Co nowego

Gdynia pomaga łączyć Europę

Dzień Informacyjny CEF 2019 // fot. Paweł Kukla

Dzień Informacyjny CEF 2019 // fot. Paweł Kukla

Komisja Europejska wraz z Agencją Wykonawczą ds. Innowacji przeznaczyła nowe środki finansowe na realizowanie inwestycji związanych m.in. z rozwojem zarządzania ruchu kolejowego, elektromoblinością paliwami alternatywnymi czy projektami z sieci bazowej TEN-T. O tym, jak we właściwy sposób przygotować wnioski aplikacyjne o pozyskanie dofinansowania można było dowiedzieć się podczas specjalnej konferencji zorganizowanej w Gdyni.

Ogłoszone przez Komisję Europejską i Agencję Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci konkursy realizowane są w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). Przy okazji ich przeprowadzania w Gdyni odbyła się specjalna konferencja, dzięki której aplikanci mogli dowiedzieć się jak we właściwy sposób przygotować i złożyć odpowiednie wnioski.

- Przed nami bardzo duże wyzwania. Wiele z nich powiązanych jest z realizacją ambitnych przedsięwzięć, np. dotyczących elektromobliności, o której rozmawialiśmy dokładnie w tym samym miejscu dwa tygodnie temu. Próbowaliśmy wtedy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak bardzo droga musi być ta rewolucja i ta odpowiedź brzmi niestety – musi być bardzo droga, ale jest konieczna. Dzięki takim instrumentom jak CEF będziemy w stanie te wyzwania finansować – komentuje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki – Bardzo się cieszę, że Ministerstwo zdecydowało się zorganizować konferencję akurat w Gdyni. To wskazuje, że to my jesteśmy tym miastem, które wyznacza kierunek i oczywiście taką pozycję chcielibyśmy utrzymać – dodaje.



Dzień Informacyjny CEF 2019 odbył się w Pomorskim Park Naukowo-Technologiczny Gdynia. Podczas spotkania podmioty zainteresowane pozyskaniem dofinansowania mogły dowiedzieć się, w jaki sposób przygotować projekty i złożyć wnioski aplikacyjne. Omówione zostały oba – ogłoszone w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” – konkursy, a zatem Transport Reflow Call 2019 oraz Transport Blending Facility. Zaprezentowane również zostały przykładowe projekty CEF, które realizowane są w obszarze paliw alternatywnych oraz które mają potencjał do wsparcia w ramach naboru Blending Facility.

Budżety konkursów wynoszą 198 milionów euro dla CEF Transport Blending Facility oraz 1,4 miliarda euro w przypadku CEF Transport Reflow Call 2019.

Konferencję otworzył Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni // fot. Paweł Kukla

Pierwszy z konkursów wspiera dwa obszary: rozwój paliw alternatywnych oraz rozwój Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS). Wsparcie CEF z Blending Facility będzie kierowane do projektów posiadających ograniczoną rentowność finansową, ale mających potencjał przyciągania finansowania rynkowego. Decyzja o udzieleniu dofinansowania CEF będzie oparta na harmonogramie dla projektów gotowych do wdrożenia, czyli projektów inwestycyjnych. Ostatecznym terminem złożenia wniosku jest marzec 2021 roku, o ile wcześniej dostępne środki nie zostaną wyczerpane.

Z kolei konkurs CEF Transport Reflow Call wspiera inwestycje w ramach kilku priorytetów. Są to projekty: wstępnie zidentyfikowane na sieci bazowej TEN-T, prototypów urządzeń pokładowych ERTMS, bezpiecznej infrastruktury, Inteligentnych Systemów Transportowych (ITS) dla dróg, Jednolitej Przestrzeni Powietrznej (SESAR), Autostrad morskich, a także działań dotyczących infrastruktury w węzłach sieci bazowej, w tym węzłach miejskich.

Szczegóły na temat konkursów można uzyskać na stronach internetowych poświęconych CEF Transport Blending Facility oraz CEF Transport Reflow Call 2019.

ikona

Najnowsze