Co nowego

„Dobry samorząd na trudne czasy”. Prezydenci debatowali

Od lewej: prowadzący debatę Bogusław Chrabota, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni oraz Jacek Karnowski – prezydent Sopotu podczas debaty w ramach 88. Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego // fot. Jerzy Bartkowski/Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego

Od lewej: prowadzący debatę Bogusław Chrabota, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni oraz Jacek Karnowski – prezydent Sopotu podczas debaty w ramach 88. Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego // fot. Jerzy Bartkowski/Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego

Z jakimi wyzwaniami będą się mierzyć samorządy w przyszłym roku? Dokąd prowadzi polityka rządzących w kontekście małych ojczyzn? Między innymi o tym rozmawiali prezydenci Gdyni, Gdańska i Sopotu podczas 88. Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego. Debata odbyła się we wtorek, 20 grudnia w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.  


Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego
to cykl spotkań, podczas których są poruszane najważniejsze problemy społeczne i polityczne współczesnej Polski. 
 
88. edycja wydarzenia odbyła się 20 grudnia w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (pl. Zdrojowy 2). Spotkanie zorganizowano pod hasłem „Dobry samorząd na trudne czasy”. Gości przywitali: senator Sławomir Rybicki oraz Eulalia Domanowska – dyrektor Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. 

W dyskusji wzięli udział trójmiejscy samorządowcy: Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska oraz Jacek Karnowski – prezydent Sopotu. Debatę poprowadził Bogusław Chrabota – redaktor naczelny dziennika „Rzeczypospolita”, prawnik i politolog, a także publicysta i pisarz. 

Na początku spotkania samorządowcy poruszyli temat wojny w Ukrainie oraz migracji uchodźców z tego kraju do Polski. Redaktor Chrabota zapytał, jakich regulacji potrzeba, żeby zintegrować i włączyć Ukraińców do naszego społeczeństwa. 

– W 2017 roku w Gdańsku przyjęliśmy Model Integracji Imigrantów. To zestaw rekomendacji. Dokument powstał we współpracy z organizacjami pozarządowymi, które mają doświadczenie w kontaktach z imigrantami. Działa też Rada Imigrantów i Imigrantek. To szkielet, na którym można budować systemową pomoc. Ważne jest też obligatoryjne finansowanie przez budżet centralny nauczycieli, którzy pomagają integrować uczniów w klasach – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

– Dzisiaj skupiamy się na tworzeniu tym ludziom odpowiednich warunków pobytowych. Musimy odpowiadać na potrzeby tych, którzy chcą tu być określony czas lub na stałe, stworzyć stabilną perspektywę rynku pracy. Jest też potrzeby cały pakiet edukacyjny. Rozmawiamy również o tym, by w Trójmieście powstała szkoła, która będzie uczyć w programie ukraińskim, z nauczycielami, którzy też tutaj przybyli. Chodzi o zrozumienie potrzeb naszych gości, uszanowanie ich prawa do kultywowania tradycji, języka, religii. Ich obecność to także szansa dla polskiej gospodarki – podkreślał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– Najtrudniejsza będzie kwestia mieszkań. Skoro u nas mieszkań brakuje, to będzie brakować ich również dla naszych gości. Myślimy o wspólnych mieszkaniach, żeby dać im coś na start. W naszym interesie jest to, żeby ci ludzie zostali u nas, przynajmniej w części – dodał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.  
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Jacek Karnowski - prezydent Sopotu podczas debaty w ramach 88. Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego // fot. Jerzy Bartkowski/Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego

Potem prezydenci odpowiedzieli na pytanie o to, z jakimi problemami przyjdzie im się zmierzyć w przyszłym roku i na jakie wyzwania należy zwracać uwagę. 

– Kiedy popatrzymy na liczby, zobaczymy, jak spadają główne dochody gmin, czyli wpływy z podatku od osób fizycznych. Mamy dzisiaj pół miliarda złotych mniej niż powinniśmy mieć. Musimy się skupić na finansowaniu podstawowych i obligatoryjnych zdań, a ścinać budżet na działania, które nie są obowiązkowe, np. programy integracji imigrantów. Ponadto nasze społeczeństwo starzeje się, a osób, które potrzebują wsparcia, jest coraz więcej. My na to nie będziemy mieć pieniędzy, więc myślę, że w sensie społecznym to będzie bardzo duże wyzwanie i niestety może zabijać kapitał społeczny – mówiła prezydent Gdańska.

– Nasza strategia musi polegać na ocenie perspektywy politycznej. To decyzje polityczne zabrały nam jedną dziesiątą naszych dochodów rocznie. Na to trzeba też nałożyć dodatkowe zadania, które realizowaliśmy np. w czasie pandemii. Teraz doszła kwestia wojny w Ukrainie i dodatkowe działania, które organizowaliśmy. Mamy niedoszacowaną edukację. Nie mamy środków, żeby tę lukę wypełniać, ale sobie radzimy. Dzisiaj śmiało budujemy wizję naszych miast, bo nie mamy wyjścia. Trzeba otwarcie mówić mieszkańcom, że będzie trudno. Musimy z niektórych rzeczy zrezygnować. Nie możemy się bać powiedzieć: wam jest trudno i nam też, wam się zmieniło i nam się zmieniło – dodał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. 

Na koniec samorządowcy odpowiadali na pytania uczestników wydarzenia. 

Spotkania Salonu Młodopolskiego organizuje Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego. Organizacja ta prowadzi działalność w celu upamiętniania, propagowania i kontynuowania działań podjętych przez Arkadiusza Rybickiego w obszarach polityki, historii oraz kultury i sztuki. 
 
Była to kolejna wspólna debata prezydentów Trójmiasta w ramach Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w 2014 roku.

Poniżej zapis transmisji spotkania:

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 21.12.2022 15:16
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.12.2022 15:47
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze