Co nowego

Dzikie Koty ze Złotą Kurtyną!

Wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała wręcza Złotą Kurtynę, główną nagrodę grupie teatralnej Dzikie Koty, fot. Dawid Linkowski

Wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała wręcza Złotą Kurtynę, główną nagrodę grupie teatralnej Dzikie Koty, fot. Dawid Linkowski

Dobiegła końca tegoroczna, czwarta już edycja Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna”. Podczas uroczystej gali w kościele pw. Chrystusa Króla na Małym Kacku poznaliśmy komplet laureatów, którzy swoimi spektaklami podbili serca członków jury.

„Kurtyna” to już marka sama w sobie - z dzielnicowego wydarzenia w lokalnej parafii na gdyńskim Małym Kacku przegląd w kilka lat rozrósł się do rozmiarów tygodniowego święta amatorskich grup teatralnych. Do Gdyni tym razem przyjechało kilkadziesiąt zespołów z różnych regionów Polski, które odważyły się zaprezentować przed konkursowym jury. W nim zasiedli także krytycy teatralni.

Gala na zamknięcie przeglądu


W sobotnie popołudnie podsumowano tegoroczną edycję i wszystko to, co działo się na scenie "Kurtyny" każdego wieczoru, począwszy od niedzieli, 24 listopada. Uroczysta gala cieszyła się dużym zainteresowaniem i publiczność dość szczelnie wypełniła ławki w kościele pw. Chrystusa Króla.

Wszystkich gości i uczestników powitał ze sceny Jarosław Szydłak, prezes organizującego przegląd Stowarzyszenia Katolickie Amatorskie Centrum Kultury. Organizator przekazał specjalne podziękowanie, „Kurtynę Wdzięczności” na ręce wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyny Gruszeckiej-Spychały, która w imieniu Prezydenta Gdyni powitała obecnych na gali.

- To wydarzenie, które łączy w sobie wszystko to, co w Gdyni jest dla nas najważniejsze, czyli kulturę, miłość do kultury, bardzo obywatelską postawę i dużą troskę dla osób z niepełnosprawnościami – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - To zarazem wydarzenie bardzo skupione na lokalnej wspólnocie, która sprawia, że wszyscy doskonale czują się w swoim mieście i przy okazji tworzą rzeczy, które są naprawdę dobre i piękne. Jestem pod ogromnym wrażeniem, myślę że to jedno z najlepszych wydarzeń kulturalnych w Gdyni. Integracja w tym wypadku ma pełne i prawdziwe znaczenie. Naprawdę łączymy środowiska, to projekt włączający. Wszyscy znajdujemy coś, co nas łączy i na czym możemy budować wspólnotę – dodała wiceprezydent.



„Kurtyna” rośnie w siłę


Podsumowanie czwartej edycji "Kurtyny" w ocenie organizatorów wypadło bardzo okazale. Więcej emocji, więcej widzów, profesjonalna organizacja i zdolne teatry - to niektóre z plusów, które zostaną w pamięci po tegorocznej odsłonie wydarzenia.

- Tegoroczna „Kurtyna” była niezwykła pod względem poziomu artystycznego spektakli. Przyjechały do nas bardzo różnorodne grupy, od osób sprawnych, zdrowych, śmigających po drzewach poprzez osoby cierpiące na różne niepełnosprawności. To teatry z ośrodka dla osób niesłyszących i niedosłyszących, różne teatry terapeutyczne. Spektakle przemawiały do nas na różne sposoby i w różnych formach, od musicalu po klasyczny dramat, jak „Wesele” Wyspiańskiego. W tym roku kościelne ławki i chór w niektóre dni bywały szczelnie wypełnione, dzisiejsza gala też cieszy się dużą popularnością. Każdego dnia znajdowali się ludzie dobrej woli, którzy chcieli nam pomóc. To fundatorzy dodatkowych nagród czy sponsor gali, Zarząd Portu Gdynia. Zanotowaliśmy w tym roku progres na wielu frontach – podsumował Jarosław Szydłak, prezes organizującego przegląd Stowarzyszenia Katolickie Amatorskie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku.

- Na przegląd zgłosiło się 28 grup, z czego komisja konkursowa wybrała 18, które wystąpiły w tygodniu finałowym. Grupy są z Gdyni, Rumi, Bolszewa, ale także z województwa kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, z Warszawy i chyba najdalej z Kłodzka. Szukamy grup amatorskich, które zapraszamy do tworzenia razem z nami społeczności amatorskich grup teatralnych – wyjaśniła założenia „Kurtyny” Monika Baran z biura prasowego wydarzenia.

Głównym punktem sobotniej gali było wręczenie nagród głównych i specjalnych oraz wyróżnień dla grup teatralnych biorących udział w przeglądzie.

- Tegoroczny przegląd był trudniejszy, bo przyjechały grupy, które są z nami od kilku lat i widać jak wzrasta ich poziom umiejętności, pojawiły się też nowe grupy wnoszące coś wartościowego do tego przeglądu – mówiła Anna Halasz, przewodnicząca jury. - Zaprosiliśmy do współpracy dużą grupę profesjonalistów, byli z nami aktorzy, artyści, śpiewacy, choreograf, reżyser czy krytyk teatralny, więc dyskusja nad poziomem sztuk była na wysokim poziomie i łatwiej było wyłonić zwycięzców. Szukaliśmy przede wszystkim prawdziwego teatru, dobrej gry aktorskiej, dobrego scenariusza. Pojawiły się spektakle klasyczne i te grupy, które po nie sięgnęły, wypadły bardzo dobrze. Były też autorskie scenariusze i pomysły, które staraliśmy się docenić – podsumowała przewodnicząca jury.

Poniżej komplet nagród:


  • za zaangażowanie i autentyczność kreacji aktorskich dla TEATRU 40 SERC i spektaklu „Syn marnotrawny”
  • za ciekawe kreacje aktorskie oraz pomysłowy scenariusz wpisujący się w dyskurs o współczesnej kulturze dla TEATRU KRZESIWO i spektaklu „Eksperyment” (wręczono też „Kurtynę Admiratorską” od anonimowego darczyńcy i Nagrodę Jednego Widza ufundowaną przez SKLEP SPOŻYWCZY DOMENA oraz SKLEP SPOŻYWCZY PROMOCJA Z MAŁEGO KACKA)
  • za wdzięk i harmonię scenicznego przekazu dla TEATRU TERAPEUTYCZNEGO KŁOBUCZKI i spektaklu „Niebieska kraina” (wręczono też „Kurtynę Specjalną” ufundowaną przez prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka i Nagrodę Jednego Widza ufundowaną przez SKLEP SPOŻYWCZY DOMENA oraz SKLEP SPOŻYWCZY PROMOCJA Z MAŁEGO KACKA)
  • za poszukiwanie nowych środków wyrazu i podejmowanie nowych wyzwań dla PILSKIEGO TEATRU TAŃCA i spektaklu „ No name” (wręczono też Nagrodę Jednego Widza ufundowaną przez SKLEP SPOŻYWCZY DOMENA oraz SKLEP SPOŻYWCZY PROMOCJA Z MAŁEGO KACKA)
  • za sceniczny wdzięk i różnorodność w sposobach komunikowania się z widzem dla GRUPY TEATRALNEJ ASTRA i spektaklu „Wszystko ma swój czas” (wręczono też „Kurtynę Gospodarza”)
  • za sceniczną szczerość oraz wysublimowaną scenografię dla Teatru BIURO RZECZY OSOBISTYCH i spektaklu „Instytut Pana B.”
  • za językową precyzję wyrazu, dochowanie wierności tekstowi dramatu oraz ciekawe kreacje sceniczne i ruch sceniczny dla Grupy Teatralnej DZIKIE KOTY i spektaklu „Wesele”
  • za kreatywne wykorzystanie teatru cieni. Dla teatru IMPULS i spektaklu „Genesis – rzeczywistość wokół nas”
  • za pomysłowość i umiejętność improwizacji oraz ciekawe kostiumy dla TEATRU CHALO w spektaklu „Narnia”
  • za wierność słowu i piękny przekaz literatury klasycznej dla teatru 2 LITTLE w spektaklu „Lilie” (wręczono też „Kurtynę Specjalną” ufundowaną przez Alicję i Jarosława Biereckich)
  • za entuzjazm i żywiołowość sceniczną dla grupy KOŁO TEATRU i GWIAZDECZKI Z DZIEWIĄTECZKI w spektaklu "Jonaszu, czy rozumiesz mnie?”
  • za podejmowanie trudnych wyzwań scenicznych i poszukiwanie nowych przestrzeni dla kobiecej kreacji dla zespołu FENIKS w spektaklu „Na pełnym morzu” (wręczono też Nagrodę Jednego Widza ufundowaną przez SKLEP SPOŻYWCZY DOMENA oraz SKLEP SPOŻYWCZY PROMOCJA Z MAŁEGO KACKA)
  • za znakomitą kreację sceniczną, pokazującą spojrzenie dziecka na brutalny świat dorosłych dla TEATRALNEJ SZÓSTKI w spektaklu „Wpadła bomba do piwnicy”
  • za organiczność gry aktorskiej i wspólnotowy charakter przekazu scenicznego dla Teatru Ephata w spektaklu „Garby”
  • za precyzję i pomysłowość zespołowych działań scenicznych dla MŁODZIEŻOWEJ AKADEMII TEATRALNEJ w spektaklu „Izajasz”
  • za pomysłowe rozwiązania inscenizacyjne, dynamizm i spójność spektaklu dla teatru BAMBO w spektaklu „Bajka o rycerzu bez konia” (wręczono też „Kurtynę Specjalną” ufundowaną przez prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka i Nagrodę Jednego Widza ufundowaną przez SKLEP SPOŻYWCZY DOMENA oraz SKLEP SPOŻYWCZY PROMOCJA Z MAŁEGO KACKA oraz Nagrodę Jednego Widza ufundowaną przez panią Elżbietę Streng za kreację aktorską dla Kacpra Tumińskiego)
  • za wzruszający pomysł realizacji scenicznej oraz odwagę poruszania bolesnych tematów dla grupy CZARNE OWIECZKI w spektaklu „Żywot człowieka niechcianego” (wręczono też „Kurtynę Specjalną” ufundowaną przez Monikę i Jarosława Królak oraz „Kurtynę Admiratorską” od anonimowego darczyńcy)
  • za umiejętne łączenie różnych sposobów komunikowania się z widzem oraz odwagę poruszania ważnych i trudnych tematów dla teatru GWIAZDY Z TRZYNASTKI w spektaklu „Pociąg nienawiści” (wręczono także Nagrodę Jednego Widza ufundowaną przez SKLEP SPOŻYWCZY DOMENA oraz SKLEP SPOŻYWCZY PROMOCJA Z MAŁEGO KACKA oraz Nagrodę Jednego Widza ufundowaną przez panią Elżbietę Streng za kreację aktorską dla Nataszy Hudzik i Pauliny Mielewczyk oraz Nagrodę Publiczności)

Nagrody główne:

  • BRĄZOWA KURTYNA - Teatralna szóstka i „Wpadła bomba do piwnicy”
  • SREBRNA KURTYNA - Teatr Krzesiwo i „Eksperyment”
  • ZŁOTA KURTYNA - Grupa Teatralna Dzikie Koty i „Wesele”


Galę kończącą Przegląd Teatrów Amatorskich "Kurtyna" zamknął koncert znanego zespołu Arka Noego. Przeglądowi w tym roku zostało nadane imię Marka Hermanna – współtwórcy Katolickiego Amatorskiego Centrum Kultury i pomysłodawcy festiwalu. Ponadto czwarta edycja przeglądu na cześć 100. rocznicy przyłączenia Kaszub do Polski została urozmaicona kaszubskimi akcentami.

Miejscem spotkań i główną sceną teatralną był budynek kościoła pw. Chrystusa Króla na Małym Kacku. Kurtyna nie odbyłaby się bez zaangażowania około 50 wolontariuszy. Projekt został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.11.2019 19:02
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.12.2019 14:14
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także

Najnowsze