Co nowego

Gdynia już wśród zielonych miast

Wojciech Szczurek we wtorek podpisał dokumenty potwierdzające przystąpienie Gdyni do Green City Accord, fot. Przemysław Kozłowski

Wojciech Szczurek we wtorek podpisał dokumenty potwierdzające przystąpienie Gdyni do Green City Accord, fot. Przemysław Kozłowski

Już oficjalnie Gdynia została członkiem porozumienia Green City Accord. Prezydent Wojciech Szczurek podpisał dokumenty, dzięki którym miasto jako pierwsze w Polsce dołącza do grona europejskich samorządów kładących szczególny nacisk na ekologię i ochronę środowiska.


Tydzień temu – intencyjna uchwała Rady Miasta Gdyni, dziś – podpisanie niezbędnych dokumentów i oficjalne przystąpienie do porozumienia. Po podpisie złożonym przez prezydenta Wojciecha Szczurka miasto dołącza do Green City Accord, wyjątkowej inicjatywy na rzecz ochrony środowiska w obszarach miejskich.

Dołączamy do samorządów przyjaznych środowisku
Przypomnijmy, że porozumienie skupia samorządy z całej Europy i zostało zainicjowane w październiku zeszłego roku przez Komisję Europejską. Jego podstawą jest wspólna troska o środowisko, którą przenosi się na pięć głównych obszarów działania. Są to: jakość powietrza, jakość i wydajność wody, ograniczenie hałasu, zwiększenie bioróżnorodności w miastach oraz promocja gospodarki o obiegu zamkniętym.

- W każdym z tych obszarów miasta w ramach porozumienia podejmują wyzwania, które będą realizować przez najbliższych dziesięć lat. To z jednej strony możliwość porównania swoich doświadczeń z najlepszymi europejskimi samorządami, troszczącymi się o jakość środowiska, a z drugiej strony bez wątpienia motywacja do tego, by Gdynia była jeszcze bardziej zielonym, przyjaznym miastem o czystym środowisku – mówi o przystąpieniu do porozumienia Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Gdynia dołącza do Green City Accord jako pierwszy samorząd w Polsce i łącznie 25. miasto z obszaru całej Europy. Wcześniej do wzmożonych działań dla dobra środowiska zobowiązały się m.in. norweskie Oslo, francuskie Lille, hiszpańska Saragossa, portugalska Braga czy fińskie Lahti, Turku i Helsinki.

Więcej wiedzy i zielonych projektów


Sama obecność miasta w gronie proekologicznych samorządów nie przekuje się jedynie w merytoryczny dialog. Pojawią się też nowe możliwości finansowania „zielonych” inwestycji i dostęp do przydatnej, związanej z nimi wiedzy technicznej. Dzięki współpracy w ramach tej inicjatywy Gdynia zyska również nowe możliwości realizacji pomysłów, które będą służyły mieszkańcom.

Zresztą przyjazne środowisku projekty to nie nowość – w mieście już funkcjonują m.in. ogrody deszczowe, realizowane są też duże inwestycje związane z retencją i odprowadzaniem wód opadowych (Potok Wiczliński) czy tworzeniem nowych miejsc do rekreacji na łonie natury (Park Centralny, KLIMATyczne Centrum).

- Dziś rozwój miast musi oznaczać otwarcie na innowacje, wdrażanie rozwiązań, które chronią przyrodę i klimat. Dbałość o środowisko, szczególnie w obszarach miejskich, jest jednym z największych wyzwań, które stoją przed naszym i kolejnymi pokoleniami. To, że rozwój musi iść w parze z ekologią, zauważyliśmy już lata temu. W Gdyni zwracamy uwagę na to, jak prowadzić miejskie działania i inwestycje oraz projektować nowe przestrzenie z myślą o lokalnym środowisku. Zagospodarowujemy wody opadowe, termomodernizujemy budynki, wspieramy i promujemy odnawialne źródła energii, edukujemy najmłodszych. Nie boimy się innowacyjnego podejścia, które pozytywnie wpływa na nasze otoczenie – zapowiada Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Przedstawiciele Gdyni otrzymali już pierwsze zaproszenie do udziału w spotkaniu dla członków porozumienia Green City Accord, które odbędzie się 17 marca w formule online. Miejskie działania w ramach tej inicjatywy będzie koordynować Referat Adaptacji do Zmian Klimatu – komórka organizacyjna Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 02.03.2021 15:48
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.03.2021 16:14
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze