Co nowego

Gdynia uczciła stulecie polskiej niepodległości

Gdynia uczciła stulecie polskiej niepodległości // fot. Przemysław Świderski

Gdynia uczciła stulecie polskiej niepodległości // fot. Przemysław Świderski

Było biało-czerwono, radośnie i rodzinnie. Gdynia hucznie uczciła 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ulicami przeszła barwna parada, a przy pomniku Polski Morskiej odbyły się oficjalne uroczystości. W obu wydarzeniach licznie wzięli udział m.in.: parlamentarzyści, władze miasta, Marynarka Wojenna, kombatanci, przedstawiciele organizacji społecznych oraz mieszkańcy Gdyni.

11 listopada na ulicach Gdyni panowała radosna, ale i podniosła atmosfera. Na mieszkańców czekało wiele atrakcji w ramach 100. Gdyńskich Urodzin Niepodległej. Główną z nich była Wielka Parada Niepodległości. Jak co roku barwna i nawiązująca do tradycji. Na czele pochodu jechał marszałek Józef Piłsudski, a w trakcie przemarszu uczestnicy prezentowali pokazy artystyczne i choreograficzne. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były łodzie, motocykle, zabytkowe samochody, sprzęt militarny, a grupy rekonstrukcyjne zaprezentowały się w historycznych pojazdach.

To radosny dzień. Świętujemy bardzo ważne wydarzenie sprzed stu lat, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Gdynia jest miejscem szczególnym. Nie byłoby naszego miasta i portu, gdyby nie odzyskana wolność i dostęp do morza. Wtedy ziścił się wielki sen, wielkie marzenie Polaków o tym, żeby powstał nowoczesny port i piękne miasto. Tak zrodziła się Gdynia, więc ta pamięć historyczna jest tu szczególna. Stąd pewnie te tysiące gdynian z uśmiechem biorących udział w paradzie i wydarzeniach, które w ciągu ostatnich dni przypominają tę wspaniałą rocznicę – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.



Biało-czerwony korowód wyruszył, w samo południe, sprzed dworca PKP. Następnie przeszedł ulicą 10 Lutego, aż do skweru Kościuszki. Tam, przy pomniku Polski Morskiej, odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem m. in.: władz miasta, parlamentarzystów, polityków, dowództwa Marynarki Wojennej, kombatantów i delegacji organizacji społecznych.

Dzięki Józefowi Piłsudskiemu, pomimo wielu trudności piętrzących się przed młodym państwem, Polska nie tylko zmartwychwstała, ale też we wszystkich dziedzinach uczyniła wielki krok naprzód. Odzyskana wtedy wolność spowodowała ożywienie gospodarcze. Wielki wysiłek finansowy skoncentrowano wtedy wokół budowy portu i rozbudowy Gdyni. Dlatego na przypomnienie zasługują także ci wszyscy, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju naszego miasta: budowniczy portu, nauczyciele, kupcy, rybacy, robotnicy niekwalifikowani. To oni ciesząc się z niepodległej Polski wspierali rozwój małej i dużej ojczyzny. Pamiętajmy o zwykłych ludziach, którzy mieli marzenia, nadzieję i energię, którzy zmieniając Gdynię, zmieniali Polskę. Chciałabym życzyć wszystkim satysfakcji z posiadania wolnej ojczyzny. Świętujmy radośnie i z optymizmem pod biało-czerwoną flagą. Niech ten dzień nas jednoczy tak, jak sto lat temu zjednoczył wszystkich na tej ziemi – mówiła podczas oficjalnych uroczystości Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

100. Gdyńskie Urodziny Niepodległej

Aby Świętem Niepodległości można się było cieszyć przez cały dzień, przygotowano także szereg innych wydarzeń. Swoje podwoje dla mieszkańców otworzył np. Bank Polski. Wszyscy chętni wchodząc do jego wnętrza odbywali podróż w czasie. Mogli tam przeżyć prawdziwy powrót do przeszłości.

Mieszkańcy mogli przenieść się w dwudziestolecie międzywojenne i zobaczyć, jak w tamtych czasach funkcjonowała ta przestrzeń. Dzięki animatorom kultury doznali tego, jak pracował bank i jak wyglądały stroje z tamtej epoki. Mogli też przyjrzeć się udostępnionym sprzętom. Był np. sejf, który został wyprodukowany w 1928 roku – mówi Maja Wagner, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Oprócz tego każdy gość był obdarowywany pamiątkowymi gdyńskimi obligacjami niepodległościowymi. Przygotowane atrakcje spodobały się odwiedzającym.

Jest rewelacyjnie. Bardzo fajnie wszystko zostało przygotowane, szczególnie scenki z udziałem rekonstruktorów. Jesteśmy zachwyceni – mówi pan Wojtek, którzy uczestniczył w wydarzeniu.



Była to ostatnia okazja do zobaczenia przestrzeni Banku Polskiego w obecnym kształcie.

Na początku grudnia rozpoczynają się prace adaptacyjne Banku Polskiego do nowych funkcji hotelarsko-gastronomicznych – dodaje Wagner.

Ciekawie było też w Konsulacie Kultury. Tam czekało wiele atrakcji rodzinnych i kulturalnych. Można też było wyrobić sobie Kartę Mieszkańca i okolicznościowy paszport.

Specjalne wydarzenia świętuje się w sposób szczególny. W Konsulacie Kultury robiliśmy zdjęcia w fotobudce. Wszystko po to, żeby uczestnicy mogli wyrobić sobie paszport Niepodległej. Były też warsztaty rodzinne, gdzie wspólnie tworzyliśmy ozdoby związane ze Świętem Niepodległości. Mieliśmy również wspaniały koncert „Hymny”, ze specjalnym udziałem saksofonisty Przemka Dyakowskiego. Pieśni patriotyczne wybrzmiały tam w zupełnie nowych aranżacjach – mówi Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta ds. rodziny.

Kinomani mogli się udać do Gdyńskiego Centrum Filmowego. Odbywał się tam :Dzień Kina Polskiego”. W repertuarze znalazły się polskie produkcje m.in.: „Cud nad Wisłą”, „Miś”, „Kamerdyner”, „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, „Zimna wojna” czy „Kler”. Przez cały dzień za darmo można było też odwiedzać Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum Emigracji oraz Muzeum Miasta Gdyni. Natomiast w Centrum Nauki Experyment przygotowano Spin Day ze specjalnymi wykładami i warsztatami. Za to najmłodsi mogli się udać do gdyńskiego InfoBoksu i tam wziąć udział w warsztatach rodzinnych, gdzie tworzono chorągiewki i inne elementy z papieru.

Odbyły się także specjalne tematyczne spacery. Można było „Otworzyć się na miasto” i z Fundacją Pura udać się do kamienicy Grubbów, zobaczyć kamienicę Bankowiec i podziemny garaż, a także zwiedzić Urząd Miasta Gdyni. Był też spacer historyczny oraz oprowadzanie po Muzeum Emigracji.

Nie zabrakło również koncertów. Melomani mogli udać się do kościoła oo. Franciszkanów i wsłuchać się w „Naszą Wolność”. Natomiast w Szkole Muzycznej I i II stopnia wybrzmiał koncert „Muzyczna dla Niepodległej”.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 11.11.2018 20:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.11.2018 21:02
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze