Najbliższy piątek, 16 lutego, w InfoBox Obserwatorium Zmian odbędzie się spotkanie dotyczące uzależnienia od mediów cyfrowych. Jest ono otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Uczestnicy wspólnie stworzą „kodeks odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych”. Działania startują właśnie w Gdyni, jednak ich zasięg obejmie całą Polskę.
- Od ponad trzech lat badam zagadnienia związane z korzystaniem z mediów cyfrowych. Dzisiaj wiem jak ważna i kluczowa w życiu jest higiena osobista związana z codziennym używaniem tego typu udogodnień. Wychodzimy z założenia, że ustalone zasady używania mediów cyfrowych kształtują tak zwaną odpowiedzialność cyfrową nie tylko dzieci i młodzieży, ale również osób dorosłych i całych rodzin. Mamy naukowe dowody na to, że w wielu domach w Polsce nie funkcjonują żadne zasady używania mediów cyfrowych, w tym smartfonów, tabletów, komputerów czy internetu. Chcemy to zmienić pokazując z jednej strony to, że nie ma właściwego używania cyfrowych dobrodziejstw bez stosowania w życiu codziennym zasad, z drugiej zaś uświadamiając, jak kluczowe dla cyfrowej odpowiedzialności są bezpośrednie relacje i więzi między rodzicami i dziećmi – mówi Maciej Dębski z Fundacji Dbam o Mój Z@sięg, badacz zjawiska fonoholizmu wśród dzieci, młodzieży oraz wśród osób dorosłych.
W ramach realizowanego projektu Fundacja zorganizuje cykl spotkań i szkoleń dla wszystkich chętnych by pokazać, w jaki sposób stworzyć Domowy kodeks odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych.
- Ogromnie się cieszę, że Gdynia jest pierwszym miastem w Polsce, które zaangażowało się w projekty realizowane przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg oraz Uniwersytet Gdański. Nomofobia, czyli uzależnienie się od „bycia w sieci” interesuje nas, by nie powiedzieć martwi nas wszystkich. Wszyscy czujemy, że media cyfrowe zaczynają nam szkodzić, a tak być nie musi. Wiemy również, że dobrze używane mogą być fantastycznym narzędziem do rozwoju nas samych, do poznawania świata, do kreatywnego spędzania czasu wolnego. Stworzenie domowego kodeksu odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych to może być pierwszy krok, który każdy z nas ma w zasięgu ręki, by coś zmienić i zadbać o relacje w naszych domach – dodaje Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. rodziny.
Zapraszamy wszystkich chętnych na pierwsze spotkanie w ramach projektu „Domowy kodeks odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych”, które odbędzie się w najbliższy piątek, 16 lutego 2018r. o godzinie 17:00 w InfoBox Obserwatorium Zmian I piętro ul. Świętojańska 30. Spotkanie poprowadzi dr Maciej Dębski z Fundacji Dbam o mój z@sięg, który pokaże jak stworzyć własny domowy kodeks i opowie dlaczego to takie ważne.
Opublikowano: 14.02.2018 08:00
Autor: Lechosław Dzierżak (l.dzierzak@gdynia.pl)
Zmodyfikowano: 14.02.2018 12:46
Zmodyfikował: Agnieszka Janowicz