Co nowego

Festiwal im. Kaczmarskiego po raz pierwszy w Gdyni

Kaczmarski Encore Festival / fot. materiały prasowe

Kaczmarski Encore Festival / fot. materiały prasowe

13.06.2019 r.

Po raz pierwszy w Gdyni – a po raz szesnasty w ogóle – odbędzie się festiwal poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego. Od 14 do 16 czerwca w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza, Konsulacie Kultury i Gdyńskim Centrum Filmowym będzie mieć miejsce Kaczmarski Encore Festival. W programie koncerty, spektakle i konkurs piosenki.
 
Kaczmarski Encore Festival to nowa odsłona istniejącego od 2004 roku Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”. Impreza pod zmienioną nazwą przeniosła się z Kołobrzegu do Gdyni, gdzie odbędzie się po raz pierwszy.
 
- W tym roku mija 15. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego. Choć Jacek wychowywał się w Warszawie, to dużo jeździł po świecie i między innymi mieszkał również, przez dziesięć lat, w Trójmieście. Stąd pomysł, by festiwal kontynuować tutaj – mówi Anna Goliszewska z fundacji im. Jacka Kaczmarskiego, współorganizatorka wydarzenia.


 
Ważną częścią festiwalu będzie konkurs dla artystów i wokalistów, którego dyrektorem artystycznym jest Jerzy Satanowski. Uczestnicy zaprezentują po dwie piosenki – jedną z repertuaru Jacka Kaczmarskiego i jedną z kanonu poezji śpiewanej. Przesłuchań konkursowych będzie można wysłuchać w Konsulacie Kultury w piątek 14 czerwca od godziny 16:30. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 
Laureaci konkursu zaprezentują swoje wykonania podczas sobotniego koncertu galowego w Teatrze Miejskim. Obok nagrodzonych wystąpi Zespół Reprezentacyjny w składzie Jarosław Gugała, Filip Łobodziński, Marek Wojtczak, Tomasz Hernik.
 
Również w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza, w niedzielę, odbędzie się koncert „Wykopaliska”, wieńczący festiwal. Organizatorzy festiwalu przy współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia przygotowali widowisko nawiązujące do rosyjskich wątków kulturowych, które inspirowały artystę.
 
Festiwal to jednak nie tylko koncerty. W programie znajdują się również wystawa fotograficzna i malarska, projekcja filmowa, konferencja naukowa czy spektakl teatralny.
 
- Staramy się tym festiwalem pokazać, że Kaczmarski to więcej niż to, do czego się przyzwyczailiśmy. Jacek został nazwany „bardem Solidarności”. Bardzo nie lubił takiego zaszufladkowania – mówi Jarosław Wojciechowski, dyrektor Gdyńskiego Centrum Kultury – Jacek Kaczmarski to przede wszystkim fantastyczny poeta oraz kompozytor. Był, można powiedzieć, człowiekiem renesansu. Jego prace malarskie będziemy mogli zobaczyć w spektaklu wystawianym podczas festiwalu. To człowiek nieco samotny, niezrozumiały, wyprzedzający epokę swoją twórczością. Słuchając jego twórczości, warto zwrócić uwagę, że teksty w ogóle się nie zestarzały.
 
Wstęp na część wydarzeń festiwalowych jest bezpłatna. Bilety na koncert galowy, „Wykopaliska” oraz spektakl „Poczekalnia. Kaczmarski/Tymański” można nabyć poprzez stronę internetową Gdyńskiego Centrum Kultury. Organizatorzy festiwalu przygotowali specjalną promocję dla posiadaczy Gdyńskiej Karty Mieszkańca. Każdy jej posiadacz ma możliwość raz w roku odebrać darmową wejściówkę na wydarzenie w Konsulacie Kultury. W trakcie festiwalu będzie można ją jednak wykorzystać potrójnie – na każde z płatnych wydarzeń.
 
Szczegóły wraz z programem festiwalu na stronie internetowej Gdyńskiego Centrum Kultury.

fot. materiały prasowe