Co nowego

Gdynia pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych // fot. Kamil Złoch

Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych // fot. Kamil Złoch

Walczyli o niezawisłość państwa polskiego i sprzeciwiali się reżimowi komunistycznemu. Co roku 1 marca oddajemy hołd Żołnierzom Wyklętym. Gdynia uczciła bohaterów antykomunistycznego podziemia podczas miejskich uroczystości, które odbyły się na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu oraz przed pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego przy ul. Pułaskiego.


Żołnierze Wyklęci bronili niepodległego bytu państwa, sprzeciwiali się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu, który narzucono Polakom siłą. Organizacje i wszystkie grupy konspiracyjne liczyły 120-180 tysięcy członków. Ich odwaga jest upamiętniana 1 marca. To Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data nie jest przypadkowa – przypada w rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którzy walczyli w obronie podstawowych praw obywateli, wolności oraz niezawisłości państwa polskiego. Egzekucję przeprowadzono w 1951 roku w Warszawie, przy ul. Rakowieckiej.

Gdynia co roku pamięta o bohaterach antykomunistycznego podziemia. Nie inaczej było tym razem. We wtorek, 1 marca w naszym mieście odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wzięli w nich udział m.in. samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz innych służb mundurowych, a także mieszkańcy.



Obchody rozpoczęły się o godz. 9.00 przy Kwaterze Pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu (ul. Muchowskiego), gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Odbyła się także wspólna modlitwa.

Potem uroczystości przeniosły się przed pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego (ul. Pułaskiego). Uczestnicy odśpiewali hymn państwowy. Nie zabrakło też apelu pamięci, salwy honorowej oraz wspólnej modlitwy. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Jakub Ubych – wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

– Ten dzień i to miejsce mają nam przypominać o tym, jak krwawe potrafią być karty historii każdego narodu i kraju. Upamiętniamy bohaterskie czyny naszych rodaków, dla których wolność była celem, a miłość dawała siłę do tego, żeby walczyć. Jednocześnie nie możemy nie patrzeć na to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, gdzie giną właśnie niewinni ludzie, ale przede wszystkim setki osób walczą o wolność. Dlatego musimy pamiętać o takich dniach i o tych, dzięki którym możemy być częścią wolnego narodu – mówił Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Na koniec uczestnicy obchodów złożyli wieńce oraz wiązanki kwiatów przed pomnikiem. Całość uświetniła wojskowa asysta honorowa.

Bieg pamięci


Natomiast w niedzielę, 6 marca odbędzie się sportowe upamiętnienie. O godz. 12.00 na bulwarze Nadmorskim ruszy 10. edycja biegu „Tropem Wilczym”. Ideą przedsięwzięcia jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Trasa biegu liczy 1963 metry. To symboliczny dystans. Przypomina, w którym roku schwytano, a potem zastrzelono ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Zginął on w obławie zorganizowanej przez SB osiemnaście lat po zakończeniu II wojny światowej.

Podczas imprezy będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz ofiar wojny na Ukrainie.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej biegu.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Wolność i Demokracja oraz The North Event.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.03.2022 15:13
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.03.2022 15:42
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze