Co nowego

Gdyńscy uczniowie i przedszkolaki są eko!

Podczas gali podsumowującej działania w zakresie edukacji ekologicznej Komunalnego Związku Gmin

Podczas gali podsumowującej działania w zakresie edukacji ekologicznej Komunalnego Związku Gmin "doliny Redy i Chylonki" przyznano m.in. Róże Ekologii // fot. Paweł Kukla

Szkoła Podstawowa nr 40 oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Gdyni otrzymały Róże Ekologii - za wybitne osiągnięcia w obszarze ochrony środowiska. Z kolei Przedszkole nr 11 „Pod kasztanami” z Gdyni zostało uhonorowane tytułem Złotego Lidera Lokalnej Ekologii. Jest on przyznawany za wieloletnią aktywność proekologiczną. Nagrody i wyróżnienia za aktywność w ramach ochrony środowiska dostało także kilka innych gdyńskich szkół i przedszkoli. A wszystko podczas gali podsumowującej edukacyjne projekty prowadzone przez Komunalny Związek Gmin „Doliny Redy i Chylonki”. Podsumowano działania ekologiczne zrealizowane w mijającym roku szkolnym nie tylko w Gdyni, ale także w pozostałych siedmiu gminach zrzeszonych w Związku. Dzięki temu kolejne roczniki młodych gdynian i Pomorzan wiedzą więcej o ochronie przyrody i dbaniu o planetę.
 
Uroczysta gala komunalnego Związku Gmin „Doliny Redy i Chylonki” odbyła się w środę, 12 czerwca, w Teatrze Miejskim w Gdyni. Nasze miasto reprezentowali podczas niej: wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz oraz Dorota Marszałek-Jalowska – kierownik Referatu Ekorozwoju Urzędu Miasta Gdyni.
 
Po raz 21. podsumowaliśmy roczne działanie w zakresie edukacji ekologicznej, które są realizowane w gminach należących do Komunalnego Związku Gmin „Doliny Redy i Chylonki”. Wręczyliśmy ponad 140 nagród dla uczniów, nauczycieli i dyrektorów, a także liderów lokalnych, którzy wspierają postawy proekologiczne. Nie mamy wątpliwości, że te działania, które podejmujemy, są dzisiaj kluczowe dla naszej przyszłości i do tego jak będzie nam się żyć w Gdyni i województwie pomorskim – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Tegoroczne wyniki działań ekologicznych przeprowadzonych w szkołach i przedszkolach są imponujące. Uczniowie, rodzice i lokalne społeczności, które włączyły się do akcji, zebrali w sumie ponad 34 tony zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz ponad 14 ton plastikowych nakrętek.
 
Elementem ochrony środowiska musi być edukacja – prowadzona systematycznie i ciągle w dużej grupie ludzi. Tylko to daje możliwość wychowania całych pokoleń. Dlatego prowadzimy w tym zakresie szerokie i intensywne działania. W ciągu ostatniego roku było ich mnóstwo – 5 konkursów, seminaria, warsztaty, wyjazdy do elektrociepłowni i oczyszczalni ścieków z grupą młodzieży, zbiórki baterii i nakrętek. Łącznie w tych działaniach uczestniczyło ponad 150 placówek na 250, które mamy w całym Związku. 40 tysięcy młodych ludzi miało kontakt z edukacja proekologiczną. To już jest bardzo dużo. W tym roku spotykamy się w grupie około 300 osób. Nagradzamy najlepszych z najlepszych. Tych, którzy pracowali cały rok ucząc się, ale też działając ekologicznie – mówi Tadeusz Wiśniewski, prezes zarządu Komunalnego Związku Gmin „doliny Redy i Chylonki”.


 

Nagrody i wyróżnienia

Tegoroczne podsumowanie działań edukacyjnych prowadzonych przez Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” okazało się udane dla dzieci uczęszczających do gdyńskich szkół i przedszkoli. Kilka placówek zdobyło nagrody i wyróżnienia w organizowanych przez Komunalny Związek Gmin konkursach i projektach. Najważniejszą z przyznawanych nagród jest Róża Ekologii. Dostaje się ją za wybitne osiągnięcia w obszarze ochrony środowiska, w tym szczególnie w zakresie edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju gmin – członków Związku. Tytuł ten przyznawany jest od 2015 roku. Do tej pory honorowy tytuł otrzymały dwie osoby fizyczne oraz 8 placówek oświatowych.
 
Tym razem Róże Ekologii otrzymały dwie gdyńskie placówki: Szkoła Podstawowa nr 40 oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2.
 
Cieszymy się bardzo, że w tym roku uzyskaliśmy Różę Ekologii. Zajmujemy się edukacją ekologiczną od kilku lat. Prowadzimy liczne działania w naszej placówce, co na pewno przybliżyło nas do tego tytułu. Co robimy? Chcemy zaszczepić tę edukację ekologiczną wśród najmłodszych, bo tak naprawdę to oni są naszą przyszłością. Organizowaliśmy różnego rodzaju konkursy, wystawy ekologiczne, turnieje. Łączyliśmy też sport z ekologią i prowadziliśmy zajęcia dla dorosłych. Bardzo angażowaliśmy społeczeństwo lokalne m.in. w zbiórce elektroodpadów – mówi Anna Zatwarnicka, edukatorka edukacji ekologicznej ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni.
 
Bardzo się cieszę, bo idą wakacje, a my dobrze podsumowujemy ten rok. Dzisiejszy dzień przyniósł nam kilka nagród – dla uczniów w indywidualnych konkursach, wspaniały wyjazd dla koordynatorów, a dla nas kolejny już tytuł Lokalnego Lidera Ekologii. Na koniec jeszcze przydarzyła się cudowna niespodzianka. Otrzymaliśmy Różę Ekologii 2019. Cała społeczność naszej szkoły brała udział w projekcie: uczniowie i rodzice byli zaangażowani w zbieranie nakrętek, uczestniczyli w konkursach plastycznych i wszystkich innych inicjatywach tego ważnego projektu – mówi Anna Wilczyńska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Gdyni.

fot. Paweł Kukla
 
Przypomnijmy, że to nie pierwsza Róża Ekologii, która trafia do placówek z Gdyni: w ubiegłym roku uhonorowano tym tytułem Szokłę Podstawową nr 26 ,w 2017 roku otrzymało ją Przedszkole nr 13, rok wcześniej Przedszkole nr 11 „Pod Kasztanami”, a w 2015 roku Ośrodek Szkolno–Wychowawczy nr 2.
 
Podczas gali podsumowano również 10. edycję projektu edukacyjnego pn. Lider Lokalnej Ekologii. W jego ramach szkoły i przedszkola prowadziły szereg przedsięwzięć pod hasłem „Robię porządek z odpadami”. Obejmowały one m.in. tematyczne warsztaty terenowe, tworzenie kodeksu młodego ekologa, edukowanie lokalnej społeczności o szkodliwości spalania odpadów w domowych piecach, potrzebie segregacji odpadów i wielokrotnego używania produktów. W trakcie powstawały ciekawe eko-makiety z surowców wtórnych, gry ekologiczne czy przedstawienia ekologiczne. Do projektu zgłosiło się 38 placówek oświatowych z obszaru Związku, z czego 34 przekazało sprawozdania w postaci prezentacji multimedialnej. Honorowy tytuł Lidera Lokalnej Ekologii w roku szkolnym 2018/2019 otrzymało 12 placówek oświatowych. Wśród nich znalazło się w sumie pięć przedszkoli i szkół z naszego miasta: Przedszkole nr 11 „Pod Kasztanami”, Przedszkole nr 32 „Cisowiaczki”, Przedszkole nr 46 „Jaś i Małgosia”, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 oraz Szkoła Podstawowa nr 40. Szczegółowe wyniki można znaleźć tutaj.
 
Po raz pierwszy przyznano również tytuł Złotego Lidera Lokalnej Ekologii za wieloletnią aktywność proekologiczną. W kategorii przedszkolnej dostało go: Przedszkole nr 11 „Pod kasztanami” w Gdyni. W kategorii szkolnej nagroda trafiła do Podstawowej Ekologicznej Szkoły Społecznej w Rumi.

fot. Paweł Kukla
 
Edukacja ekologiczna Komunalnego Związku Gmin to także szereg różnych konkursów, w których startują szkoły ze wszystkich gmin zrzeszonych w związku, czyli: Gdyni, Sopotu, Rumi, Redy, Wejherowa, gminy Wejherowo, gminy Kosakowo i gminy Szemud. Dzieci i młodzież rywalizowały w konkursach: „Ekspert E.E., czyli w trosce o środowisko” (wyniki dostępne tutaj), „Małe dzieci nie chcą śmieci” (wyniki tutaj), „Mała nakrętka, duży problem” (wyniki tutaj) oraz fotograficznym „#obserwujęprzyrodę” (wyniki tutaj).
 
Przypomnijmy, że sam Komunalny Związek Gmin „Doliny Redy i Chylonki” w tym roku obchodzi już 28. rocznicę swojego istnienia. Jest dziś wspólnie z gminami właścicielem trzech firm: PEWiK, OPEC oraz Eko Dolina. Miasto Gdynia, jako największy samorząd wchodzący w jego skład, co roku uczestniczy w prowadzonych przez związek działaniach edukacyjnych, a gdyńskie szkoły i przedszkola z powodzeniem radzą sobie w konkursach.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 12.06.2019 14:23
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.06.2019 16:05
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze