Co nowego

Edukują, że toaleta to nie śmietnik

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Gdyni odbył się piknik edukacyjny z okazji Światowego Dnia Toalet // fot. Magdalena Czernek

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Gdyni odbył się piknik edukacyjny z okazji Światowego Dnia Toalet // fot. Magdalena Czernek

19 listopada obchodzimy Światowy Dzień Toalet. Z tej okazji gdyński PEWiK zorganizował piknik edukacyjny, aby uświadamiać najmłodszych mieszkańców miasta. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Gdyni odbyły się specjalne warsztaty i konkursy. Akcja miała na celu zwrócić uwagę na to, że toaleta to nie śmietnik i że do sieci kanalizacyjnej nie powinno się wyrzucać różnego rodzaju odpadów.
 
W szkole zorganizowano edukacyjne warsztaty podczas których przedstawiciele Pewiku opowiadali o tym, czym grozi zanieczyszczenie sieci kanalizacyjnej i co potem dzieje się z takimi odpadami. Przede wszystkim jednak zwracali uwagę na to, że zapchanie rur śmieciami może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Uczniowie poznali też toaletowe ABC.
 
Obchodzimy dziś Światowy Dzień Toalet. Z tej okazji, przy współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 2, zostaliśmy zaproszeni, żeby zwrócić uwagę na to czego i dlaczego nie należy wrzucać do toalety. To dla nas bardzo ważne, ponieważ jako Pewik usuwamy codziennie przynajmniej kilka awarii z tym związanych. Takie sytuacje zawsze generują koszty i są zwyczajnie nieprzyjemne. Dlatego zorganizowaliśmy piknik edukacyjny. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, gdzie zaskakiwali nas swoją świadomością. Okazuje się, że mają całkiem dobrą wiedzę na ten temat. Mamy nadzieję, że dzięki dzisiejszej akcji świadomość młodych gdynian jeszcze wzrośnie, a zdobytą wiedzę zaniosą do domów i przekażą ją dalej – mówi Anna Szpajer z Biura Zarządu PEWiK-u.


 
Uczniowie i nauczyciele z zaangażowaniem przyłączyli się do akcji. Chętnie brali udział w zajęciach, a także sami przygotowali swoje prezentacje, które przedstawiali innym uczniom na szkolnych korytarzach.
 
Kiedy dowiedzieliśmy się, że jest możliwość organizacji takich warsztatów w szkole, to od razu powiedzieliśmy, że w to wchodzimy. Dzieję się dzisiaj u nas bardzo dużo. Młodzież uczestniczy w warsztatach i zdobywa wiedzę. Mamy też happening, wystawę i konkursy. To naprawdę świetna proekologiczna inicjatywa – mówi Anna Wilczyńska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Gdyni.
 
Na potrzeby wydarzenia młodzi gdynianie przygotowali nawet niecodzienną instalację. Odtworzyli fragment systemu kanalizacji swojej szkoły, aby każdy mógł na własne oczy zobaczyć, co się dzieje, kiedy zalegają w niej śmieci.
 
Zrobiliśmy go, żeby pokazać, co powoduje wrzucanie różnych odpadów do toalety czy zlewu. Chcemy, aby uczniowie zobaczyli, do czego to prowadzi, bo może dojść nawet do zalania mieszkania – mówi Patrycja, uczennica szkoły.
 
Pomogli nam rodzice, ale tworzyliśmy go tydzień. Bardzo dużo osób ogląda nasz projekt, bo są ciekawi, jak to działa –  dodaje Emilia, uczennica szkoły.
 
Tego typu warsztaty Pewik po raz pierwszy zorganizował w szkole. Jednak w edukacji młodzieży ma już spore doświadczenie. Przedsiębiorstwo każdego roku zaprasza około 2 tysięcy osób – uczniów, studentów, nauczycieli czy seniorów na warsztaty do oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody. Opowiadają tam o swojej pracy.
 
Toaleta to nie śmietnik
 
Dlaczego śmieci w kanalizacji to problem? Odpady zapychają i niszczą rury. Stają się przyczyną poważnych i kosztownych awarii. Zator może doprowadzić do cofnięcia ścieków i zalania mieszkania, piwnicy, ogrodu lub ulicy. To  z kolei powoduje duże straty materialne, jest uciążliwe dla mieszkańców i bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego. Zapchana rura kanalizacyjna to także znaczny koszt i spory „śmierdzący kłopot”. Śmieci trafiające do toalety są najczęstszą przyczyną zakłóceń w pracy sieci kanalizacji ulicznej i oczyszczalni, negatywnie wpływają na proces oczyszczania ścieków.


 
Do urządzeń sanitarnych (umywalek, zlewozmywaków, ubikacji i kratek ściekowych) nie można wrzucać żadnych odpadów kuchennych i śmieci, a w szczególności:

  • patyczków kosmetycznych, wacików kosmetycznych, innych nierozpuszczających się w wodzie materiałów, zbijających się w rurach w zwartą masę,
  • chusteczek nawilżanych, pieluch jednorazowych, podpasek, ręczników papierowych, które zatykają rury i uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków,
  • resztek pożywienia,
  • przeterminowanych lekarstw, farb i lakierów. Zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni,
  • olejów, tłuszczów, które tężejąc w rurach zmniejszają ich średnice i przyśpieszają konieczność remontu sieci kanalizacyjnej w budynku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 19.11.2019 16:20
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.11.2019 11:50
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze