Co nowego

Depesza literacka - słuchowiska

Polecane słuchowiska literackie

Polecane słuchowiska literackie

18.03.2020 r.

W czasach kwarantanny przenosimy swoją aktywność kulturalną do internetu. Poza audiobookami i ebookami warto zainteresować się też słuchowiskami – równie popularną formą obcowania z kulturą literacką. Poniżej prezentujemy pięć najciekawszych słuchowisk zaproponowanych przez Bibliotekę Gdynia.

Radio Książki  
Radio Książki
Michał Nogaś w rozmowach z cenionymi pisarzami i znawcami literatury. Przygotowane przez Gazetę Wyborczą i Audiotekę słuchowisko to ponad 100 odcinków, które dostępne są za darmo na stronie Gazeta Wyborcza Radio Książki lub w aplikacji Audioteka (po rejestracji).

Instytut Reportażu

„Ponieważ wszyscy o wszystkim mało wiemy (jak trafnie stwierdził w „Podróżach z Herodotem” największy w naszym zawodzie – Ryszard Kapuściński), powinniśmy wspierać reportaż. Kiedy człowiek wie więcej o otaczającym go świecie, żyje lepiej, bezpieczniej i ciekawiej” – oto motto Instytutu Reportażu. Na profilu Sound Cloud znajduje się zapis spotkań z najlepszymi polskimi twórcami tego gatunku literackiego.
Instytut Reportażu

Poczytalni – TOK.FM
Poczytalni
Poczytalni to słuchowisko radia TOK FM udostępniane na stronie internetowej tej stacji. W programie rozmowy z autorami książek prowadzone przez najlepszych polskich dziennikarzy branżowych.
Poczytalni TOK.FM

Na przekładLiteratura chińska, mongolska czy perska może wydawać się egzotyczna i nieprzystępna. W słuchowisku znajdują się zapisy rozmów z osobami, które przybliżają nam tego typu twórczość – tłumaczami.
Na przekład

Xięgarnia 

Xięgarnia

Nieco leciwy, ale wciąż pełen interesujących rozmów, kanał YouTube. A na nim opublikowane przez xiegarnia.pl rozmowy literackie z czołowymi polskimi pisarzami i aktorami. Z produkcji dowiemy się jakie książki czytają m.in.: Daniel Olbrychski, Wojciech Malajkat czy Tomasz Karolak.
Xięgarnia na YouTube