Co nowego

Gdynia z nagrodą Human Smart City!

Odbiór nagrody Human Smart City

Odbiór nagrody Human Smart City

Konsekwentnie poprawianie jakości życia w Gdyni zostało nagrodzone podczas trwającej właśnie XI edycji Smart City Forum. Gdynia razem z całym Trójmiastem i Zakopanem otrzymała – przyznaną po raz pierwszy w historii kongresu – nagrodę Human Smart City.

– Gratuluję przede wszystkim gdynianom: gotowości do podejmowania nowych wyzwań, otwartości na innowacje i chęci aktywnego angażowania się w dynamiczny proces zmian. To z pewnością sukces każdego mieszkańca naszego miasta – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia– Chciałbym podziękować zarówno tym wszystkim, którzy jako samorządowcy i urzędnicy starają się przybliżać każdego dnia miasto jego mieszkańcom, jak i przedstawicielom biznesu, firm i innych organizacji. To Państwo często inicjujecie rozmaite, niezwykle atrakcyjne rozwiązania, które stanowią inspirację, a czasem, w sposób bardzo realny, pomagają nam wspólnie zmieniać otaczającą nas rzeczywistość i stale podnosić jakość życia – dodaje Bartosz Bartoszewicz.

Czym jest Smart City Forum?

To międzynarodowy kongres od 5 lat służący wymianie doświadczeń i prezentacji dokonań miast w zakresie wdrażanie idei Smart City. Dwa razy do roku spotykają się tu przedstawiciele środowisk samorządowych, naukowych i biznesowych. Wśród partnerów wydarzenia znajdują się czołowe firmy działające w obszarze innowacji technologicznych.


Pierwsza nagroda Human Smart City w historii kongresu

Kapituła Smart City przyznała laury w łącznie 7 kategoriach, a jedna z nich – tytuł Human Smart City za rok 2019 trafiła do samorządowców z Trójmiasta. Gratulacje online odbierali: Bartosz Bartoszewicz (wiceprezydent Gdyni), Piotr Borawski (wiceprezydent Gdańska) i Marcin Skwierawski (wiceprezydent Sopotu).


Jak uzasadniła kapituła, nagrodę przyznano „za przykład współpracy i harmonijny rozwój całego obszaru metropolitalnego poprzez jak najlepsze wykorzystanie potencjału miast i gmin członkowskich, z poszanowaniem ich odrębności i specyfiki. Współpraca metropolii to klucz do sukcesu samorządów".

Smart City Forum po raz jedenasty

XI edycja Smart City Forum odbywa się w dniach 15-16 czerwca 2020 r. Tym razem wyjątkowo, bo w wydaniu online, co nie przeszkodziło w prowadzeniu godzin merytorycznej dyskusji o miastach przyszłości i tym, co rozpatrujemy i będziemy rozpatrywać w kategoriach wyzwań.

Pierwszym z prelegentów pierwszego panelu dyskusyjnego był wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, Bartosz Bartoszewicz, który nadzoruje działania z obszaru smart city i podnoszące jakość życia w mieście. „Kierunek – miasto bezpieczne i przyjazne mieszkańcom”. To tytuł panelu, który otworzył wiceprezydent Gdyni. Pytania dotyczyły rozwiązań smart city w obliczu zagrożeń i kryzysów, co oczywiście odnosiło się do ostatnich miesięcy i działań miast podczas pandemii koronawirusa.

Przez minione trzy miesiące to właśnie miasta pokazały jak szybko potrafią reagować na zmieniająca się rzeczywistość, a ich „inteligencja” przejawiała się w reagowaniu i adaptowaniu do nowych wyzwań. Błyskawicznie przeszliśmy do obsługi online. To przyszłość. To rozwiązania techniczne, które pozwalają załatwiać sprawy online, bez wizyty w urzędzie. To kwestia aplikacji mobilnej, kwestia monitoringu, który dostarcza nam informacje. Musieliśmy mieć bardzo dużo rozwiązań dedykowanych mieszkańcom, ale bez bardzo dokładnej analityki nie moglibyśmy kierować tych rozwiązań do konkretnych osób. – mówił podczas debaty Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Przedstawiciel gdyńskiego samorządu wziął udział w dyskusji m.in. razem z wiceprezydentem Gdańska, Piotrem Borawskim, wiceprezydentem Wrocławia, Jakubem Mazurem, zastępcą prezydenta Lublina Arturem Szymczykiem, Arturem Pielechem – prezesem FBSerwis oraz Dariuszem Stasikiem – CEO Save the Planet.

To jedynie początek tematów, które poruszono pierwszego dnia Smart City Forum. Przyszłość mobilności w wizji Claire Gregory, wizja europejskich miast, przyszłości okiem Grzegorza Pudy z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, jak być smart będąc small w dyskusji samorządowców czy osobny blok Human Smart City o miastach, które wspierają technologią swoich mieszkańców – to przekrój zagadnień, z którymi zmierzyli się uczestnicy forum.

Przed uczestnikami Smart City Forum jeszcze drugi dzień wydarzenia, który obejmuje m.in. dyskusje o otwartych danych, miejskich rowerach i innowacjach dla osób starszych, a także osobny blok tematyczny „EKO i INWESTYCJE".

Gdynia: Smart City dla ludzi


Gdynia konsekwentnie wdraża ideę Smart City od wielu lat. Uczniowie, rodzice i nauczyciele dysponują wieloma narzędziami ułatwiającymi naukę on-line. Od 2011 roku funkcjonuje w Gdyni e-dziennik, a portal e-GIO umożliwia stały dostęp do danych liczbowych, wykresów, analiz oraz innych informacji dotyczących funkcjonowania gdyńskich szkół. W Gdyni od dawna działa również platforma edukacyjna i inne rozwiązania wspierające naukę zdalną. Poruszanie po drogach ułatwia Zintegrowany System Zarządzania Ruchem TRISTAR. Komputery pokładowe zamontowane w autobusach i trolejbusach na bieżąco dostarczają informacji o lokalizacji pojazdu za pośrednictwem systemu GPS oraz informacji o prędkości i opóźnieniu w stosunku do rozkładu jazdy. Uznanie zyskał, działający przy Laboratorium Innowacji Społecznych, UrbanLab Gdynia, w którym wypracowuje się rozwiązania służące rozwojowi miasta i podnoszeniu się jakości życia mieszkańców. Ten wyjątkowy program miejski, wdrożony został w Gdyni jako taki pierwszy w Polsce.

To tylko kilka z wielu praktycznych realizacji idei inteligentnego miasta w Gdyni. Kluczem do sukcesu jest szerokie spojrzenie na potrzeby miasta i jego mieszkańców, integrowanie i podnoszenie standardu usług.

W 2018 roku w Urzędzie Miasta Gdyni wyodrębniono Referat ds. jakości życia i integracji systemów zarządzania. To tutaj opracowujemy, wdrażamy i monitorujemy rozwiązania, które systematycznie podnoszą jakość życia mieszkańców. Wyniki tych prac pozwalają nam uczestniczyć
w międzynarodowych konferencjach i konkursach, takich jak niedawny GO SMART Award, w którym wyróżniono cyfrowego „Asystenta Mieszkańca”, LivCom Awards, w którym zajęliśmy trzecie miejsce na świecie, czy wreszcie uzyskiwać najważniejsze międzynarodowe certyfikaty, jak ISO 37120. Dane o mieście, które gromadzimy i które pozwalają nam reagować na stale zmieniającą się rzeczywistość, tworzyć nowe rozwiązania i dostosowywać już istniejące, są dostępne dla mieszkańców – zapraszam na stronę www.otwartedane.gdynia.pl – mówi Małgorzata Czaja, kierownik Referatu.

  • ikonaOpublikowano: 15.06.2020 17:02
  • ikona

    Autor: Łukasz Kierznikiewicz , Wydział Edukacji (l.kierznikiewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.06.2020 09:23
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze