Co nowego

Depesza kulturalna – online na weekend

Depesza kulturalna weekendowa online

Depesza kulturalna weekendowa online

03.07.2020 r.

Możemy się już cieszyć coraz większą ilością wydarzeń kulturalnych na żywo. Dla tych, którzy wolą jednak pozostać w domu, lub połączyć kulturę w realu z tą online, Biblioteka Gdynia przygotowała kilka weekendowych propozycji.

Wakacje z Gutek Film w Ninatece 
Wakacje z Gutek Film w Ninatece
To propozycja filmowa na weekend, ale i na całe lato. Gutek Film udostępnia bezpłatnie (i bez reklam) 10 filmów na Ninatece. Każdy tytuł będzie dostępny przez tydzień.
Aktualnie do obejrzenia jest poruszający dramat Hirokazu Kore-edy, mistrza subtelnych rozważań o międzyludzkich więziach, „Jak ojciec i syn”, który stawia pytanie o istotę rodzicielstwa.
Gutek Film na Ninatece

„Czerwony Kapturek" – spektakl dla dzieci 
„Czerwony Kapturek" – spektakl dla dzieci
Przedstawienie na kanwie wierszowanej bajki Jana Brzechwy od Teatru Władca Lalek.
To żartobliwy spektakl pełen piosenek i z wartką akcją. Główna bohaterka to lalka z wielką sympatyczną buźką jak z dziecięcych rysunków. Wilk to jegomość w długim skórzanym płaszczu, poczciwa Babcia i oczywiście bohaterski lecz niezbyt rozgarnięty Gajowy.
Czerwony Kapturek

O miłości milczeć czy krzyczeć? 9 spojrzeń na miłość w debacie! 
O miłości milczeć czy krzyczeć? 9 spojrzeń na miłość w debacie!
O miłości milczeć czy krzyczeć? Czy da się bez niej żyć? I czy twoja miłość może być lepsza niż moja?! Porozmawiajmy szczerze!
9 spojrzeń i 9 różnych doświadczeń - gośćmi debaty zorganizowanej przez Pruszyński i S-ka oraz Kampanię Przeciw Homofobii będą: Max Świrski, Michal Pirog, Aneta Sulwińska, Dominik Kuc, Rodzina w Relacji - Anna Kasprzycka, Leon Kulicki, Ola Szatanek i Przemek Staroń. Debatę poprowadzi Natalia Szostak.
Piątek, 03 lipca, godz. 20.00
O miłości milczeć czy krzyczeć

„Niedźwiedź Wojtek” – spektakl Teatru Dramatycznego. Fot. K. Chmura 
„Niedźwiedź Wojtek” – spektakl Teatru Dramatycznego
Legendarny niedźwiedź Wojtek we współczesnej interpretacji Tadeusza Słobodzianka. Perypetie młodych żołnierzy różnych narodowości i wyznań widziane oczami zwierzęcia. Wojtek towarzyszy bohaterom na szlaku bojowym z Iranu do Włoch, walczy pod Monte Cassino i trafia z nimi do obozu dla uchodźców.
Sztuka opisując losy straconego pokolenia, próbuje weryfikować znaczenie słów „patriotyzm” i „naród”, a także „przyjaźń” i „solidarność”. „Niezwykłe jest to, że obecność niedźwiedzia wśród ludzi rodzi pytania, co jest w zwierzęciu ludzkiego, a co w człowieku zwierzęcego” – mówi reżyser Ondrej Spišák.
Sobota, 04 lipca, godz. 19.00 (dostęp do północy w dniu emisji)
Niedźwiedź Wojtek
 
Koncert Agi Brenzak i Arka Krawiela w ramach „Muszla nadaje rytm”
Koncert Agi Brenzak i Arka Krawiela w ramach „Muszla nadaje rytm”
To propozycja kulturalna na świeżym powietrzu, czyli przed Muszlą Gdynia na placu Grunwaldzkim.
Aga Brenzak - wokalistka, aktorka scen muzycznych, nauczycielka śpiewu. Absolwentka wokalistki jazzowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Studium Wokalno-Aktorskiego im. D.Baduszkowej w Gdyni. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gdyni.
Arek Krawiel - pianista, kompozytor, aranżer i cymbalista, absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej na kierunku Jazz i muzyka estradowa w klasie prof. Włodzimierza Nahornego.
Piątek, 03 lipca, godz. 18.00
Muszla nadaje rytm