Co nowego

Dworzec Morski kończy 86 lat

Spektakl performatywno-taneczny „7 lekcji geometrii” w holu Dworca Morskiego, fot. Karol Stańczak

Spektakl performatywno-taneczny „7 lekcji geometrii” w holu Dworca Morskiego, fot. Karol Stańczak

Jego charakterystyczna bryła już na stałe wpisała się w krajobraz Gdyni, a kolejne pokolenia Polaków właśnie tam otwierały swoje okno na świat. Dziś to siedziba Muzeum Emigracji, która świętuje w tym roku już 86. urodziny.

Tegoroczne, już 86. urodziny Dworca Morskiego w Gdyni przypadły na 7 i 8 grudnia. Dokładnie 86 lat temu, w 1933 roku w młodym, portowym mieście oddano do użytku modernistyczny budynek przy Nabrzeżu Francuskim. Obiekt przy Polskiej 1 przez lata kojarzył się gdynianom i przyjezdnym z całego kraju z transatlantykami i oknem na wielki świat.

Program tegorocznych urodzin Dworca Morskiego oparto przede wszystkim na inspiracji Bauhausem. W tym roku przypadło stulecie tej wyjątkowej szkoły wzornictwa i architektury. Głównym punktem sobotniego planu wydarzenia był spektakl performatywno-taneczny, który odegrano w holu Dworca Morskiego.

„7 lekcji geometrii” to dzieło zainspirowane twórczością Oskara Schlemmera. Skupia się na relacjach między formami geometrycznymi, będącymi istotą przestrzeni scenicznej, a możliwościami poruszającego się w niej ciała. Twórcy przygotowali trwającą około 50 minut, interdyscyplinarną podróż przez różne rozwiązania przestrzenno-kompozycyjne wzbogacone o animacje autorstwa Łukasza Borosa oraz muzykę, skomponowaną i wykonaną na analogowych syntezatorach i automatach perkusyjnych przez Maćka Polaka. Istotą spektaklu była również scenografia, kostiumy oraz rekwizyty, zaprojektowane przez rzeźbiarkę Aleksandrę Józefów i wprawione w ruch przez trójmiejskie tancerki: Magdalenę Laudańską, Joannę Nadrowską, Barbarę Pędzich, Grażynę Słaboń i tancerza Kacpra Matuszewskiego.

Niedziela to z kolei warsztaty architektoniczne dla dzieci w wieku od 5 do 9 lat prowadzone przez Martę Fass i Kolektyw Twórczy MyWy, a także niecodzienne wydarzenia: bezpłatne spacery po Dworcu Morskim, oprowadzanie po wystawie stałej oraz pokaz filmu „Duch Bauhausu" w reżyserii Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha.

Perła gdyńskiego modernizmu


Przypomnijmy, że za projekt otwartego 8 grudnia 1933 roku Dworca Morskiego w Gdyni odpowiadał katowicki oddział berlińskiej spółki Dyckerhoff & Widmann. Dworzec był macierzystą bazą pasażerskiej floty transatlantyckiej „Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe SA”.

Oprócz tego funkcjonowała bocznica kolejowa z torami po obu stronach budynku i magazyny tranzytowe. Główna hala dworca służyła także m.in. przy wyprawianiu bali sylwestrowych dla gdyńskich elit. Od 1987 roku obiekt przestał pełnić swoją pierwotną rolę i przekształcił się w przestrzeń biurową oraz magazynową.

Architektura modernistycznej budowli zachowała się w stanie niemal nienaruszonym, jedynie podczas II wojny światowej zniszczeniu uległ jeden z narożników. Bryłę obiektu odtworzono w 2013 roku, w momencie, gdy rozpoczęto prace adaptacyjne i remontowe po utworzeniu Muzeum Emigracji. Ze szczególną dbałością przywrócono wówczas także wszystkie detale.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze