Co nowego

Gdynia - tu nie ma czasu na nudę

Opis alternatywny

11.07.2013 r.

Gdynia jest jednym z najmłodszych polskich miast. Tu jest port - wrota do Polski i wizytówka Gdyni. Bezpośrednie sąsiedztwo centrum miasta i morza, a także wszechobecna zieleń sprawiają, że Gdynia to niezwykle atrakcyjne miejsce do wypoczynku. Jak zmierzyli uczeni jest to najbardziej słoneczne miasto w Polsce, gdyż można się tu cieszyć słońcem aż 1671 godzin w ciągu roku.
 
Trwa wakacyjny sezon turystyczny więc zapraszamy do spacerów po naszym pięknym mieście, poznania miejsc, które gwarantują świetną zabawę dzieciom i dorosłym.
 

Skwer Kościuszki i Molo Południowe
Skwer Kościuszki to najbardziej znany plac reprezentacyjny miasta, leżący u skrzyżowania ulic Świętojańskiej i 10 Lutego. Na skwerze znajduje się pomnik upamiętniający wizytę Jana Pawła II oraz płyta „Marynarz Polski". Charakterystycznym elementem placu jest fontanna. Skwer Kościuszki to obowiązkowy punkt programu dla każdego turysty odwiedzającego Gdynię.

Przedłużeniem Skweru Kościuszki jest Molo Południowe. Jest ono pirsem, czyli sztucznym półwyspem wypuszczonym w wodę. Molo powstało w latach 20-tych XX w. i szybko zyskało status najbardziej malowniczego miejsca w nowobudowanym mieście. Mieszczą się tu Akwarium Gdyńskie, Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej, a także Dworzec Pasażerski Żeglugi Gdańskiej oraz jacht kluby. Kotwiczą tu na stałe ORP Błyskawica - Okręt Muzeum oraz Dar Pomorza. Obie jednostki przez lata stały się znakami rozpoznawczymi Gdyni, wielokrotnie uwiecznianymi na widokówkach z Miasta.

Bulwar Nadmorski

Trudno o miejsce piękniej położone, promenada przebiega bowiem między zboczem Kamiennej Góry a morzem. Właśnie dla ochrony stromego klifu został Bulwar Nadmorski stworzony, ale szybko stał się przede wszystkim ulubionym miejscem spacerów wszystkich gdynian i turystów odwiedzających miasto. Ponad 1500 metrowy deptak posiada szeroką i komfortową ścieżkę rowerową.

ORP „Błyskawica"

Statek muzeum ORP „Błyskawica" - Niszczyciel „Błyskawica" jest bezcenną pamiątką narodową, jedynym ocalałym okrętem zbudowanym przed II wojną światową. Miejscem postoju ORP „Błyskawica" jest Nabrzeże Pomorskie w basenie nr 1 portu w Gdyni, na przedłużeniu skweru Kościuszki.
Okręt udostępniony do zwiedzania od 1 maja br. do końca listopada - codziennie z wyjątkiem poniedziałków i dni poświątecznych w godzinach 10.00-13.00 i 14.00-17.00.
Ceny biletów: normalny - 10 zł, ulgowy - 6 zł, rodzinny - 20 zł. Wstęp wolny dla żołnierzy i dzieci do lat 7. Obsługa przewodnicka 20 zł (25 zł w języku angielskim i rosyjskim) od grupy max 25-osobowej.

Statek - muzeum Dar Pomorza

Dar Pomorza, nazywany „Białą Fregatą" to jeden z najpiękniejszych żaglowców świata, kolebka polskich kapitanów i nawigatorów. W 2009 roku obchodził 100-lecie wodowania. Został zbudowany w stoczni Bohm & Voss w Hamburgu jako żaglowiec szkolny niemieckiej marynarki handlowej. W 1930 roku zakupiony dla szkoły Morskiej w Gdyni, od 1983 roku oddział Centralnego Muzeum Morskiego. Opłynął kulę ziemską i dwukrotnie zwyciężył w regatach Operacji „Żagiel". Cumuje w Basenie Pomorskim w Gdyni.
Dla zwiedzających udostępnione zostały: międzypokład uczniowski, maszynownia, magazyn żagli, pomieszczenia oficerskie, salon kapitański i pokład rufowy. Oryginalnie zachowane wyposażenie wnętrz jest dużą atrakcją dla turystów.
Godziny otwarcia:
1.07.2013 - 31.08.2013 - poniedziałek - niedziela w godz. 9.00-18.00
1.09.2013 - 30.11.2013 - wtorek - niedziela w godz. 10.00-16.00
1.12.2013 - 31.12.2013 - statek-muzeum nieczynny.
Ceny biletów: normalny - 8 zł, ulgowy - 4 zł.
 
Marzyciel - dyrygent fal
Dwumetrowa statuetka stojąca na dalbie w odległości ok. 40 metrów od brzegu przedstawia chłopca, który wynurza się z morza i dyryguje falami. „Marzyciel" wita i żegna żeglarzy wpływających do gdyńskiej mariny. Rzeźba jest najlepiej widoczna z Mola Południowego i przystani jachtowej.
 
Akwarium Gdyńskie
Jest to jedna z największych placówek tego typu w kraju. Ma status ogrodu zoologicznego. Ciekawe ekspozycje pozwalają obserwować, dotknąć i uczyć się o życiu w morzach i oceanach. Można tu zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu. Ich mieszkańców można spotkać na przestrzeni 3 pięter budynku, rozmieszczonych w 68 akwariach ekspozycyjnych. Ponadto dla ciekawych biologii morza, a przede wszystkim dla młodych odkrywców, Akwarium ma rozbudowaną i prężnie działającą Sekcję Edukacji. Na zajęciach można zdobyć wiedzę poprzez doświadczenia i niekonwencjonalne lekcje prowadzone przez specjalistów z dziedziny oceanografii, biologii i ochrony środowiska.
Akwarium czynne w godz. 9.00 - 20.00. Bilety w cenie: 24 zł normalny, 16 zł ulgowy. Więcej informacji:
 
Aleja Statków Pasażerskich
Jedyna w Polsce „Aleja Statków Pasażerskich", podkreślająca morski charakter miasta, została otwarta 1 lipca 2001 r. Upamiętnia zwinięcia do Gdyni największych i najpiękniejszych wycieczkowców świata. Pamiątkowe tablice, wykonane z zielonego, włoskiego granitu, wmurowywane są w Molo Południowe Nabrzeża Pomorskiego (początek al. Jana Pawła II na wysokości Akwarium Gdyńskiego). Uwiecznia się na nich wizerunek oraz nazwę statku, herb Gdyni, znak armatora/agenta oraz rok odsłonięcia tablicy. Swoje tablice w alei mają już: Birca Princess, Vistamar, Albatros, Lili Marleen, Grand Princess, Discovery, Star Princess, Constellation, projekt Baltic Cruise, Navigator of the Seas, Hanseatic, Queen Victoria, AIDAluna, Emerald Princess, Grand Mistral, Vision of the Seas, AIDAblu, Costa Pacifica, Mein Schiff 2, Marina i AIDAbella.
 
Muzeum Marynarki Wojennej
Muzeum Marynarki Wojennej znajduje się przy Bulwarze Nadmorskim, nieopodal plaży. Poza wystawami stałymi udostępnia również ekspozycję plenerową broni i uzbrojenia morskiego. Obejmuje uzbrojenie i sprzęt bojowy występujący od XVII wieku po dzień dzisiejszy. Szczególnie bogaty jest zbiór broni z lat II wojny światowej i okresu powojennego w tym samoloty i śmigłowce lotnictwa morskiego.
Muzeum czynne codziennie w godzinach od 10.00 do 17.00. Ceny biletów: normalny - 10 zł, ulgowy - 6 zł, rodzinny - 20 zł. Obsługa przewodnicka 20 zł od grupy max. 20-osobowej. W poniedziałki ekspozycję plenerową można zwiedzać bezpłatnie.
 
Muzeum Miasta Gdyni
Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1, domek Abrahama, ul. Starowiejska 30) - jednym z głównych celów Muzeum jest dokumentowanie i popularyzacja informacji o historii i współczesności Gdyni, rozwoju wsi, miasta i portu ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia ośrodka miejsko-portowego w okresie II Rzeczpospolitej (1920-1939). Ekspozycja jest zaprojektowana bardzo atrakcyjnie i nowocześnie przy użyciu najnowszych technik.
Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, wtorek - niedziela: 10.00 - 17.00. Bilety: normalny - 7 zł, ulgowy - 4 zł.
Muzeum Miasta Gdyni, ul. Starowiejska 30, wtorek - sobota: 10.00 - 16.00. Bilety: normalny - 2 zł, ulgowy - 1 zł.
W piątki wstęp bezpłatny.
 
Gdyńskie Muzeum Motoryzacji
Działa od 2007 roku. W hali przy ul. Żwirowej 2c zgromadzonych zostało kilkadziesiąt unikatowych pojazdów - samochodów i motocykli. Wśród eksponatów są: Mercedesy (Stuttgart, 170V, 170DA, 170S), Ford V8 Super de Lux, Adler Favorit, Wanderer W24, DKW Super Roadster i Fiat 500 - z partii zmontowanej przed wojną w Polsce. Właścicielem kolekcji ponad 100 motocykli oraz 20 zabytkowych aut jest mieszkaniec Gdyni - Witold Ciążkowski, od dzieciństwa rozmiłowany w motoryzacji. Muzeum czynne: poniedziałek - sobota w godz. 9.00 - 17.00. Bilety w cenie: normalny - 7 zł, ulgowy - 3 zł (młodzież do lat 14). W każdy piątek organizowane są prelekcje historyczne, spotkania i lekcje dla uczniów.
 
Kamienna Góra
To wzgórze w samym sercu miasta, a jednocześnie jego najmniejsza dzielnica. Ze szczytu Kamiennej Góry podziwiać można piękną panoramę śródmieścia, Skwer Kościuszki oraz morze. Duża część jej willowej zabudowy pochodzi z okresu międzywojennego i to być może decyduje, że miejsce to, choć tak bliskie centrum, każdego potrafi zauroczyć swoim spokojem i senną atmosferą.
 
Kościół św. Michała Archanioła przy ul. płk. Dąbka 1
To najstarszy - i obok kolegiaty przy ul. Świętojańskiej - chyba najpiękniejszy gdyński kościół. Zachwycać może także jego położenie - na Oksywiu, nad samym morzem. Pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z ok. 1224 r., a fundamenty datowane są na XIII wiek. Przez stulecia służyła przede wszystkim ludziom morza. To im właśnie poświęcone są tablice pamiątkowe wewnątrz kościoła. Warto zwrócić uwagę na Mały Panteon Marynarki Wojennej. To sanktuarium, które tworzy kamienny ołtarz polowy oraz tablice poświęcone okrętom zatopionym w walkach Marynarki Wojennej na Zachodzie w czasie II wojny światowej - Gromowi, Orłowi, Jastrzębiowi, Kujawiakowi, Orkanowi i Dragonowi. Interesujący jest również ołtarz zaprojektowany przez Marię Talagę-Korpalską. Na przykościelnym cmentarzu pochowano osoby zasłużone nie tylko dla Gdyni, ale i całego regionu. Znajduje się tam grób m. in. Antoniego Abrahama, ks. Antoniego Muchowskiego oraz Bernarda Chrzanowskiego. Więcej na:
 
Para Kaszubów na ławce
Para trzymających się za ręce staruszków - Kaszubów siedzących na ławeczce znajduje się na Placu Kaszubskim. Zajęci są rozmową, a mężczyzna wskazuje palcem na położony nieopodal budynek - kamienicę Jakuba Scheibe. Kiedy w latach dwudziestych ubiegłego wieku Jakub Scheibe powrócił z wędrówki za chlebem po Ameryce był już człowiekiem majętnym. Mimo to, jak wszyscy mężczyźni w jego rodzinie, każdego dnia wypływał w morze i zarzucał sieci. Wkrótce ożenił się i postanowił zbudować dom dla swojej rodziny. Projekt przygotował w 1928 roku architekt Wiktor Lorenz, po kilku miesiącach plan budynku uległ zmianie: na ostatniej kondygnacji dobudowano wysoki narożnik, z którego rozciągał się widok aż po Półwysep Helski. Stało się tak na prośbę żony Jakuba - Elżbiety, która każdego dnia wypatrywała męża wracającego z połowów. Położona w północnej pierzei Placu Kaszubskiego kamienica Jakuba Scheiby zyskała sobie wówczas przydomek "drapacza chmur", z uwagi na niebywałą wysokość budynku. Rodzina Scheibów zamieszkuje w kamienicy do dziś. Autorem rzeźby "Para Kaszubów na ławce" jest Adam Dawczak-Dębicki, oczarowany bajkową historią kamienicy Jakuba Scheibe.
 
Kolibki Adventure Park
W Kolibkach (na terenach dawnego motocrossu) działa największy park przygody w Polsce. Na powierzchni 11 hektarów przygotowano tory dla quadów, samochodów terenowych, pole do paintballa, ścianki wspinaczkowe, park linowy, strzelnica, zorbing oraz mini - park dla najmłodszych. To oferta dla całych rodzin, dzieci i młodzieży szkolnej, firm, a także dla osób indywidualnych. Wszystko pod okiem doświadczonych instruktorów, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
Adventure Park znajduje się w pobliżu przystanku SKM Gdynia Orłowo. Godziny otwarcia- codziennie od godz. 9.00 do 21.00.
 
PitStop - Gdynia
W siedzibie PitStop - Gdynia przy ul. Węglowej 22 można skorzystać z: wyścigów na 420-metrowym torze gokartowym, labiryntu Zoltar - paintballu elektronicznego, czyli prawie 120 metrów korytarzy, sal z artefaktami i dwóch poziomów, niskich i wysokich przejść nawiązujących klimatem do krajobrazów znanych z gier komputerowych, a także z symulatorów samochodowych pozwalających na ściganie się na najsłynniejszych torach na świecie i konsol multimedialnych - gier wieloosobowych na konsolach nowej generacji.
Informacje można uzyskać także pod numerem telefonu 792 226 588.
 
Golf Park Gdynia w Kolibkach
Pod lasem, za CH KLIF na blisko dwóch hektarach zlokalizowano wszystko, co niezbędne jest do nauki i doskonalenia gry w golfa. Golf Park Gdynia przy ul. Spółdzielczej 2, umożliwia rozpoczęcie przygody z golfem zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
 
Rezerwat Kępa Redłowska
Rezerwat krajobrazowy jest usytuowany pomiędzy dzielnicami Orłowo i Kamienną Górą tuż nad samym morzem. Jest jednym z najpiękniejszych zakątków wybrzeża gdańskiego, ze wspaniałymi widokami na Gdynię i Zatokę Gdańską. Rezerwat jest doskonałym miejscem do spacerów o każdej porze roku. Spacerując leśnymi ścieżkami nierzadko można spotkać zwierzęta: dzika, sarnę czy zająca.
Jak tam dotrzeć?
Jeżeli wybierasz się pojazdem komunikacji miejskiej, to najlepiej dotrzeć do pętli w Redłowie (koło Szpitala Morskiego) - liniami: W, 105, 125 lub 180. Można także dotrzeć tam od strony Polanki Redłowskiej lub mola w Orłowie.
 
11 Bateria Artylerii w Gdyni Redłowie
Bateria w Redłowie zbudowana została na przełomie lat 40 i 50 XX w. do obrony portu wojennego w Gdyni przed atakami od strony morza. Organizatorem i dowódcą baterii w jej początkach był kmdr Zbigniew Przybyszewski, bohater kampanii wrześniowej, później ofiara represji stalinowskich. Bateria składała się z czterech żelbetowych stanowisk dla dział kalibru 130 mm. Jest ona nie lada atrakcją zwłaszcza dla miłośników historii i fortyfikacji. Do baterii można dotrzeć z Polanki Redłowskiej oznakowanym szlakiem (kolorem brązowym). Tablica informacyjna znajduje się na plaży, poniżej baterii.
 
Molo w Orłowie
Pierwsze molo w Orłowie wybudowano w 1934 r. i miało wtedy 420 m długości. Dziś ma 180 m. Na molo odpocząć można na nowych ławkach, oświetlonych ładnymi, stylowymi lampami. Wstęp na molo jest bezpłatny.
 
Gdyński Szlak Modernizmu i Szlak Legendy Morskiej Gdyni
Gdynia to unikalny miejski zespół zabudowy modernistycznej, w tym z wpisanym na listę zabytków Śródmieściem. Wszyscy zainteresowani taką architekturą mogą udać się na zwiedzanie specjalnie wytyczonymi czterema trasami Szlaku Modernizmu. Na każdej z nich znajdzie się od 10 do 14 obiektów.

Z kolei zapoznanie się ze Szlakiem Legendy Morskiej Gdyni pozwoli zrozumieć jak morze ukształtowało miasto, zdeterminowało jego zmienny w czasie rozwój.
 
Mini Muzeum Budynku Modernistycznego
9 lutego 2009 roku Wspólnota Mieszkaniowa „Bankowiec" udostępniła publiczności „Mini Muzeum" w swojej kamienicy przy ul. 3 Maja 27/31. Nie jest to zwyczajny blok mieszkalny, lecz jeden z najpiękniejszych budynków reprezentujących klasyczny modernizm gdyński (wpisany do rejestru zabytków 21.10.1983 roku). W Mini Muzeum znalazły się oryginalne elementy wyposażenia mieszkań i części wspólnych, dokumentacja nieruchomości oraz zdjęcia zrobione wewnątrz mieszkań, m.in. magiel ręczny sprzed wojny, schron i jego wyposażeniem, tablice mosiężne z listą lokatorów i numerami mieszkań, wmurowane skrzynki na listy, wyposażenie klatek schodowych w marmury i elementy kamienne. Zwiedzanie: po telefonicznym uzgodnieniu, wtorek i czwartek: godz.16.00 - 18.00, środa: godz. 10.00 - 12.00. Wstęp wolny. Tel. kom. 695 156 799.
 
Po piękne widoki
Amatorów pięknych widoków zachęcamy do odwiedzenia dwóch wież widokowych, z których roztacza się cudowna panorama Gdyni. Dojścia do obu to także doskonała okazja do wędrówki dla całej rodziny. Szlaki są doskonale oznakowane przez PTTK, nie trudno więc będzie trafić. Oto krótka informacja o tych punktach widokowych:
Góra Donas - najwyższa góra w Gdyni o wysokości 205,7 m n.p.m. położona jest w dzielnicy Dąbrowa. Można do niej dojść wchodząc do lasu przy ul. Wolności - szlakiem żółtym lub startując z pętli przy ul. Miętowej, przez las aż do góry Donas.
Na szczycie góry znajduje się wieża telekomunikacyjna, na której na wys. 26,5 m znajduje się platforma widokowa. Taras widokowy jest udostępniony dla odwiedzających od 1 kwietnia do 31 października w godzinach od 8.00 do 18.00. Wejście na taras jest dozwolone tylko przy dobrych warunkach pogodowych. Obiekt jest całodobowo monitorowany za pomocą kamer. Wstęp bezpłatny.
Wieża na Kolibkach
Znajduje się przy ul. Spółdzielczej, pośród trójmiejskich zalesionych wzgórz. Jest to 50-metrowa wieża telekomunikacyjna, na której - na wysokości 28 m - znajduje się taras widokowy. Rozciąga się z niego widok na Zatokę Gdańską, panoramę Gdyni, Sopotu i Gdańska. Można do niej dojechać od ul. Wielkopolskiej, skręcając w ul. Spokojną i dalej polną drogą do ul. Spółdzielczej. Trasa jest oznakowana przez PTTK.
Taras widokowy czynny jest dla odwiedzających od 1 kwietnia do 31 października w godz. 8.00-18.00. Na tarasie może przebywać jednocześnie nie więcej niż 20 osób. Wstęp bezpłatny.

Kolibki

Zespół pałacowo - parkowy w Kolibkach jest jednym z nielicznych zachowanych na terenie Gdyni zespołów dworskich. Umiejscowiony jest przy al. Zwycięstwa 291 (Orłowo - Kolibki). Pierwsza wzmianka o Kolibkach pochodzi z 1323 r. W dawnych czasach była to rezydencja rodów królewskich i szlacheckich. O randze siedziby w Kolibkach świadczy wizyta Króla Jana III Sobieskiego w 1678 roku oraz kilkakrotne wizyty Królowej Marysieńki. Pałac wraz z przylegającym do niego folwarkiem był przez stulecia przebudowywany. Obecnie zespół historyczny zajmuje obszar 14,5 ha. W skład zespołu wchodzą: dwór z 1830 roku, stajnia i budynki gospodarcze z II połowy XIX wieku. Śladem dawnej świetności jest ogród ozdobny z XVIII wieku, park z połowy XIX wieku oraz park leśny przy brzegu klifowym z zachowanym we fragmentach ,,Pawilonem Widokowym" zwanym zwyczajowo „Grotą Marysieńki". W maju i we wrześniu odbywają się tam plenerowe imprezy ekologiczne a latem festiwal „Globaltica".
 
Góra św. Mikołaja
W Gdyni Chyloni (nieopodal SP nr 10), na wzgórzu położonym koło ruchliwej ul. Morskiej znajduje się niezwykle urokliwe i niegdyś otoczone nimbem tajemniczości miejsce zwane Górą św. Mikołaja lub Świętą Górą. Niektórzy twierdzą, że miejsce charakteryzuje się dobroczynnym polem energetycznym. Wzgórze to było otoczone kultem jeszcze w czasach pogańskich - świadczy o tym chociażby odnalezienie tam grobu znacznej osobistości pochodzącej z czasów łużyckich. W czasach chrześcijańskich miejsce to zaczęło słynąć z objawień św. Mikołaja. W 1770 roku ówczesny sołtys Gdyni, człowiek pochodzący z zacnej kaszubskiej rodziny Kurów, wzniósł na Świętej Górze kaplicę. Na ołtarzu umieszczono figurę św. Mikołaja. Miejscowa ludność przybywała tam na odpusty, które odbywały się 6 grudnia.
W 1996 roku mieszkańcy Chyloni postanowili przywrócić wzgórzu dawny urok. Na szczycie Góry zbudowano kamienne kapliczki i postawiono ławki. Miejsce to warto odwiedzić, chociażby ze względu na niezwykłe widoki.

Torpedownia w Babich Dołach

Mało znaną, trudno dostępną atrakcją Gdyni jest poniemiecka torpedownia w Babich Dołach (jedna z nielicznych tego typu w Europie). Ta żelbetonowa ruina budzi ciekawość wszystkich, którzy dostrzegają ją z klifowego brzegu. Przyciąga też uwagę twórców filmowych. Wybrano ją m.in. jako plener do odcinków seriali „Czterej pancerni i pies" oraz „Kryminalni", a także do nieukończonego filmu Andrzeja Żuławskiego „Na srebrnym globie". Gdyńska torpedownia - wybudowany na wodzie obiekt testowania torped - powstała w 1941 roku. Była głównym elementem ośrodka badawczego Luftwaffe. Obecnie z torpedowni korzystają amatorzy jachtingu i latem podziwiają ją wypoczywający na plaży. Do plaży, z której widać torpedownię, można dojść z pętli na Babich Dołach kierując się w stronę osiedla, obok samolotu skręcić w ul. Dedala i dalej iść nią prosto do końca. Później obok bloku przy ul. Dedala 10 należy zejść schodami na plażę, skąd już doskonale widać torpedownię.
 
Leśne, rekreacyjne ścieżki rowerowe
Zapraszamy na gdyńskie leśne, malownicze szlaki rowerowe. Ponad 70 kilometrów tras gwarantuje świetną, sportową zabawę.
Wykaz ścieżek i mapa do pobrania na stronie: http://www.gdynia.pl/wypoczynek/7155_.html
 
Szlak kulinarny
Szlak kulinarny centrum Gdyni to pomysł promujący zwiedzanie miasta w bliskiej relacji z dobrą kuchnią. Lokale na szlaku to przede wszystkim restauracje o gdyńskim rodowodzie, podobnie jak sama Gdynia zrodzone z "morza i marzeń". Dla właścicieli stanowią prawdziwą pasję i miłość, wyrażoną jakością i pomysłowością propozycji kulinarnej oraz oryginalnym wystrojem. Więcej na stronie: www.kulinarnagdynia.pl.

Tramwaj wodny
Wejdź na pokład, usiądź wygodnie, poczuj na twarzy delikatną morską bryzę i... ciesz się podróżą na falach. Tramwaj wodny to najprzyjemniejsza droga na półwysep Helski... bez frustrujących korków.
ZKM Gdynia po raz ósmy uruchomił letnią linię łączącą Gdynię z półwyspem Helskim. Oznaczona jest numerem 530, a obsługują ją wygodne katamarany, które na pokład mogą zabrać jednocześnie 450 pasażerów i 100 rowerów. Podróż w jedną stronę trwa 75 minut.
Tramwaje kursują codziennie, niezależnie od pogody. Z Gdyni tramwaj wypływa o godz. 9.00, 12.30, 17.30, a z Jastarni o godz. 10.45, 15.45, 19.15. Bilet normalny kosztuje 14 zł, ulgowy - połowę tej kwoty, za przewóz roweru natomiast zapłacimy 3 zł. Infolinia Tramwaju wodnego: 669 441 202, czynna od 28 czerwca do 1 września, w godzinach: 8.00-18.

Linia trolejbusowa 326 obsługiwana zabytkowym taborem

Do końca października, w niedziele i święta funkcjonuje linia 326 - jedyna w Polsce regularna linia obsługiwana przez trolejbusy zabytkowe. Kursy odbywają się w relacji: Grabówek SKM - Orłowo SKM - „Klif", w godzinach 11.00-17.00, z częstotliwością 40-60 minut. Na linii 326 spotkać można: Škodę 9Tr z 1975 r., Jelcza 120MTE z 1994 r. i Saurera 4TIILM z 1957 r.
Obowiązuje taryfa opłat jak na liniach zwykłych, zachowują ważność bilety okresowe, czasowe i metropolitalne oraz wszystkie ulgi i zwolnienia z opłat - jak na pozostałych liniach zwykłych w granicach Gdyni.

Linia Z nad jezioro w Borkowie
Atrakcyjne połączenie Gdyni ze skrajem Kaszub - w wakacje autobusy linii Z większą liczbą kursów dojeżdżają do pętli nad Jeziorem Karlikowskim w Borkowie. W sąsiedztwie pętli prowadzi także niebieski Szlak Kartuski, którym można zwiedzić bardzo malowniczy rezerwat przyrody „Jar rzeki Raduni".
 
Linia specjalna 500 - Gdyński Autobus Turystyczny
W niedziele i święta w okresie wakacji na trasie z Dworca Głównego PKP (ul. Dworcowa) do Mola w Orłowie kursuje Gdyński Autobus Turystyczny - linia 500, której trasa obejmuje najciekawsze miejsca Gdyni, nieobsługiwane innymi liniami: Skwer Kościuszki (Przystań Tramwaju wodnego) i Polankę Redłowską. Kursy z Dworca Głównego PKP odbywają się o godz. 10.55, 12.25, 13.55, 15.25, 17.25 i 18.25, a z Orłowa (Molo) - o godz. 11.32, 13.02, 14.32, 16.02, 18.02 i 19.02.
Na linii 500 ograniczony jest zakres uprawnień do przejazdów bezpłatnych. Obowiązują ceny biletów jak na liniach pospiesznych i nie są ważne bilety okresowe, z wyjątkiem metropolitalnych.
 
Linie plażowe 309 i 365
W wakacje, w dni o pogodzie plażowej, uzupełnienie stałych linii 109 i 209 do Babich Dołów stanowi linia 309, na trasie: Obłuże Leśne - Babie Doły.
Z kolei na trasie do Rewy, uzupełnieniem stałej linii 146 w soboty i niedziele, jest linia 365, na trasie: Gdynia Obłuże Centrum - Rewa, przez Pogórze Dolne i Górne, Kosakowo i Pierwoszyno.
Na liniach plażowych 309 i 365 obowiązuje taryfa jak na liniach zwykłych.
Więcej informacji na stronie http://www.zkmgdynia.pl/.
 

Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa oraz Miasto Gdynia zaprasza po raz trzeci na Kino Letnie w Orłowie. Jest to cykl wakacyjnych spotkań ze światowym kinem na plaży w Gdyni Orłowie przy Scenie Letniej.
Sprzedaż biletów na seanse filmowe bezpośrednio przed projekcjami.


Wspinaj się w Gdyni!

Na gdyńskiej mapie możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu istniej kolejny dobry adres. To centrum wspinaczkowe Triblok przy ulicy Partyzantów 36 w Gdyni.
We wnętrzu budynku starej kotłowni, wyremontowanym przez grupę pasjonatów wspinaczki, czeka ścianka o powierzchni 200 m² i wysokości 3 m. Nadaje się dla osób o różnym poziomie zaawansowania. Swoje miejsce znajdzie tam wspinaczkowy żółtodziób, dla którego wyzwaniem będzie zmierzenie się z pionowymi odcinkami ścianki. Osoby z większym doświadczeniem zmierzą się z sekcjami bardziej odchylonymi od pionu, a profesjonaliści spróbują swoich sił wspinając się pod sufitem. Czego potrzeba, by zacząć przygodę ze ścianką w Gdyni? Niewiele! Wystarczy zwykły strój sportowy, odrobina chęci, by przekonać się jak wciągająca może być wspinaczka.
Centrum otwarte jest 7 dni w tygodniu. Bilety w cenie: 12/14 złotych za wejście.