewodnikiem po Muzeum Emigracji w Gdyni
Jeśli chcecie lepiej zrozumieć historię emigracji i poznać wystawę Muzeum Emigracji, to możecie skorzystać z zaproszenia muzeum - w każdą sobotę w godzinach 13:00 - 14.30 odbywa się spacer z wolontariuszem - przewodnikiem po wystawie stałej.
Usługa przewodnicka jest bezpłatna, należy jednak zakupić bilet wstępu na wystawę. Wolontariusze-przewodnicy czekają o 13:00 przy kasie muzeum. Znak rozpoznawczy: fioletowa koszulka, identyfikator i uśmiech.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc zalecana jest wcześniejsza rezerwacja: kasa@muzeumemigracji.pl lub tel. 58 670 41 61
Sobota, 04 lipca. godz. 13.00
Muzeum Emigracji - spacer

Marysia ma Rysia
Marysia ma Rysia – spektakl dla całych rodzin w Konsulacie Kultury
Marysia, tytułowa bohaterka muzycznego przedstawienia, zapragnęła wyjątkowo mocno, aby w dniu swoich urodzin dostać od kochanych rodziców rybkę. Taką w akwarium. Ale, nie byle jaką – złotą rybkę. Czasami jednak trudno spełnić marzenia. Rodzice zamiast upragnionej rybki podarowali Marysi… glonojada Ryszarda.
„Marysia ma Rysia” to spektakl o tym, że prawdziwą przyjaźń można odnaleźć w najmniej spodziewanym dla siebie miejscu i momencie. To także opowieść o radości i spokoju, jakiego dzięki wsparciu przyjaciela można doświadczyć. I o tym, że nie warto żywić urazy i pielęgnować żalu.
Autor: Emil Płoszajski
Reżyseria: Agnieszka Płoszajska
Muzyka: Ignacy Wiśniewski
Kostiumy i scenografia: Aleksandra Harasimowicz
Ruch sceniczny (konsultacje): Michał Cyran
Obsada: Marysia – Julia Ostaszewska; Glonojad – Bartłomiej Sudak; Mama Marysi, Ślimak Robert, Rozgwiazda Patrycja, Jagódka – Justyna Kacprzycka; Złota Rybka, Niedźwiedź Zachary, Jagódka – Mateusz Deskiewicz; swing ról męskich – Łukasz Walczak
Konsulat Kultury / Gdyńskie Centrum Kultury, ul. Jana z Kolna 25.
Niedziela, 05 lipca, 16.00
Marysia ma Rysia

TEOHIPHIP – czytanie performatywne Stanisława Lema / Teatr Gdynia Główna. Fot. Teatr Gdynia Główna 
TEOHIPHIP – czytanie performatywne Stanisława Lema / Teatr Gdynia Główna
TEOHIPHIP czyli Telechroniczna Optymalizacja Historii Powszechnej Hyperputerem wg „Podróży 20” z „Dzienników Gwiazdowych” Stanisława Lema.
Adaptacja i reżyseria: Grzegorz Kujawiński
Obsada: Piotr Rogalski, Bartłomiej Sudak, Dorian Zypper, Oliwer Zypper
Stanisław Lem w „Dziennikach Gwiazdowych” poprzez opowieści o mieszkańcach innych planet, gwiezdnych podróżach, rozwoju nauki i techniki mówi tak naprawdę o człowieku i ukazuje jego miejsce we wszechświecie. To ponadczasowe i uniwersalne prawdy i rozważania na temat współczesnego społeczeństwa. Lem nie gloryfikuje ludzkości, tylko pokazuję ją taką, jaka jest naprawdę – ze wszystkimi wadami i ograniczeniami i często są to wizje bardzo pesymistyczne.
Spektakl powstał w ramach Gdyńskiego Falochronu Kultury.
TEOHIPHIP

  • ikonaOpublikowano: 01.07.2020 17:00
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.07.2020 14:59
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze