Celem akcji jest redukcja niskiej emisji, zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa użytkowania budynków oraz wzrost efektywności energetycznej obiektów na terenie Gdyni.
- Dzięki badaniom wskażemy mieszkańcom 120 budynków wielorodzinnych nie tylko przyczyny występowania strat energetycznych, ale także podpowiemy całe spektrum działań, które mogą podjąć, by zoptymalizować efektywność energetyczną budynku – mówi Hanna Górecka-Banasik z Referatu ds. Energetyki.
Jaką technologia zostanie zastosowana?
Badanie kamerą termowizyjną wykonuje się przy możliwie dużej różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku. Pozwala to na wykrycie wad konstrukcyjnych, wskazanie nieszczelnych okien i ram okiennych, źle izolowanych ścian i podłóg, czy drzwi o niskich parametrach izolacyjności.
Badania uwzględniają takie parametry jak:
- współczynnik przenikania ciepła U [W/(m2K)]
- stan uszczelek stolarki okiennej i drzwiowej
- stan izolacji budynku
- odwrócony ciąg wentylacji
- współczynnik temperaturowy określający ryzyko częstej kondensacji pary wodnej na
- przegrodach nieprzezroczystych (ryzyko tworzenia się grzybów i pleśni) fRsi [-]
Tegoroczna edycja
Nabór do tegorocznej edycji został już zamknięty, lecz nie wykluczone, że projekt znajdzie swoją kontynuację również w przyszłym roku. Tej zimy przebadanych zostanie 120 budynków wielorodzinnych tych mieszkańców, którzy zgłosili się do zeszłorocznej edycji, lecz z braku miejsc nie zostali oni wówczas zakwalifikowani.
Jak wyglądał zeszły rok?
Podczas ubiegłorocznej zimy przebadanych zostało 147 budynków jednorodzinnych i 82 budynki wielorodzinne. Największą grupę budynków poddanych badaniom stanowiły te, które ogrzewane są własną kotłownią gazową. Badanie termowizyjne pozwoliły na wykrycie wad konstrukcyjnych, wskazanie nieszczelnych okien i ram, źle izolowanych ścian i podłóg, czy drzwi o niskich parametrach izolacyjności.
- Dzięki przeprowadzonej ankiecie wiemy już, że około 50% badanych osób zadeklarowało chęć podjęcia działań mających na celu ochronę budynku przed utratą ciepła poprzez izolację nieszczelnych okien i drzwi oraz docieplenie ścian i dachu – podkreśla Hanna Górecka-Banasik.
Większa część badanych osób zadeklarowała również stosowanie więcej niż jednej z metod prawidłowego gospodarowania energią cieplną w budynku, w tym: „wietrzenie w sposób krótki i intensywny”, „obniżanie temperatury w godzinach nocnych”, „ustawienia różnych temperatur w szczególnych pomieszczeniach”, „stosowanie głowic termostatycznych”, „niezakrywanie grzejników”.
Szacunkowo, działania te pozwolą na realne oszczędności wydatków ponoszonych na ogrzewanie mieszkań w budżetach mieszkańców na poziomie co najmniej 30% w skali roku.
Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udział mieszkańców w badaniach jest całkowicie bezpłatny.Partnerami w realizacji projektu są także wytwórca ciepła sieciowego PGE Energia Ciepła S.A. oraz Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z. o.o. - dostawca ciepła do domów i mieszkań.
Więcej na temat realizacji projektów znaleźć można na stronie BIP Samodzielnego Referatu ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni w zakładce „aktualności”.
Opublikowano: 07.11.2018 09:38
Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)
Zmodyfikowano: 08.11.2018 09:54
Zmodyfikował: Kamil Złoch