Co nowego

Gdyński szpital zadbał o zdrowie ptaków

fot. materiały Szpitali Pomorskich

fot. materiały Szpitali Pomorskich

Szklane powierzchnie z efektem lustra to nie tylko estetyczna i efektowna forma wykończenia budynków. To zagrożenie dla ptaków, które zderzają się z nimi, bo nie widzą w nich przeszkody. Zapobiegać temu mogą specjalne markery umieszczane na szybach. Takie rozwiązanie zastosowano właśnie na oknach jednego z budynków Szpitala Morskiego im. PCK w Redłowie. To wspólna inicjatywa Szpitali Pomorskich oraz Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Stowarzyszenia Wspierania Inwestycji Przyjaznych PTA.com.


Specjalne naklejki umieszczono na szybach w minioną sobotę, 3 lipca. Szklane ściany i okna wpuszczają dużo światła do pomieszczeń oraz pozwalają na integrację wnętrza z otaczającym je krajobrazem. Niestety, dla ptaków jest to bariera nie do pokonania. Zwierzęta nie zdają sobie sprawy, że drzewa czy inne budynki, które w nich widać, są jedynie odbiciem. Oszukane w ten sposób uderzają w szyby. Taka kolizja może prowadzić nawet do śmierci ptaka. Specjalne markery przyklejane na okna sprawiają, że powierzchnie transparentne stają się widoczne dla ptaków, dzięki czemu zwierzęta mogą je omijać. Takie rozwiązanie zastosowano na budynku nr 5 Szpitala Morskiego w Gdyni, w którym mieści się Gdyńskie Centrum Onkologii. Markery umieszczono na zewnętrznej stronie szyb, zarówno w oknach, które się otwierają, jak i tych zamkniętych na stałe. Użyto do tego specjalnego podnośnika, dzięki któremu akcja przebiegła sprawnie i bezpiecznie.

– Niestety ptaki „wpadały” również na nasze szpitalne okna. Dlatego mając na celu ochronę tych zwierząt, wspólnie z dwoma stowarzyszeniami zajmującymi się ochroną ptaków, postanowiliśmy rozwiązać ten problem. Na budynkach naszego szpitala ptaki zakładają również swoje gniazda. W tym roku na dachu jednego z nich gniazdo ponownie zbudowały mewy srebrzyste, a w rogach wielu wnęk okiennych swoje gniazda mają jaskółki oknówki. Zależy nam więc na ochronie ptaków, bowiem już wkrótce młode, które się tam się wykluły, zaczną swoje pierwsze loty – mówi Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes Szpitali Pomorskich.
fot. materiały Szpitali Pomorskich

Szpitale Pomorskie przeprowadziły montaż wspomnianych markerów wspólnie z Trójmiejską Grupą Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Stowarzyszeniem Wspierania Inwestycji Przyjaznych PTA.com. Stowarzyszenie tworzą doświadczeni ornitolodzy, praktycy ochrony przyrody i edukatorzy.

– Cieszy nas inicjatywa pracowników i dyrekcji Szpitali Pomorskich. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się zmniejszyć częstotliwość kolizji ptaków z szybami i tym samym uratować życie wielu naszym skrzydlatym przyjaciołom. Będziemy nad tym pracować wspólnie: pracownicy szpitala, członkowie i wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Stowarzyszenia Wspierania Inwestycji Przyjaznych PTA.com – mówi Dariusz Ożarowski, lider Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Kolizje z przezroczystymi obiektami, elementami architektury i infrastruktury to aktualnie jedno z ważniejszych zagrożeń dla ptactwa na terenach zurbanizowanych. Jak wskazuje Stowarzyszenie Wspierania Inwestycji Przyjaznych PTA.com – rozbijanie się ptaków o powierzchnie transparentne to jeden z głównych powodów śmiertelności ptactwa. Statystyki są zatrważające. Tylko w Stanach Zjednoczonych Ameryki z tego powodu każdego roku ginie od 100 milionów do 1 miliarda ptaków. Montowanie markerów, takich jak na szybach Szpitala Morskiego w Gdyni, skutecznie pozwala zmniejszyć tę liczbę.

fot. materiały Szpitali Pomorskich

ikona

Najnowsze