Co nowego

Gdynia walczy z nadwagą u najmłodszych

Zmiana nawyków żywieniowych wśród dzieci to jeden z celów programu // fot. pexels.com

Zmiana nawyków żywieniowych wśród dzieci to jeden z celów programu // fot. pexels.com

Startuje kolejna edycja „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni”. To kontynuacja działań zapoczątkowanych w 2018 roku. Program pomaga m.in. w zmianie nawyków żywieniowych, za co został nagrodzony w plebiscycie „Zdrowy Samorząd”. Do udziału w najbliższej edycji mogą zgłaszać się uczniowie szkół podstawowych wraz z rodzinami. Wystarczy wypełnić wniosek.


„Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni. Kontynuacja na lata 2021–2022” jest skierowany do młodych gdynian cierpiących z powodu nadmiaru masy ciała. Program wystartował w 2018 roku i od tej pory jest kontynuowany.

– Od 3 lat w Gdyni z powodzeniem realizujemy program profilaktyki i leczenia nadwagi oraz otyłości wśród gdyńskiej młodzieży. Warto podkreślić, że w ubiegłym roku został on nagrodzony w plebiscycie „Zdrowy Samorząd”. Kontynuujemy te działania i startujemy z kolejną edycją programu. Dzieci i młodzież wraz z rodzinami serdecznie zapraszamy, aby wziąć w nim udział. Zmiana trybu życia to z pewnością wyzwanie, ale dzięki zaangażowaniu i wsparciu specjalistów można tego dokonać. Potwierdzają to historie uczestników poprzednich edycji. Zachęcam rodziców, aby zgłaszali swoje dzieci do kolejnej odsłony programu – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Zapisy do programu już ruszyły. Kto może się zgłaszać? Program jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, którzy są mieszkańcami Gdyni.

Aby zgłosić dziecko do programu, należy wypełnić anonimowy kwestionariusz, który można znaleźć na stronie internetowej Gdyńskiego Centrum Zdrowia. Podane w nim odpowiedzi pozwolą ocenić, czy kandydat kwalifikuje się do programu. Jeżeli dziecko spełnia kryteria, to rodzic zostanie przekierowany do systemu elektronicznej rejestracji.

Organizatorem „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni. Kontynuacja na lata 2021–2022” jest miasto Gdynia. Czas jego trwania to 12 miesięcy. Zapewnia on kompleksową opiekę nad dzieckiem ze zdiagnozowaną nadwagą lub otyłością. Z młodymi gdynianami, a także ich rodzinami będzie pracować zespół specjalistów złożony z: lekarza, dietetyka, psychologa oraz specjalisty ds. aktywności fizycznej. W ramach programu zaplanowano także warsztaty i wydarzenia sportowe. Mają one na celu kształtowanie zachowań prozdrowotnych oraz zdobycie praktycznej wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.

Poprzednie edycje spotkały się z dużym uznaniem. Pozytywny wpływ programu odczuwają przede wszystkim sami uczestnicy i ich rodziny.

– Po przystąpieniu do programu w naszym życiu wiele się zmieniło. Wyniki badań, które przeprowadzono na początku, otworzyły nam oczy i wiedzieliśmy, że musimy działać szybko. Dla Uli był to impuls do szukania dyspcypliny sportowej, którą mogłaby polubić i systematycznie uprawiać. W ten właśnie sposób pływanie stało się naszą wspólną pasją. Zaraz potem zaczęła się praca nad zmianą niektórych, pozornie niegroźnych, nawyków żywieniowych. Efekty motywują nas do konsekwencji i trzymania się zdrowych zasad. Wprowadzanie ich małymi krokami jest bardzo ważne. Trzeba pamiętać o tym, że bez naszego wsparcia i zaangażowania dziecko samo sobie nie poradzi. Dlatego wspólna zmiana przyzwyczajeń żywieniowych jest konieczna, a doskonałe samopoczucie, jakie otrzymujemy w zamian, wynagradza wysiłek – mówiła Gabriela, mama Uli, uczestniczki pierwszej edycji programu.

Program jest finansowany ze środków Gminy Miasta Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 26.10.2021 08:00
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.10.2021 13:02
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze