Co nowego

E-papierowy przystanek

Jedną z pierwszych tego typu energooszczędnych tablic z e-papieru zainstalowano w PPNT Gdynia // fot. materiały prasowe

Jedną z pierwszych tego typu energooszczędnych tablic z e-papieru zainstalowano w PPNT Gdynia // fot. materiały prasowe

Goście i pracownicy firm z Pomorskiego Naukowo-Technologicznego Gdynia (PPNT Gdynia) od poniedziałku mogą testować ultranowoczesną tablicę informacyjną wykonaną z e-papieru. Pilotażowe rozwiązanie o nazwie EPIS (E-paper Passenger Information System) zamontowano przy recepcji w budynku IV PPNT. To jedna z pierwszych tego typu tablic informacyjnych w Polsce.

Dzieło uznanych inżynierów

Autorami rozwiązania są inżynierowie z MpicoSys, z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, którzy stworzyli m.in. największą ścianę informacyjną z e-papieru w głównej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.
Wyświetlacz w PPNT Gdynia dostarcza informacji o rozkładzie SKM, które są aktualizowane na bieżąco poprzez sieć GSM. Rezydenci mogą także sprawdzać aktualne zalecenia dotyczące ochrony przed COVID-19.

Eko i smart

Zastosowana technologia e-papieru pozwala na niezwykle szybką edycję treści, a  także na odczytywanie informacji praktycznie z każdego kąta, bez względu na padające na ekran oświetlenie. Co jednak najistotniejsze, w odróżnieniu od dostępnych na rynku rozwiązań, wyświetlacz charakteryzuje się niezwykle niskim poborem energii rzędu 0.2 Wat. Oznacza to, że mogą ją zasilać przez cały rok energooszczędne baterie o pojemności zaledwie kilkudziesięciu amperogodzin. Tablica może być także zasilana energią słoneczną. Wszystkie te atuty sprawiają, że gdyński pomysł ma szanse na zaistnienie w miastach, które swoją strategię rozwoju opierają na inteligentnych i energooszczędnych technologiach.

Na podbój świata

Podobne rozwiązania autorstwa Parkowiczów z MpicoSys funkcjonują już w Kopenhadze i Dubaju. Kopenhascy pasażerowie autobusów otrzymują informacje o rozkładzie jazdy w czasie rzeczywistym, a sam system zasilany jest energią słoneczną. Dzięki opracowanej przez MpicoSys ultra energooszczędnej ładowarce słonecznej nie ma potrzeby wymiany baterii nawet w surowych warunkach i w trakcie mroźnych zim przy niewielkim oświetleniu w Danii. Jest to największa na świecie instalacja e-papierowej informacji pasażerskiej.

W 2019 roku wyświetlacze zostały wprowadzone w Dubaju, gdzie użytkownicy mogą odczytywać informacje dotyczące rozkładu kursujących promów.

Jak zapewniają autorzy rozwiązania, kolejnym krokiem będzie instalacja kolejnego wyświetlacza, tym razem na zewnątrz, by pokazać jak ich technologia sprawdza się w niesprzyjających warunkach klimatycznych wykorzystując energię słoneczną.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 22.10.2020 11:05
  • ikona

    Autor: Magdalena Malara-Świtońska (komunikacja@ppnt.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.10.2020 18:18
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze