Co nowego

Gdynia upamiętni kpt. Krystynę Chojnowską-Liskiewicz

kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz // Źródło: kolosy.pl

kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz // Źródło: kolosy.pl

W sobotę, 8 października w alei Żeglarstwa Polskiego zostanie odsłonięta kolejna tablica upamiętniająca wybitną postać polskiego jachtingu. Tym razem bohaterką wydarzenia będzie kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – pierwsza kobieta, która opłynęła Ziemię łodzią żaglową.


Aleja Żeglarstwa Polskiego znajduje się na pirsie oddzielającym basen żeglarski im. Mariusza Zaruskiego, otwarty i oddany do użytku braci żeglarskiej w 1961 roku, a plażą Śródmieście. Spacerując pirsem, można z jednej strony podziwiać cumujące tam łodzie, z drugiej plażowiczki i plażowiczów, a pośrodku, na falochronie wybitne postaci polskiego jachtingu i ludzi morza. W najbliższą sobotę, 8 października o godz. 11.00 w alei odsłonięta zostanie kolejna tablica, która uhonoruje kpt. Krystynę Chojnowską-Liskiewicz i przypomni o jej wyjątkowych żeglarskich wyczynach.

Żeglarka będzie 26. osobą, i drugą kobietą, upamiętnioną od 2012 roku w alei Żeglarstwa Polskiego z inicjatywy Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni oraz Ligi Morskiej i Rzecznej. Tablica, która ją uhonoruje, będzie trzecią odsłoniętą w tym roku, po tablicach Ottona Weilanda i Tadeusza Ziółkowskiego. O doborze honorowanych osób decyduje kapituła pod przewodnictwem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a medialny portal Żeglarski.info. Podczas uroczystości, która odbędzie się w trakcie XIV Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”, zaśpiewa Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”.

Cel – opłynąć Ziemię 

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz urodziła się w 1936 roku w Warszawie. Była inżynierem budowy okrętów po gdańskiej politechnice i jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej, a do historii przeszła jako pierwsza kobieta na świecie, która samotnie opłynęła Ziemię jachtem żaglowym. Dokonała tego w latach 1976-1978 na dziewięcioipółmetrowej łodzi „Mazurek”, skonstruowanej specjalnie dla niej przez jej męża Wacława Liskiewicza, konstruktora jachtów i żeglarza. Opłynięcie globu zajęło żeglarce niemal równe dwa lata, po przebyciu 28 696 mil morskich. Jej konkurentka, nowozelandzka żeglarka Naomi James zamknęła pętlę wokół Ziemi ledwie 39 dni później. Zanim porwała się na ten wyczyn, Chojnowska-Liskiewicz nie interesowała się specjalnie historią żeglarstwa, choć pływała od 1954 roku.

– Nie orientowałam się, co, kto i kiedy. Dlatego dopiero w 1975 roku dotarło do mnie, że jak dotąd jeszcze żadna kobieta nie opłynęła samotnie Ziemi. Pomyślałam, że po pierwsze do zrobienia jest coś wielkiego, a po drugie, że jest to w moim zasięgu – mówiła żeglarka w artykule opublikowanym na stronie kolosy.pl.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wręcza Kolosa w kategorii Żeglarstwo za rok 2018 Szymonowi Kuczyńskiemu. Fot. Przemysław Kozłowski
kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wręcza Kolosa w kategorii Żeglarstwo za rok 2018 Szymonowi Kuczyńskiemu. Fot. Przemysław Kozłowski
Z Kolosami, czyli nagrodami przyznawanymi na Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni związana była przez ponad dwie dekady, zasiadając w Kapitule Kolosów. W marcu 2009 otrzymała Super Kolosa za całokształt osiągnięć.

W ciągu swej życiowej żeglarskiej przygody dowodziła dwudziestoma pełnomorskimi rejsami żeglarskimi, w tym dwoma samotnymi i pięcioma z załogami kobiecymi. Przez całe życie angażowała się w działania na rzecz promocji żeglarstwa, zachęcając do pływania zwłaszcza kobiety. 

Odeszła 12 czerwca 2021 roku.

  • ikonaOpublikowano: 05.10.2022 12:00
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.10.2022 08:10
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona

Zobacz także

Najnowsze