Co nowego

Gdynia głosuje, Gdynia się liczy

Spot zachęca do udziału w wyborach prezydenckich

Spot zachęca do udziału w wyborach prezydenckich

24.06.2020 r.

To już w najbliższą niedzielę – uprawnieni do głosowania w całym kraju zadecydują o tym, kto będzie prezydentem Polski na najbliższych kilka lat. Podejmijmy tę decyzję wspólnie. Gdyni przyświeca hasło: kto głosuje, ten się liczy! Miasto uczestniczy w kampanii Związku Miast Polskich zachęcającej do głosowania.

Raz na kilka lat pełnoletni obywatele mają okazję, by swoim głosem oddanym do urny wyborczej ocenić sytuację w kraju i zadecydować, kto ich zdaniem powinien reprezentować kraj na scenie politycznej. Taka szansa już niedługo – w niedzielę, 28 czerwca weźmiemy udział w wyborach prezydenta RP.

Kto głosuje, ten się liczy. To proste hasło, które idealnie oddaje sedno demokratycznych wyborów. Ten slogan promują też polskie miasta, w tym i Gdynia, które przyłączyły się do kampanii zainicjowanej przez Związek Miast Polskich. Cel to szeroka społeczna świadomość i wysoka frekwencja podczas wyborów organizowanych w środku lata.

- Udział w wyborach jest ważny, bo sprawia, że jesteśmy współodpowiedzialni za nasz los i przyszłość Polski. Dlatego ważne jest, aby nie tylko samemu pójść na wybory, ale także zachęcać innych - mówił o kampanii Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Kontynuujemy zachęcanie gdynian do skorzystania z prawa do głosowania. Prezentujemy krótki spot, na którym kilku przedstawicieli różnych grup społecznych i zawodowych, a także prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała podkreślają, że każdy z nas może mieć wpływ na tę ważną dla losów kraju decyzję.- Wierzę, że gdynianie są aktywnym i świadomym społeczeństwem obywatelskim – mówi prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. – Nasi mieszkańcy niejednokrotnie pokazali, że gen demokracji mają we krwi, a udział w wyborach to dla nich nie tylko obywatelska powinność ale i święto demokracji. Czy to w wyborach samorządowych, czy krajowych zawsze możemy liczyć na wysoką frekwencję, wyższą niż średnia krajowa. W ostatnich wyborach parlamentarnych wzięło udział 72,5 procenta uprawnionych gdynian, podczas gdy frekwencja krajowa była o 10 punktów procentowych niższa. Bardzo bym sobie życzył, by w nadchodzących wyborach ta frekwencja była równie wysoka. Dlatego zachęcam gorąco jeszcze niezdecydowanych, by w niedzielę 28 czerwca oddali głos na swojego kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – zachęca prezydent.

W przygotowanym przez miasto krótkim spocie pod hasłem „Kto głosuje, ten się liczy” oprócz przedstawicieli władz miasta wystąpili: pani Monika - pracownik PKT Gdynia, Krzysztof Szubarga – koszykarz Asseco Arki Gdynia, Zosia – sześciolatka z Gdyni oraz Artur - uczeń jednego z gdyńskich liceów, który ukończył 18. rok życia i w najbliższych wyborach zagłosuje po raz pierwszy w życiu.