Co nowego

Gdynia w klimacie

Logo programu „Gdynia w klimacie” // fot. materiały prasowe

Logo programu „Gdynia w klimacie” // fot. materiały prasowe

Ruszył program „Gdynia w klimacie”. W jego ramach odbywają się warsztaty, spotkania, spacery i wykłady skierowane do mieszkańców w każdym wieku. Organizują je gdyńskie instytucje. Program jest realizowany w ramach UNESCO Global Network of Learning Cities i potrwa trzy miesiące. W kwietniu temat przewodni działań to zieleń.

 
– Zmiany klimatu to realny problem. Musimy wiedzieć, co się z nimi wiąże i mówić o tym głośno. Warto przypomnieć, że każdy z nas może przeciwdziałać tym zmianom. Wystarczy niewielki gest czy pożyteczna oddolna inicjatywa. Aktywności, które z pozoru wydają się mało znaczące, mogą mieć wielką moc i realny wpływ na środowisko. Program „Gdynia w klimacie” ma zachęcać do tworzenia dobrego klimatu wokół nas. Zachęcam wszystkich gdynian do udziału w tej inicjatywie – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 
„Gdynia w klimacie” to program, w który zaangażowało się wiele gdyńskich instytucji: Biblioteka Gdynia, Centrum Aktywności Rodziny, Gdyńskie Centrum Sportu, Centrum Experyment, Laboratorium Innowacji Społecznych, Centrum Aktywności Seniora, Muzeum Emigracji, Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni, przystanie sąsiedzkie oraz „Wymiennikownia”. Przygotowały one liczne aktywności, które mają zwracać uwagę na zmiany klimatu. Chcą pokazać, co można zrobić, żeby je spowolnić.

Program potrwa trzy miesiące. Kwiecień upłynie pod znakiem zieleni. W maju tematem przewodnim działań będzie powietrze, a czerwiec zdominuje woda.

Kwietniowy harmonogram wydarzeń jest bardzo bogaty. Gdyńskie instytucje przygotowały propozycje dla mieszkańców w każdym wieku. Wśród nich są m.in. warsztaty i gry dla najmłodszych, a także spotkania czy wykłady dla osób dorosłych. Nie zabraknie też akcji sprzątania dzielnic czy wyprawy rowerowej po lesie.

Grafika z listą aktywności przygotowanych w ramach programu "Gdynia w klimacie". Na białym tle umieszczono logo programu oraz granatowe i zielone napisy (daty, godziny, lokalizacje i nazwy przygotowanych atrakcji)

Centrum Nauki Experyment rozpoczęło działania już 1 kwietnia. Wtedy odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Akademii Edukatora Klimatu. Kolejne zaplanowano 8 i 22 kwietnia. To zajęcia dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, a także dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Podczas nich edukatorzy pokazują, że każdy może przyczynić się do stworzenia dobrego klimatu dookoła nas. Zajęcia są bezpłatne. Odbywają się na platformie MS Teams.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Centrum Nauki Experyment.

W czwartek, 7 kwietnia w godz. 12.00-19.00 odbędzie się akcja „Zielono mi”. W jej ramach w Bibliotece Grabówek zostanie stworzona strefa wymiany roślin. Będzie można zostawić tam kwiaty, którymi chcemy podzielić się z innymi, lub zabrać wybraną sadzonkę do domu. Podoba akcję zaplanowano tego samego dnia, ale o godz. 17.00, w Bibliotece Śródmieście. Będzie to „Let’s Swap – wymiana roślinek”.

W piątek, 8 kwietnia o godz. 17.30 w Bibliotece Wiedzy będzie można wziąć udział w spotkaniu pt. „Zielony dom”. Poprowadzi je Alicja Żarkiewicz. Uczestnicy wspólnie zastanowią się, czy rośliny, które mają w domach, przybliżają ich do bycia bardziej eko.

Z kolei w sobotę, 9 kwietnia Biblioteka Wzgórze zaprasza na rozpoczęcie sezonu rowerowego. Od godz. 10.00 do godz. 14.00 pojawią się tam specjaliści, którzy pomogą chętnym dokręcić hamulce czy nasmarować łańcuch w jednośladach. Podpowiedzą też, jak zadbać o rower. Ponadto pokażą, jak samodzielnie wykonać drobne naprawy. Oprócz tego goście będą mogli skorzystać z mobilnej strefy bibliorelaksu. Znajdą się tam leżaki, będzie też akcja bookcrossingu.

9 kwietnia na Pustkach Cisowskich-Demptowie przez cały dzień będzie można wziąć udział w grze terenowej, a przy okazji sprzątnąć najbliższą okolicę. Wszystko w ramach akcji „Wiosenne porządki”, którą przygotowało Gdyńskie Centrum Sportu. Będzie ona łączyć zabawę, międzypokoleniową integrację oraz promocję dobrych nawyków wśród najmłodszych. Uczestnicy otrzymają mapę i kompas, dzięki temu sprawdzą swoją orientację w terenie. Gra pozwoli zapoznać się z zielonymi przestrzeniami w mieście. Uczestnicy zadbają o to, żeby były one czyste. Każdy będzie mógł odebrać worek na śmieci. Najmłodsi uczestnicy akcji otrzymają ordery za zasługi dla środowiska. To samo wydarzenie odbędzie się również w sobotę, 16 kwietnia na Witominie. Udział jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej Gdyńskiego Centrum Sportu.

W poniedziałek, 11 kwietnia o godz. 17.30 UrbanLab Gdynia zorganizuje webinar pt. „Miasto wobec wyzwań”. Wezmą w nim udział autorzy książki o tym samym tytule – Ida Bocian, Karolina Kuszlewicz oraz Piotr Skubała. Opowiedzą o tym, jak ważna jest odpowiednia i przemyślana urbanistyka. Rozmowę będzie można zobaczyć na platformie Zoom oraz facebookowym profilu UrbanLabu.

11 kwietnia Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni zaprasza również na finał XXIV edycji konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”, który będzie połączony z prelekcją Jakuba Typiaka pt. „Stare drzewa to dom dla ptaków”. Wydarzenie odbędzie się w sali kinowej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Uczestnicy dowiedzą się, jak ważną częścią miejskiego ekosystemu są ptaki.

Z kolei od 21 do 24 kwietnia Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni organizuje wielkie sprzątanie miasta. Będzie to część obchodów Dnia Ziemi. Wszyscy chętni będą mogli sprzątnąć swoją najbliższą okolicę. Każdy otrzyma bezpłatnie worki na śmieci czy rękawice – wystarczy zapisać się do udziału w akcji, wypełniając formularz na stronie wyrzucam.to.

W piątek, 22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tego dnia Centrum Nauki Experyment zaprasza na swoje wystawy, gdzie przedstawiciele centrum i Błękitnego Patrolu WWF opowiedzą o tym, jak ważne jest to, aby dbać o Bałtyk. Od godz. 10.00 do godz. 14.00 będzie można przekonać się, jak wysoki ślad węglowy generuje każdy z nas i jak można go obniżyć. Uczestnicy sprawdzą także, jak przyczynić się do oczyszczenia polskich plaż z plastikowych odpadów. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy kupić bilet wstępu do Experymentu.

Centrum Aktywności Seniora rozpocznie swoje działania w sobotę, 23 kwietnia. O godz. 10.30 odbędzie się spacer edukacyjny ze stowarzyszeniem „Orłowo przy Plaży”. Mogą wziąć w nim udział seniorzy. Start przy wejściu nr 18 na plażę w Orłowie. Obowiązują zapisy – należy się zgłaszać do Centrum Aktywności Seniora.

W sobotę, 23 kwietnia o godz. 11.00 coś dla siebie znajdą miłośnicy dwóch kółek. Muzeum Miasta Gdyni organizuje przejazd rowerowy po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Uczestnicy wycieczki będą mogli lepiej poznać lokalną historię. Wydarzenie rozpocznie się w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo”. Dorośli i dzieci posłuchają tam gdyńskich opowieści i będą eksplorować las. Wyprawę zakończy piknik, dlatego uczestnicy powinni zabrać ze sobą wodę i prowiant. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy, które są prowadzone na stronie internetowej Muzeum Miasta Gdyni.

W weekend, 23 i 24 kwietnia Centrum Nauki Experyment zaprasza na warsztaty rodzinne „Eko-logicznie”. Podczas nich będzie można z bliska poznać ekscytujące życie roślin. Goście zrobią sadzonki, samodzielnie przygotują tkani roślinne do obserwacji mikroskopowych oraz zbudują ekotęczę. Obowiązują bilety. 

Szczegóły na stronie Centrum Nauki Experyment.

W niedzielę, 24 kwietnia o godz. 17.00 w Bibliotece Pustki Cisowskie odbędą się zajęcia „Kolorujemy Mandale”. To relaksujące warsztaty. Ich uczestnicy pokolorują wzory o różnym stopniu trudności. Motywem przewodnim będzie zieleń. Zajęcia są bezpłatne, ale obowiązują zapisy. Chętni powinni napisać e-mail na adres filianr8@bibliotekagdynia.pl lub zadzwonić pod nr tel. 58 621-17-69.

W poniedziałek, 25 kwietnia gdynianie mogą liczyć na porcję ekologicznej wiedzy. O godz. 13.00 w siedzibie Centrum Aktywności Seniora zaplanowano spotkanie edukacyjne „Ogrodnictwo Miejskie”. Jest ono skierowane do seniorów. Zainteresowani dowiedzą się, czym kieruje się miejski ogrodnik, dbając o zieleń. Wiadomo przecież, że drzewa i krzewy mają zbawienny wpływ na nasze miasta. Obowiązują zapisy na wydarzenie – należy się zgłaszać do Centrum Aktywności Seniora.

Z kolei o godz. 17.30 na platformie Zoom oraz facebookowym profilu UrbanLabu będzie można wziąć udział w wykładzie online, który poprowadzi Agnieszka Hubeny-Żukowska. Temat to „Miejska Partyzantka Ogrodnicza”. Prowadząca opowie o tym, jak ważna jest odpowiedzialna i przemyślana urbanistyka.

Na tym zakończą się kwietniowe działania w ramach programu „Gdynia w klimacie”. W maju gdyńskie instytucje przygotują dla gdynian wiele nowych aktywności.

  • ikonaOpublikowano: 07.04.2022 09:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.04.2022 14:38
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze