Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Gdynia w Klimatycznej Koalicji Polskich Miast i Gmin

Samorządowcy z wielu polskich miast i gmin podpisali „Deklarację współpracy klimatycznej polskich miast i gmin” i zawiązali tym samym pakt Klimatycznej Koalicji. Z ramienia Gdyni dokument sygnował prezydent Wojciech Szczurek // fot. Dawid Linkowski

Samorządowcy z wielu polskich miast i gmin podpisali „Deklarację współpracy klimatycznej polskich miast i gmin” i zawiązali tym samym pakt Klimatycznej Koalicji. Z ramienia Gdyni dokument sygnował prezydent Wojciech Szczurek // fot. Dawid Linkowski

W jaki sposób zaadaptować przestrzeń publiczną do zmian klimatu? Co zrobić, aby uniknąć lub zminimalizować ich skutki? Na te i wiele innych tematów związanych z polityką klimatyczną dyskutują uczestnicy 8. edycji Kongresu Smart Metropolia. To dwa dni intensywnych warsztatów i rozmów. W ramach tegorocznego spotkania przedstawiciele polskich samorządów podpisali pakt Klimatycznej Koalicji Miast i Gmin, w którym zobowiązują się do wspólnego działania na rzecz ochrony klimatu. Z ramienia Gdyni deklarację o współpracy sygnował prezydent Wojciech Szczurek.

Smart Metropolia jest największą w Polsce coroczną debatą poświęconą zagadnieniom współpracy dużych i małych gmin w obszarach metropolitalnych oraz relacji metropolii z resztą kraju. To także forum dialogu skierowane do samorządowców, a także przedstawicieli administracji rządowej i europejskiej oraz świata nauki i biznesu. Hasło przewodnie tegorocznej, 8. edycji kongresu to: „Klimat dla metropolii. Metropolie dla klimatu”. Nie bez powodu. Zmiany klimatu sprawiają, że obecnie potrzeba nowego podejścia do wielu zagadnień związanych z funkcjonowaniem miast i wsi. Metropolie odegrają tu rolę szczególną. To one są w stanie najskuteczniej rozwiązywać problemy wynikające ze skutków postępującego globalnego kryzysu i powinny być liderami zmian.

Na dowód tego przedstawiciele polskich miast i gmin postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i wspólnie działać na rzecz ochrony środowiska i klimatu. W ramach kongresu Smart Metropolia, który odbywa się w gdańskim AmberExpo, samorządowcy z całego kraju podpisali „Deklarację współpracy klimatycznej polskich miast i gmin” i zawiązali tym samym pakt Klimatycznej Koalicji. Ma ona zachęcać do aktywnego uczestnictwa w redukcji emisji dwutlenku węgla oraz odchodzenia od paliw kopalnych. Poprzez jej podpisanie samorządowcy deklarują m.in. przyspieszenie działań na rzecz ochrony środowiska wprowadzając rewizję i aktualizację miejskich polityk publicznych oraz wdrażanie planów gospodarki niskoemisyjnej, a także planów adaptacji do zmian klimatu. Apelują również do rządu o wypracowanie w skali kraju odpowiednich rozwiązań i zapewnienia finansowania, które umożliwi spełnienie celów klimatycznych i energetycznych Unii Europejskiej. /Pełny tekst deklaracji do pobrania w załączniu pod artykułem./


 
Dokument sygnowali włodarze z wielu miast Polski m.in. prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent Kielc Bogdan Wenta, Katarzyna Kierzek-Koperska – zastępca prezydenta Poznania czy prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Z ramienia Gdyni deklarację podpisał prezydent Wojciech Szczurek.
 
W ramach dyskusji na kongresie Smart Metropolia w tym roku w sposób szczególny skupiamy się na jakości klimatu, ale też chcemy bardzo jasno deklarować to, co mieści się w politykach miejskich i jak ważną rolę ma ekologia w kształtowaniu nowoczesnej jakości życia w Polskich miastach. Mamy za sobą wiele lat dobrych doświadczeń, bo to przede wszystkim dzięki samorządowi udało się wprowadzić wiele zmian na rzecz środowiska. To działania zarówno małych gmin, jak i wielkich polskich miast. Dzisiaj chcemy dzielić się naszymi doświadczeniami i na podstawie dobrych praktyk jeszcze zwiększyć zakres tych działań, podkreślić ich znaczenie oraz budować świadomość mieszkańców. Chcemy też zachęcić polski rząd do współdziałania w tym zakresie, bo mądrą polityka państwa i aktywność samorządów, to klucz do sukcesu, jakim może być zbudowanie w Polsce koalicji, która poprawi jakość środowiska – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 
Uroczystość podpisania deklaracji poprzedziła oficjalne otwarcie kongresu Smart Metropolia. Coroczne spotkanie potrwa dwa dni. Rozpoczęło się w czwartek, 7 listopada od części warsztatowej, w której wzięli udział m.in. eksperci i reprezentanci wielu polskich i międzynarodowych organizacji i instytucji. Zastanawiali się oni jaki będzie klimat dla miast i gmin po 2020 roku. Drugi temat dotyczył „Mitygacji i adaptacji. Samorządy a kryzys klimatyczny”. Część plenarną otworzyli prezes i wiceprezesi Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańsk, Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni oraz Jacek Karnowski – prezydent Sopotu. Głos zabrali również marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Christopher Todd – dyrektor Wydziału ds. Polski w  Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.
 
Mamy dzisiaj, w przestrzeni debaty o smart city, bardzo jasno zadeklarowaną wolę mówienia o środowisku, jako o jednym z największych wyzwań, które stoi przed polskimi gminami i miastami. Elementem tego działania jest to, żebyśmy budowali koalicję na rzecz współpracy, byśmy podejmowali wspólne działania. To bardzo ważny wymiar funkcjonowania metropolii, jak i innych środowisk, które skupiają gminy z większego obszaru. Tylko razem można realnie i skutecznie osiągać efekty środowiskowe. Chcemy jasno zadeklarować, że jako samorządy czujemy współodpowiedzialność za jakość środowiska w Polsce, ale apelujemy też, aby to wszystko odbywało się w partnerstwie. Państwo polskie, rząd i parlament ma bardzo istotne narzędzia, które będą kreowały jakość klimatu. My ze swojej strony nie będziemy żałować ani pracy ani środków finansowych, ale sami sobie nie poradzimy. Oczekujemy, że nasze działanie spotka się ze zrozumieniem, że propozycje ustawowe, które są przygotowywane i aktywności, jakie chcemy realizować wspólnie, staną się nie tylko słowem, ale i faktem. Mijająca kampania wyborcza wybrzmiewała, w bardzo różnych środowiskach politycznych, wrażliwością ekologiczną. Teraz przychodzi czas na sprawdzenie. Będziemy działać i rozliczać z tego, jak dzisiaj to, co dzieje się w wymiarze samorządowym, będzie rozumiane i wspierane z perspektywy państwa. Wierzę w to, że te tematy dostarczą Państwu niezwykle emocjonujących i ciekawych debat, rozważań oraz spotkań w trakcie kongresu. Życzę tego, żeby każdy wyjechał z tej konferencji z dobrymi pomysłami, przemyśleniami i determinacją oraz świadomością, że to w naszych rękach jest jakość środowiska nasza i przyszłych pokoleń – mówił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek w przemówieniu otwierającym kongres.
 
Kolejnym punktem była prezentacja prof. Jana Zielonki z University of Oxford, który wygłosił prelekcję pt. „Państwa – miasta: od Europy państw do Europy powiązań”. Następnie eksperci z Barcelony, Politechniki Gdańskiej oraz Parlamentu Europejskiego rozmawiali o ideach, trendach i innowacjach w kształtowaniu przestrzeni publicznej miast oraz przystosowaniu jej do zmian klimatycznych. Część plenarną zakończyła debata pod hasłem „Metropolie a małe miasta”. Wzięli w niej udział: Christopher Todd - dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, prof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego, Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego oraz Bartosz Jakubowski - ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. transportu. Całość moderował Mikołaj Chrzan - szef redakcji lokalnych „Gazety Wyborczej”. Uczestnicy dyskutowali o tym, co oznacza mądra polityka państwa wobec jednych i drugich oraz jak rząd centralny powinien wspierać współpracę małych i dużych samorządów w rozwiązywaniu problemów ponadlokalnych.
 
Pierwszy dzień kongresu zakończyła Gala Smart Metropolia 2019. To uroczystość wręczenia nagród dla samorządów lub związanych z nimi osób, które działają na rzecz metropolii. W tym roku specjalnym wyróżnieniem Smart Metropolia 2019 uhonorowany zostanie twórca stowarzyszenia metropolitalnego na Pomorzu - prezydent Paweł Adamowicz. W ramach wydarzenia podsumowano też pilotażową edycji Pomorskiej Letniej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej oraz finał XIV edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2019. Uroczystość odbyła się w Olivia Business Centre. Gdynię będzie reprezentowała podczas niej wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała.

W Gali Smart Metropolia uczestniczyli m.in. (od lewej): Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego, Elżbieta Bieńkowska - unijna komisarz, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Jacek Karnowski - prezydent Sopotu oraz Katarzyna Gruszecka-Spychała - wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki // fot. Dawid Linkowski
 
Drugi dzień kongresu otworzą prezentacje inspiracyjne. Dr Marcin Jopkiewicz - popularyzator wiedzy na temat zmian klimatu opowie o faktach i mitach związanych ze zmianami klimatu. Rolę miast i samorządów lokalnych w agendzie ONZ w zakresie zmian klimatu oraz lokalny wymiar adaptacji zaprezentuje Annet Mohner z UNFCCC Adaptation Committee. Z kolei prof. Ripin Kalra z Westminister University London powie o urban investor readiness - czyli trendach biznesowych w reakcji na kryzys klimatyczny. Tę część zakończy wystąpienie prof. Isabel Torres de Noronha z Future Ocean Alliance, która opowie o bezpieczeństwie miast i gmin nadmorskich i zaprezentuje sprawozdanie z działań państw i miast Basenu Morza Bałtyckiego przed KOP w Chile 2020. Na koniec uczestnicy warsztatów, które odbyły się pierwszego dnia, podsumują wypracowane podczas nich wnioski.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 07.11.2019 16:46
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.11.2019 09:15
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze