Co nowego

Gdyński chór „Razzle Dazzle” wyśpiewał srebro

Gdyński chór Razzle Dazzle ze srebrnym dyplomem w kategorii chórów rozrywkowych, folk i gospel na Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere // fot. materiały prasowe

Gdyński chór Razzle Dazzle ze srebrnym dyplomem w kategorii chórów rozrywkowych, folk i gospel na Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere // fot. materiały prasowe

Łączy ich pasja do śpiewania i repertuar z różnych zakątków świata. Gdyński zespół „Razzle Dazzle” Choir zdobył srebrny dyplom w kategorii chórów rozrywkowych, folk i gospel na Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere. Jego 5. edycja odbyła się 9 i 10 listopada w Gdańsku.


„Razzle Dazzle” Choir  powstał w 2017 roku i obecnie liczy 25 członków. Od lipca br. działa pod skrzydłami Fundacji Śpiewaj! To amatorski, kameralny zespół, którego znakiem rozpoznawczym jest światowy repertuar i niecodzienne pomysły zaczerpnięte z edukacji chóralnej z USA i Kanady. Muzykę, jaką śpiewają, doskonale opisuje nazwa ich grupy. Razzle dazzle to wrzawa lub zamieszanie, a samo dazzle to nic innego, jak słowo olśniewający. Tak też chcą się prezentować publiczności. Zespołowi przewodzi dyrygentka Zuzanna Popiołkiewicz – absolwentka dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Marcina Tomczaka i prawa na Uniwersytecie Gdańskim. W 2012 roku jako reprezentantka Polski prowadziła warsztaty muzyki polskiej dla amerykańskiej organizacji Singers of United Lands w 23 stanach USA, Kanadzie, Kenii, Zimbabwe i Zambii. Dyrygowała też chórami Symphony Chorus of New Orleans w Nowym Orleanie czy Nairobi Chamber Choir z Kenii.



Gdyński chór 9 i 10 listopada rywalizował z 22 zespołami z całej Polski w ramach V Ogólnopolskiego Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere, który odbył się w Gdańsku. Grupa odniosła sukces i z wynikiem 81,6 punktów zdobyła srebrny dyplom w kategorii chórów rozrywkowych, folk i gospel. Zespół doceniono za muzykalność oraz realizację wielu pomysłowych elementów nieprzewidzianych w partyturze. A wszystko dzięki temu, że brawurowo wyśpiewali: pieśń brazylijską „Mas que nada” Jorge Ben Jora w aranżacji Paulo Kuhna,  współczesną hinduską kompozycję opartą na antycznym rytmie – „Solkattu Choir” Suba Sankarana, polski utwór „Opowiadaj” (muz. Zbigniew Wodecki, sł. Leszek Długosz) w aranżacji Anny Barszcz, która została  przygotowana specjalnie na konkurs, przebój Beatlesów „Here Comes the Sun” (słowa i muzyka: George Harrison, aranż.: Kirby Shaw) oraz pieśń namibijską „Dantami” (muzyka: Engelhardt Unaeb).






Otrzymanie tak wysokiej punktacji na arenie ogólnopolskiej to ogromne osiągniecie, ponieważ Chór „Razzle Dazzle” jest właściwie na początku swojej drogi. Zwykle, żeby chór śpiewał a cappella w czterogłosie potrzeba około 2-3 lat, aby zebrać zespół. Myślę, że wynika to z wyjątkowości członków zespołu, którzy ciężko pracowali nad materiałem, ale i z ich osobowości, która przekonała jury, wrażliwości muzycznej, pomysłowości, świeżości. Taka nagroda na początku kariery zapowiada kolejne sukcesy i pomoże osiągnąć nam dalsze cele tj. wyjazdy zagraniczne. Sprawi też, że będzie nam się jeszcze lepiej śpiewać. Zespół wyróżniał się także doborem repertuaru, ponieważ zaśpiewaliśmy utwory z kilku kontynentów. Część z nich to utwory, które nasz chór śpiewa jako jedyny w Europie – mówi Zuzanna Popiołkiewicz, dyrygent chóru.

Gdyński Chór Razzle Dazzle ze srebrnym dyplomem w kategorii chórów rozrywkowych, folk i gospel na Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere // fot. materiały prasowe

W tej kategorii wyróżniono również kilka innych zespołów. Brązowy dyplom trafił do Chóru Black Heels (71,5 punktów). Natomiast złote otrzymali: Akademicki Chór Politechniki Opolskiej (90 punktów), Singin’ Warsaw (96 punktów) oraz Zespół Wokalny 5/6 (100 punktów).

To jednak nie wszystko. Zespół „Razzle Dazzle” brał również udział w koncertach towarzyszących oraz dodatkowych wyzwaniach muzycznych. W sobotę, 9 listopada zaśpiewał koncert w Oblackim Centrum Kultury w Gdańsku dla mieszkańców Trójmiasta, a następnie uczestniczył w konkurencji „Extra Choir Games” i za swoją prezentację otrzymał wyróżnienie za najlepszy kontakt z publicznością.

W ramach festiwalu rozdano w sumie nagrody w sześciu kategoriach: chór mieszany, zespoły wokalne, chóry jednorodne, chóry dziecięco-młodzieżowe, muzyka sakralna oraz chory rozrywkowe. Przyznano też dwie nagrody specjalne – za najlepsze wykonanie utworu pomorskiego kompozytora oraz za najlepsze wykonanie utworu z kategorii klasyki polskiej piosenki. Jury wręczyło również dwie nagrody pozaregulaminowe – za trafny dobór repertuaru oraz dla najlepszego dyrygenta. Szczegółowe wyniki znajdują się tutaj.

Grand Prix festiwalu powędrowało do Zespołu wokalnego 5/6 i jego opiekunki artystycznej – Małgorzaty Kuchtyk.

Nagrody przyznało jury w składzie: prof. zw. dr hab. Marek Rocławski – przewodniczący, prof. zw. dr hab. Marcin Tomczak, prof. dr hab. Marek Gandecki, dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny oraz dr hab. Aleksandra Grucza-Rogalska.

Ogólnopolski Festiwal Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere powstał z myślą o nowatorskich i nowoczesnych brzmieniach chórów i zespołów wokalnych. Jego uczestnicy mają okazję doświadczać przenikania się wielogatunkowych, współczesnych trendów muzycznych, a także mogą wzajemnie się inspirować. Festiwal jest  skierowany do chórów amatorskich działających samodzielnie, a także przy domach kultury, parafiach, szkołach ogólnokształcących oraz muzycznych, jak również przy uczelniach wyższych. 

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 12.11.2019 14:35
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.11.2019 08:11
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze