Co nowego

Ekologiczne porady od Strażników Energii

Gdyńscy Strażnicy Energii zostali wyróznieni za proekologiczne działania // fot. Magdalena Czernek

Gdyńscy Strażnicy Energii zostali wyróznieni za proekologiczne działania // fot. Magdalena Czernek

Dbają o środowisko i wprowadzają ekologiczne nawyki do swoich szkół. O tym, jak łatwo można oszczędzać prąd i ogrzewanie opowiedzieli w krótkich filmach. Najlepsze prace zostały nagrodzone. Wszystko w ramach konkursu „W obiektywie Strażników Energii”. Wzięli w nim udział uczniowie z sześciu gdyńskich szkół podstawowych. To jeden z elementów szerszego projektu pod nazwą Strażnicy Energii, który Gdynia realizuje wraz z firmą Dalkia.
 
Strażnicy Energii działają w gdyńskich szkołach od kilku lat. W tegorocznej edycji programu bierze udział dziesięć szkół podstawowych. Ich uczniowie dbają o efektywne zużycie energii, aby w ten sposób zmniejszyć wydatki szkoły. Połowa zaoszczędzonej kwoty wraca do placówki w formie pieniężnej i jest przeznaczana na potrzeby uczniów. Cel projektu to podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży w kwestii odpowiedzialności za klimat.
 
Jednym z elementów projektu jest konkurs „W obiektywie Strażników Energii”. W jego ramach uczniowie szkół biorących udział w akcji mieli za zadanie stworzyć film promujący ekologiczne zachowania. Mieli w ten sposób zwiększyć świadomość rówieśników i całej społeczności na temat zagrożeń płynących z zanieczyszczenia powietrza, którego efektem powinno być ograniczenie zużycia energii.

Co roku ci młodzi ludzie, którzy na co dzień uczęszczają do szkół podstawowych, potrafią nas bardzo mile zaskoczyć. Robią filmy i różnego rodzaju poradniki, a przede wszystkim opowiadają swoim rówieśnikom o tym, jak łatwo zaoszczędzić energię. Wystarczy chociażby gasić światło, kiedy jest jasno na dworze czy zakręcać kran podczas mycia rąk. To bardzo proste rzeczy, dzięki którym szkoły potrafią w ciągu roku zaoszczędzić nawet 80 tysięcy złotych. Pokazuje to, że jako miasto myślimy nie tylko o klimacie dzisiaj, ale również o klimacie za kilka czy kilkanaście lat – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.



Do rywalizacji stanęło sześć szkół. Nagrali proekologiczne filmy na różne tematy i wykorzystując różnorodne techniki. Najlepsze prace zostały wyróżnione. Laureatów odwiedzili w szkołach: wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk oraz przedstawiciele firmy Dalkia, którzy wręczyli im nagrody. Spotkanie było też okazją do rozmowy oraz zaprezentowania metod oszczędzania, które stosują uczniowie.

To ci młodzi ludzie w przyszłości będą rządzić światem, więc to do nich należy kierować takie działania. Poprzez konkurs chcieliśmy zobaczyć, w jaki sposób uczniowie edukują społeczność szkolną i nie tylko, bo okazało się, że filmy, które były nagrywane, adresowane są również do całego społeczeństwa. Wybiegały też dużo bardziej poza tematykę oszczędności w szkole. Zawierały dużo treści dotyczących działań na rzecz poszanowania środowiska naturalnego i to było bardzo fajne – mówi Iwona Krzyżowska z firmy Dalkia Polska.

Wygrała Szkoła Podstawowa nr 40 z Chyloni. Przygotowany przez jedną z uczennic materiał promował oszczędność energii i dbałość o środowisko oraz planetę. Jury doceniło ciekawą kompozycję i muzykę, a także to, że projekt charakteryzował się walorami artystycznymi.

Film robiłam cały dzień. Chciałam pokazać, że podczas tak krótkiego nagrania można przekazać bardzo dużo. Chodzi o to, żebyśmy chronili nasze środowisko, bo nasza planeta to nasz skarb – mówi Zuzanna, autorka zwycięskiego filmu, uczennica 6 klasy Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni.

Ogromnie cieszymy się z nagrody. Młodzież jest bardzo zaangażowana w projekt. Starają się w różny sposób przelewać swoją wiedzę na papier. Tworzą ulotki, prezentacje czy plakaty, żeby podkreślić, jak ważne jest oszczędzanie energii. Film pokazał dokładnie, że to co zrobimy teraz, będzie procentowało w przyszłości. Wyuczone tu zachowania uczniowie przenoszą do domu i to jest najważniejsze, bo w szkole można ich pilnować, a w domu to musi być nawyk. I tych nawyków ich uczymy – mówi Bożena Grabowska, koordynatorka projektu w Szkole Podstawowej nr 40.



Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 20 z Wielkiego Kacka. Tutaj wyróżniony film przygotowali dwaj uczniowie. Nagrali oni praktyczny poradnik o tym, jakie działania na rzecz oszczędności energii i ciepła są prawidłowe, a które nie. Komisja zwróciła uwagę na prostą formę, z uwzględnieniem napisów i znaków, która stanowiła jasny przekaz dla odbiorcy.

Film mówi o tym, jak oszczędzać energię w szkołach i nie tylko. Czerpaliśmy inspiracje z internetu i z lekcji. Od nauczycieli dostaliśmy uwagi, co należy poprawić w filmie i jakie przykłady możemy tam pokazać. Nie spodziewaliśmy się, że zajmiemy tak wysokie miejsce – mówią Maks i Mateusz, uczniowie 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 20 w Gdyni.



Trzecie miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa nr 29 z Leszczynek. W filmie wystąpili uczniowie piątych i ósmych klas. Przygotowali specjalne plakaty promujące oszczędność oraz wykonali autorską piosenkę.

Nie spodziewaliśmy się wyróżnienia, bo wychodzimy z założenia, że nie można być zbyt pewnym siebie. Praca nad filmem była bardzo fajna. Uczyliśmy się piosenki i nagrywaliśmy dużo scen. To była fajna zabawa – mówią Tomek i Julia, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 29.



Laureaci otrzymali ekologiczne nagrody ufundowane przez firmę Dalkia Polska. Zwycięska szkoła dostała tablet, na którym można archiwizować wyniki pomiarów. Do zdobywców drugiego miejsca trafił power bank oraz notatniki cyfrowe. Natomiast laureaci trzeciego miejsca otrzymali power bank, notatnik cyfrowy oraz pendrive.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 05.03.2020 15:50
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.03.2020 16:01
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze