Co nowego

Gdynia finalistą European Mobility Week Award 2018

Tegoroczni nominowani do nagród European Mobility Week Award 2018, mat. prasowe

Tegoroczni nominowani do nagród European Mobility Week Award 2018, mat. prasowe

Gdyńskie podejście do tematu zrównoważonej mobilności wyróżnione w Brukseli! Miasto znalazło się w pierwszej trójce European Mobility Week Award 2018, obok Lizbony i Palmy. Wyróżnienie odebrała wiceprezydent ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała. Komisja Europejska doceniła w ten sposób Gdynię m.in. za silny program działań promujących korzystanie z publicznej komunikacji.

Gdynia znalazła się w wyjątkowym gronie zaledwie trzech większych europejskich miast, których działania na rzecz zrównoważonej mobilności zdobyły uznanie Komisji Europejskiej. Główna nagroda European Mobility Week Award 2018 przypadła stolicy Portugalii, Lizbonie. Laur dla Gdyni odebrała podczas gali w Brukseli Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała z dyplomem dla Gdyni. Obok Violeta Bulc, unijny komisarz ds. transportu, po lewej Alicja Pawłowska z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni, fot. mat. prasowe
Wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała z dyplomem dla Gdyni. Obok Violeta Bulc, unijny komisarz ds. transportu, po lewej Alicja Pawłowska z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni, fot. mat. prasowe

- Inicjatywa Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności to idealny moment na weryfikację polityki transportowej w mieście – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - W Gdyni działania lokalne podejmowane w tym zakresie są ukoronowaniem wieloletniego rozwoju zrównoważonej mobilności, czego odzwierciedleniem jest zaszczytne miejsce wśród elity miast docenionych w tej kwestii przez Komisję Europejską – dodaje wiceprezydent.



To właśnie za silny gdyński program związany z promocją transportu publicznego miasto zasłużyło w oczach jury na miejsce w ścisłej trójce. Przypomnijmy, że we wrześniu zeszłego roku Gdynia obchodziła Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, w ramach którego odbył się m.in. festyn związany z Dniem Bez Samochodu. Przygotowano ciekawą grę miejską, miłośnicy trolejbusów mogli przyjrzeć się jednemu z najnowszych, przegubowych modeli (dziś kursują już po gdyńskich ulicach). W zabytkowym trolejbusie zorganizowano też escape room, dodatkowo rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu „Do pracy jadę rowerem”. Testy przeszły ponadto tzw. rowery towarowe, które mogą ułatwić pracę dostawcom i pracownikom małych firm.

To nie wszystko – wówczas na tydzień fragment ulicy Starowiejskiej zmienił swoje oblicze, gdy w zamian za część miejsc parkingowych pojawiły się dodatkowe ogródki gastronomiczne i tymczasowy przystanek autobusowy. Warto wymienić też np. autobusowe śniadania, które otrzymywali mieszkańcy stawiający na przejazdy komunikacją. Wszystkie te wydarzenia zaplanowano z myślą o promocji idei zrównoważonej mobilności – korzystania z transportu publicznego czy rezygnacji z samochodu na rzecz jazdy rowerem.

/storage/uzytkownicy/galeriagdynia@gmail.com/FILMY/2019/03marzec/2019-03-21 film promocyjny Gdynia Miasto tętniące życiem/Prez EMW.pdf

W jury European Mobility Week Award 2018 zasiedli przedstawiciele International Association Public Transport, Traject – Mobility Management, European Cyclists' Federation i FGM-AMOR.

Sam Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to największa ogólnoeuropejska inicjatywa poświęcona zrównoważonemu transportowi miejskiemu, organizowana pod przewodnictwem Komisji Europejskiej. Europejskie miasta przez tydzień łączą się w działaniach na rzecz jakości życia w mieście, bezpieczeństwa mieszkańców w ruchu drogowym oraz ochrony środowiska. W 2018 roku w kampanii wzięło udział prawie 2800 miast.

  • ikonaOpublikowano: 22.03.2019 10:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.03.2019 10:51
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także

Najnowsze