Co nowego

Depesza literacka – z dreszczykiem

Depesza literacka z dreszczykiem. Źródło: Biblioteka Gdynia

Depesza literacka z dreszczykiem. Źródło: Biblioteka Gdynia

Pierwsza tura wyborów prezydenckich za nami. Dla wielu toczona w trakcie pandemii batalia kandydatów była jak mrożący krew w żyłach thriller. Dlatego dziś zamieszczamy rekomendacje powieści z dreszczykiem od Biblioteki Gdynia. Pozycje zdjęła z półki Marta z Biblioteki Dąbrowa.
 
„Stare zamczyska pełne pajęczyn oraz dziwnych, nie zawsze żywych lokatorów, zagadki kryminalne z trucizną w tle i szalone przyjęcia pośrodku kraju ogarniętego epidemią... Chciałabym zaproponować książki o tematyce gotyckiej dla młodszych i dorosłych czytelników. Ich bohaterowie wzbudzają niepokój, ale i sympatię. Zapraszają czytelnika do wspólnej zabawy i rozwiązywania nietypowych problemów” – pisze w depeszy bibliotekarka Marta.

Barbara Candini, „Mortynka” 
Barbara Candini, „Mortynka”
Poznajcie Mortynkę. Mortynka mieszka ze swoją ciocią w bardzo, bardzo starym zamku. Jej przyjacielem jest elegancki piesek, który nie odstępuje jej na krok. Mortynka jest przyjazną dziewczynką, ale od innych dzieci różni ją jeden, dość ważny szczegół. Otóż nasza bohaterka jest martwa… A właściwie jest zoombie, dzięki czemu potrafi rozpaść się na kawałki, a później pozszywać w jedno ciało.
Nietypowe przygody Mortynki zawarte w trzech książkach pokazują m.in., jak bohaterka próbuje zaprzyjaźnić się z żywymi dziećmi oraz jak pomaga duchowi przypomnieć sobie, kim był za życia.
Mortynka otwiera wrota swojego gotyckiego zamczyska dla dzieci w wieku od 6 do 8 lat. Pokazuje, że otoczenie pająków, gadających czaszek i duchów może być ciekawym miejscem do bardzo, bardzo długiego i bardzo, bardzo ciekawego życia.

Alan Bradley, „Zatrute ciasteczko” 
Alan Bradley, „Zatrute ciasteczko”
Flawia de Luce ma dwie siostry, z którymi się nie dogaduje oraz ojca pogrążonego w rozpaczy po śmierci żony i zaniedbującego swoje córki. Bohaterka spędza czas w laboratorium, odkrywając alchemiczny świat trucizn... ale do czasu. W swoim ogródku Flawia znajduje zwłoki. Bohaterka postanawia zająć się tą sprawą i znaleźć winnego zbrodni, a do tego celu wykorzystuje swoją wiedzę o truciznach i zamienia się w detektywa.
W tej książce poznacie mroczny dom, w którym żyje Flawia (i nie chodzi tu jedynie o wystrój, ale też o mroczne rodzinne tajemnice), zapoznacie się z przepisami na niebezpieczne specyfiki i wytropicie sprawcę morderstwa. A to wszystko w podszytym lekkim humorem gotyckim klimacie.
Polecam serię o Flawii młodzieży i dorosłym.

Edgar Allan Poe, „Opowieści tajemnicze i szalone” 
Edgar Allan Poe, „Opowieści tajemnicze i szalone”
Ten zbiór mrocznych i budzących niepokój opowiadań polecam dorosłym czytelnikom. Najbardziej znana jest „Maska śmierci szkarłatnej”, która była wielokrotnie przenoszona na deski teatru oraz ekranizowana. Akcja noweli rozgrywa się w mrocznym zamku, w którym właściciel razem z gośćmi urządzają zamknięte przyjęcie, kiedy to za murami zaraza dziesiątkuje ludzi. Znajdziecie tutaj wyrafinowany styl, mrożące krew w żyłach, pełne szkarłatu opisy wystroju wnętrz, przerażające zachowania bohaterów i bicie zegara, przy którym serce czytelnika szaleje, a bohaterowie umierają.
Nowelę "Maska śmierci szkarłatnej" można przeczytać na: wolnelektury.pl

  • ikonaOpublikowano: 30.06.2020 14:00
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.06.2020 14:11
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze