Co nowego

Gdynia uczci 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Gdynia pamięta o bohaterach Powstania Warszawskiego. Na zdjęciu posterunek honorowy przy pomniku Armii Krajowej z ubiegłorocznych uroczystości // fot. Magdalena Czernek

Gdynia pamięta o bohaterach Powstania Warszawskiego. Na zdjęciu posterunek honorowy przy pomniku Armii Krajowej z ubiegłorocznych uroczystości // fot. Magdalena Czernek

1 sierpnia 1944 roku powstańcy warszawscy ruszyli w bój o wolną Polskę i wyrwanie stolicy z rąk okupanta. Pamięć o tamtych wydarzeniach czczona jest w wielu miejscach w kraju. Uroczystości w hołdzie bohaterom tego heroicznego zrywu odbędą się również w Gdyni. W sobotę, 1 sierpnia o godz. 12.00, pod pomnikiem Armii Krajowej powstańców upamiętnią uczestnicy i naoczni świadkowie wydarzeń z roku 1944, samorządowcy, politycy, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz mieszkańcy.

Nasze miasto solidaryzuje się z warszawiakami i pamięta o bohaterach, którzy walczyli o wolność kraju i przyszłych pokoleń. Wielu z nich, po zakończeniu II wojny światowej, osiedliło się tutaj, aby nad morzem znaleźć swój drugi dom. Dlatego w Gdyni, jak co roku, nie zabraknie oficjalnych uroczystości z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Odbędą się one 1 sierpnia w samo południe pod pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki.

Obchody uświetni obecność wojskowej asysty honorowej. Uczestnicy wysłuchają okolicznościowych przemówień i złożą wieńce oraz wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Uroczystości potrwają około pół godziny.

W hołdzie bohaterom powstania o godz. 17.00 (czyli w historyczną godzinę „W”) w mieście odezwą się syreny. To ważny moment, podczas którego warto na chwilę się zatrzymać. Ten element obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego można, w tym dniu, spotkać w wielu polskich miastach.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Było największą akcją zbrojną polskiego podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przystępując do zrywu powstańcy mieli jedynie tysiąc karabinów, 300 pistoletów maszynowych, 60 ręcznych karabinów maszynowych, 7 ciężkich karabinów maszynowych, 35 karabinów i granatników przeciwpancernych, 1700 pistoletów oraz 25 tysięcy granatów. Walki o wyzwolenie stolicy miały trwać kilka dób, a zakończyły się po 63 dniach. Zawieszenie broni ogłoszono 2 października, a 3 października nastąpiła kapitulacja. W boju życie straciło około 18 tysięcy powstańców i 180 tysięcy cywilów. Kolejne 25 tysięcy powstańców zostało rannych, w tym 6,5 tysiąca ciężko. Do niewoli dostało się około 16 tysięcy polskich żołnierzy. Po stronie niemieckiej straty były o wiele mniejsze. Zginęło około 10 tysięcy żołnierzy, kolejnych 9 tysięcy raniono, a około 7 tysięcy zostało uznanych za zaginionych. Podczas walk Warszawa była burzona, a po powstaniu regularnie równana z ziemią przez Niemców.

  • ikonaOpublikowano: 30.07.2020 11:34
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.07.2020 12:04
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze