Co nowego

Nowi laureaci gdyńskich wyróżnień

Podczas uroczystej sesji wręczono trzy medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, fot. Michał Puszczewicz

Podczas uroczystej sesji wręczono trzy medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, fot. Michał Puszczewicz

Znamy kolejnych laureatów medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego – wyróżnień dla wybitnych gdynian – i nagrodzonych „Czasem Gdyni”, czyli autorów najlepszych ubiegłorocznych inwestycji. Rada Miasta tradycyjnie spotkała się na uroczystej, urodzinowej sesji w Teatrze Miejskim.

To jeden z ostatnich urodzinowych akcentów. Radni i władze miasta w poniedziałkowy wieczór, 10 lutego uczestniczyli w uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni, która już tradycyjnie odbyła się w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza. To wyjątkowe spotkanie radnych, którzy przy okazji kolejnej rocznicy nadania praw miejskich, wręczają wyróżnienia dla osób związanych z Gdynią.

Sesja przebiega w podniosłej atmosferze, widownię szczelnie wypełniają zaproszeni goście, a podczas okolicznościowych przemówień nie brakuje nawiązań do historii Gdyni i początków jej budowy, gdy na tempo rozwoju nadmorskiej miejscowości z podziwem patrzył cały kraj. Przybyłych powitała swoim wystąpieniem Joanna Zielińska, przewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta.

- Dzięki niesamowitym ludziom, wizjonerom, zapaleńcom oraz tym szukającym szczęścia i miejsca do życia w odrodzonej ojczyźnie, nad polskim morzem, z osady w której głównym zajęciem mieszkańców było rybołówstwo, wyrosło nowoczesne, europejskie miasto – mówiła podczas swojego wystąpienia Joanna Zielińska. - Miasto, którego mieszkańcy to mozaika osobowości, postaw i wizji, a tylko z różnorodności rodzi się nowa jakość. Świętujmy radośnie z potomkami budowniczych, ku satysfakcji wszystkich mieszkańców Gdyni.

Okolicznościowe, urodzinowe przemówienie na początku uroczystości wygłosił także prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. Później nastąpiło wręczenie wyróżnień nadawanych przez gdyńskich radnych.



Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego


W tym roku na scenie medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego - wyraz szczególnego wyróżnienia i uznania za wybitne zasługi dla rozwoju miasta oraz rozsławianie Gdyni w kraju i na świecie – odebrały kolejne trzy osoby. To Beata Podlasek, Janusz Janowski i Janusz Kaszyński. Historia medalu sięga 1993 roku.

- To osoby cieszące się wielkim szacunkiem i uznaniem w życiu naszego miasta. To cisi bohaterowie, chcemy ich pokazywać i prezentować ich postawy, także z nadzieją, że dobry przykład może wpływać na innych – podkreślił prezydent Wojciech Szczurek.

Beata Podlasek odbiera medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, fot. Michał Puszczewicz

Beata Podlasek - z wykształcenia pedagog. Jej działania społeczne zaczęły się od prowadzenia Rodzinnego Domu Dziecka. Dzisiaj ma pięć córek, w tym dwie z niepełnosprawnością. Publikowała artykuły dotyczące dzieci niepełnosprawnych wychowujących się poza rodziną biologiczną. Od początku swojej drogi, jako mama Rodzinnego Domu Dziecka, chciała działać na rzecz promocji tej formy macierzyństwa. Napisała dla innych rodziców publikację „ABC... Rodzicielstwa Zastępczego”. To kompendium wiedzy dla rodzin szukających wsparcia w sytuacjach trudnych, związanych z wychowaniem dzieci.

W 2017 roku otrzymała nagrodę „Bursztynowe Serce na Dłoni” przyznawaną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej za tworzenie prawdziwego domu dla dzieci, w tym w szczególności za otwartość na adopcję dzieci z niepełnosprawnością. Nagrodzona medalem „Gdynia bez barier” za przełamywanie stereotypów myślenia o dzieciach z niepełnosprawnością oraz podejmowanie działań promujących rodzicielstwo zastępcze dla dzieci z niepełnosprawnością. W ubiegłym roku założyła „Pomorską Fundację na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej ANIA”.

Janusz Janowski odbiera medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, fot. Michał Puszczewicz


Janusz Janowski - pomysłodawca Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oraz nagród „Kolosy", a także ich dyrektor. Od początku aż do dzisiaj odpowiedzialny za program oraz strategię rozwoju. Organizator kilkudziesięciu imprez podróżniczych. W latach 1993-2000 wspólnie z żoną Anną redagował i wydawał magazyn turystyczno-kulturalny „Wędrowiec”.

Jego największym osiągnięciem są „Kolosy", choć to nazwa nieoficjalna, ale powszechnie używana dla Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, największej w Europie imprezy podróżniczej, która każdego marca odbywa się w Gdyni. Wydarzenie trwa trzy dni, podczas których od rana do wieczora w ogromnej hali odbywają się prezentacje, relacje, pokazy zdjęć oraz filmów najciekawszych podróżniczych dokonań minionego roku kalendarzowego.

Janusz Kaszyński odbiera medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, fot. Michał Puszczewicz


Janusz Kaszyński - z wykształcenia inżynier, założyciel i prezes firmy KLIMAWENT, będącej spółką akcyjną i zakładem pracy chronionej. Po latach budowania sukcesu firmy jako lidera w branży filtrowentylacji na rynku polskim, pod koniec lat dziewięćdziesiątych firma rozpoczęła eksport produktów na rynki europejskie, amerykańskie i rynki Bliskiego Wschodu. Wszystkie rozwiązania są dziełem autorskim zespołu konstruktorów firmy. Produkcja odbywa się we własnym zakładzie produkcyjnym.

Firma nieustannie inwestuje w nowoczesną infrastrukturę, zaawansowane technologie oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników. To właśnie stworzenie niezwykłych warunków dla pracowników, którzy wedle Janusza Kaszyńskiego są sercem jego firmy, jest jednym z fundamentów sukcesu. Społeczna odpowiedzialność biznesu to dla niego nie tylko hasło, które dobrze wpisuje się w materiały promocyjne firmy, ale i realne działania.

Czas Gdyni


Kolejne nagrody trafiły także do tych, którzy bezpośrednio odpowiadają za jakość gdyńskiej przestrzeni – inwestorów, projektantów i architektów nadających kształt i formę nowym inwestycjom powstającym na terenie miasta. „Czas Gdyni” od 1995 roku trafia w ręce autorów najciekawszych i najważniejszych inwestycji. Samorząd dzięki nagrodzie śledzi na bieżąco nowe realizacje i docenia inwestorów za ich dokonania.

- W tym roku obejrzeliśmy 32 propozycje, 12-osobowa kapituła objechała je, weszliśmy do środka, rozmawialiśmy z inwestorami. Nagrodami „Czas Gdyni” pokazujemy, że Gdynia się rozwija, że jest miastem nowoczesnym. Patrzymy zarówno na architekturę, jak i na same inwestycje – mówiła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

  • Wyróżnienie Przewodniczącej Rady Miasta za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku 2019 „Czas Gdyni” przyznano firmie Polski Holding Nieruchomości Spółka z o. o. za przystań jachtową Marina Yacht Park przy ul. Arkadiusza Rybickiego 4c



Uzasadnienie: Marina Yacht Park to nowoczesna przystań jachtowa, która od sezonu żeglarskiego 2019 r. dopełnia ofertę turystyczną Gdyni. Obiekt jest w stanie przyjąć w bardzo komfortowych warunkach do 120 jednostek. W ramach inwestycji powstał także funkcjonalny bosmanat, w którym znajduje się m.in. zaplecze socjalne, 15 pryszniców, toalety, pralnia, pomieszczenie bosmana, kubryk oraz salka na szkolenia i spotkania.
Marinę Yacht Park wyróżnia stylowy, przemyślany design oraz wykorzystanie materiałów najwyższej jakości. W stopniach schodowych pomostów ukute są ławeczki z kompozytów drewnianych. Odbojnice portowe wykonane są z drewna dębowego. Zgodnie z najnowszymi trendami do oświetlenia zastosowane są jedynie energooszczędne LED-y, a żeglarze mogą korzystać z nowoczesnych systemów cumowania.

Już wkrótce, po zakończeniu budowy osiedla Yacht Park, będzie to tętniące życiem centrum miasta, a marina - przyjaznym miejscem spacerów dla mieszkańców i turystów.

  • Wyróżnienie Przewodniczącej Rady Miasta za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku 2019 „Czas Gdyni” w kategorii ARCHITEKTURA przyznano mgr inż. arch. Jerzemu Wolskiemu z Pracowni Wolski Architekci za budynki wielorodzinne z usługami SILVA przy ul. Bydgoskiej 5, 7A, 7B



Uzasadnienie: Silva to osiedle o zróżnicowanej zabudowie, które wkomponowuje się w okoliczną architekturę. Nowoczesne, białe, odważnie przeszklone bryły domów stały się już kanonem architektonicznej urody Trójmiasta i wizytówką inwestora. Przestrzeń życiowa dla mieszkańców osiedla pozbawiona jest ruchu kołowego. Osiedle posiada wewnętrzne patio, wyjątkowe ze względu na różnorodność ukształtowania terenu, w centralnej części jest wiele poziomów, schodów oraz tarasów. W osiedle wkomponowana jest duża ilość ogólnodostępnych terenów zielonych oraz prywatne ogrody, będące częścią mieszkań na parterze.

Wszystkie budynki mieszkalne w Silva przystosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wejścia do budynków znajdują się na poziomie gruntu, windy pozwalają na komunikację z wszystkimi poziomami, a szerokość drzwi do mieszkań umożliwia przejazd wózkiem inwalidzkim.

  • Wyróżnienie łączące kategorie ARCHITEKTURA i INWESTYCJA przyznano budynkowi administracyjno-biurowemu Franke Foodservice Systems Poland przy ul. Północnej 11. INWESTOR Franke Foodservice Systems Poland Spółka z o. o., ARCHITEKTURA dla Tomasza Lubelskiego i Magdaleny Kalińskiej PRO-INVEST Spółka z o. o.



Uzasadnienie: Minimalistycznie skonstruowana bryła Franke Foodservice Systems przy ul. Północnej 11 została wzbogacona o zrównoważoną, acz wyrazistą część administracyjno-biurową. Przy zachowaniu prostej formy oraz czarno-białej fasady obiekt utrzymał elegancję oraz klarowność podziału funkcjonalnego.

Wykorzystanie płyt kompozytowych w ramach fasady nadało obiektowi elegancji. Realizacja ta to bardzo dobry przykład jak można obiektowi biurowo-produkcyjno-magazynowemu, zrealizowanemu poza centrum miasta, nadać przy użyciu prostego detalu indywidualną formę architektoniczną. Realizacja ta niech będzie przykładem dla innych inwestorów, że warto dla chociażby prestiżu firmy nadać swojej siedzibie indywidualny wyraz architektoniczny, a nie powielać sztampową zabudowę hal produkcyjno-magazynowych pozbawionych jakiegokolwiek wyrazu architektonicznego.

Nowy budynek to także wkład w podniesienie atrakcyjności miasta w zakresie zwiększonej i zróżnicowanej oferty na rynku pracy. Obiekt służy pionowi administracyjnemu. Pracują w nim osoby odpowiedzialne za wspieranie produkcji, inżynierowie, specjaliści z działu HR oraz finansów, a także przedstawiciele handlowi.

  • Nagrodę Przewodniczącej Rady Miasta za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku 2019 „Czas Gdyni” przyznano firmie Investownia Spółka z o. o. za renowację i rozbudowę muszli koncertowej przy placu Grunwaldzkim 1 , ARCHITEKTURA dla Bartosza Kisiela, Pauliny Kisiel, Łukasza Pisarka - Balans Pracownia Projektowa



Uzasadnienie: Do kopuły z lat 50-tych, w której odbywają się koncerty dobudowany został nowoczesny budynek zwracający uwagę ciekawą formą i wnętrzami nawiązującymi do charakterystycznych elementów gdyńskiego modernizmu.

Na potrzeby inwestycji znaczna część konstrukcji została wyburzona. Koncepcja architektoniczna zakładała odtworzenie oryginalnego kształtu budowli i rozbudowanie go o dodatkową przestrzeń przeznaczoną na restaurację. Renowacja odbywała się przy ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków.

Zwiększyła się funkcjonalność sceny będącej centralnym punktem muszli. Na występujących w tym miejscu artystów czeka przestronna garderoba wyposażona w węzeł sanitarny i prysznice. Dzięki oszczędnemu detalowi architektonicznemu, budynek pozostaje w zrównoważonym dialogu pomiędzy istniejącą zabudową a zieloną skarpą Kamiennej Góry.

Projekt Muszli koncertowej wykonany przez Pracownię Projektową BALANS pokazał, jak powinno się w nowoczesny sposób wprowadzać nową architektoniczną strukturę do obiektu istniejącego na obszarze modernistycznego centrum Gdyni, czyli obszarze objętym ścisłą ochroną konserwatorską. Rozbudowa Muszli Koncertowej na Placu Grunwaldzkim to zdecydowanie najlepsza architektoniczna realizacja spośród wszystkich nominowanych w tegorocznej edycji Czasu Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 11.02.2020 11:40
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.02.2020 14:56
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze