Co nowego

Dzielnice konsultują swoje wydatki

Radna Dzielnicy Śródmieście - Barbara Zmarzlik wraz z mamą i córką na placu zgłoszonym pod konsultacje / fot. Lechosław Dzierżak

Radna Dzielnicy Śródmieście - Barbara Zmarzlik wraz z mamą i córką na placu zgłoszonym pod konsultacje / fot. Lechosław Dzierżak

Radni Dzielnic z Witomina Leśniczówki, Śródmieścia, Dąbrowy i Karwin w najbliższym czasie zapytają mieszkańców o najbardziej potrzebne inwestycje na ich dzielnicach. Gdyńskie Rady Dzielnic od 7 lat posiadają budżet inwestycyjno-remontowy. W skali całej kadencji mają do rozdysponowania łącznie dla wszystkich dzielnic 20 mln zł. Zanim jednak radni podejmą decyzję o jakiejś inwestycji muszą ją skonsultować z mieszkańcami dzielnicy.

Środki rozłożone są na 4 lata. W pierwszych dwóch latach są mniejsze, to czas kompletowania dokumentacji projektowej. Kolejne dwa to czas na prace budowlane. Większość Rad Dzielnic jest już po pierwszych konsultacjach i realizacji części inwestycji. Teraz konsultują pozostałe środki lub niewykorzystane oszczędności.

Witomino Leśniczówka

We wtorek, 6 lutego, odbędą się konsultacje społeczne dla dzielnicy Witomino Leśniczówka. Mieszkańcy są zaproszeni na godz. 18.00 do siedziby Rady Dzielnicy, która mieści się przy ul. II MPS nr 9.

- Chcemy zaprezentować temat i poprosić o opinię dotyczącą naszym zdaniem bardzo istotnego tematu remontu nawierzchni jezdni i chodników w ciągu ul. Niskiej na odcinku od ul. Hodowlanej do ul. Pionierów. Jesteśmy już po rozmowach z Zarządem Dróg i Zieleni w Gdyni. Ustaliliśmy, że remont można zsynchronizować z odnowieniem kanalizacji. To dość kosztowna inwestycja, która pochłonie 3/4 środków z naszego budżetu – mówi Jolanta Prorok, wiceprzewodnicząca zarządu dzielnicy Witomino Leśniczówka.- To bardzo potrzebny remont. Po tej ulicy źle się jeździ i chodzi. Czasami jest to wręcz niebezpieczne. Cieszę się, że dzięki Radzie Dzielnicy Witomino Leśniczówka w końcu może się to zmienić. Gorąco popieram ten wniosek - mówi Anna Sądej, mieszkanka ul. Niskiej na Witominie.

Dzielnica ma do dyspozycji budżet inwestycyjno-remontowy w wysokości 479 115,82 zł. Jego część została już przeznaczona na remont fragmentu chodnika przy ul. Pionierów.

Dąbrowa

Na Dąbrowie radni dzielnicy większość środków przeznaczyli już na budowę oświetlenia. W ramach realizowanego przez radę projektu „Kompleksowego oświetlenia ciemnych miejsc na dzielnicy” oświetlono już przejścia przy obu dąbrowskich szkołach, przejścia leśne, a także ulice Kameliową, Koperkową, Łopianową, Macierzanki i Głogową. W tym roku oświetlenie ma powstać przy ul. Kolonia, fragmentach ulic: Łanowej i Nagietkowej (w okolicach poczty) oraz na placu zabaw przy ul. Szafranowej.  Wykonano również chodnik przy ul. Gorczycowej. W bieżącym roku powstanie chodnik przy ul. Miętowej (prawa strona jezdni) oraz zostanie utwardzona ul. Sojowa.

- Byliśmy pierwszą dzielnicą która w tej kadencji zorganizowała konsultacje z mieszkańcami, dlatego też już wiemy jakie możemy poczynić oszczędności i dzięki nim zlecić wykonanie kolejnych inwestycji. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do zgłaszania propozycji inwestycji na maila rada.dabrowa@gdynia.pl lub podczas spotkania – mówi Wojciech Spisak, wiceprzewodniczący zarządu dzielnicy Dąbrowa.

Konsultacje na Dąbrowie odbędą się w czwartek, 22 lutego o godz. 18.00, w budynku Szkoły Podstawowej nr 47 przy ul. Nagietkowej 73. Budżet inwestycyjno-remontowy dla Dąbrowy wynosi 1 406 005,74 zł. Radni w pierwszej połowie kadencji zadecydowali o wydaniu ponad miliona złotych, o przeznaczeniu pozostałej kwoty chcą zadecydować jeszcze w lutym. Wśród propozycji znajdują się: oświetlenie przy szkole i przy ul. Sojowej, chodniki, utwardzenie ulicy Kameliowej czy budowa nowych miejsc postojowych.


Śródmieście

Radni Dzielnicy Śródmieście zapytają mieszkańców o największe potrzeby inwestycyjne w czwartek, 27 lutego. Konsultacje odbędą o godzinie 17.30 w Szkole Podstawowej nr 21. 

- Proponujemy przebudowę placu zabaw przy ul. Wójta Radtkego. Plac znajduje się pomiędzy punktowcami. Jest uczęszczany przez rodziny z dziećmi i wymaga odnowienia. Myślimy aby na ten cel przeznaczyć pieniądze zarówno z budżetu inwestycyjno-remontowego jak i ogólnego budżetu dzielnicy. Szacuje się, że całkowity koszt budowy placu wyniesie ok. 380 tys. zł. W propozycjach mamy również remont nawierzchni wewnętrznego placu przy Szkole Podstawowej nr 21, a także remonty chodników w okolicach ul. Abrahama – mówi Elżbieta Raczyńska, przewodnicząca zarządu dzielnicy Śródmieście.

- Na placu zawsze bawi się dużo dzieci. Mieści się on pomiędzy żłobkiem, a przedszkolem. Mieszka tu sporo rodzin z dziećmi. Bywa, że plac jest wypełniony dziećmi po same brzegi. Urządzenia są już mocno zniszczone, chcemy je wymienić na nowe, dostosowane głównie do najmłodszych dzieci - mówi Barbara Zmarzlik, Radna Dzielnicy Śródmieście.

Rada Dzielnicy Śródmieście w całej kadencji miała do dyspozycji  1 127 235,24 zł. Około miliona już wydała na remonty chodników w Śródmieściu, m.in. na Abrahama, Żeromskiego, Bema, Żwirki i Wigury, Starowiejskiej, Żołnierzy I Armii WP, Janka Wiśniewskiego czy przy Skwerze Kościuszki. Podczas spotkania z mieszkańcami chcą debatować z zainteresowanymi mieszkańcami o tym na jaką inwestycję przeznaczyć pozostałą kwotę – ok. 120 tys. zł.

Karwiny

Kolejną dzielnicą przygotowującą konsultacje społeczne są Karwiny. Spotkanie ma odbyć się w marcu. Dla tej dzielnicy będą to pierwsze konsultacje, więc mieszkańcy mają do dyspozycji jeszcze całą kwotę - 625 485,02 zł.

- Wśród propozycji jakie zaproponujemy mieszkańcom są między innymi nasadzenia zieleni przy skrzyżowaniu Brzechwy i Makuszyńskiego, czy uporządkowanie miejsc postojowych w rejonie Baczyńskiego, Korzennej czy przy szkole podstawowej i przedszkolu przy Chwaszczyńskiej. Rozważaliśmy również budowę kładki nad torami. Temat na razie musimy odłożyć. Zaproponujemy tą inwestycję jako wspólną dwóch dzielnic w przyszłej kadencji – mówi Przemysław Dzierżak, wiceprzewodniczący zarządu dzielnicy Karwiny.

Karwiny, ul. Korzenna fot. Przemysław Dzierżak

Propozycje inwestycji można kierować bezpośrednio do radnych dzielnicy na spotkaniach lub za pośrednictwem biur rad dzielnic. Adresy, kontakty i godziny dyżurów można znaleźć na stronie: www.gdynia.pl.

Gdyńskie Rady Dzielnic dysponują tzw. budżetem statutowym z którego realizują przeróżne wydarzenia dla mieszkańców, dofinansowują lokalne placówki i przeprowadzają mniejsze inwestycje. Dla wszystkich dzielnic jest to ponad 2 mln zł rocznie (ok. 8,5 mln w skali obecnej kadencji). Drugim budżetem jest budżet inwestycyjno-remontowy w ramach którego dzielnice mogą finansować inwestycje i remonty. W skali wszystkich dzielnic jest to kwota 20 mln zł. Środki te mogą być przeznaczane m.in. na remonty i budowy dróg, chodników, oświetlenia, zagospodarowywanie zieleńców. Tylko 10% budżetu rady mogą przeznaczyć na rekreację. Razem jeszcze ze środkami które Rady Dzielnic pozyskują w ramach konkursu Przyjazna Dzielnica w ramach obecnej kadencji dysponują kwotą ok. 30,5 mln zł.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 02.02.2018 10:58
  • ikona

    Autor: Lechosław Dzierżak (l.dzierzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.02.2018 14:42
  • ikonaZmodyfikował: Lechosław Dzierżak
ikona

Najnowsze