Co nowego

Godzina dla Bałtyku

#godzinadlabałtyku to hasło tegorocznej edycji akcji

#godzinadlabałtyku to hasło tegorocznej edycji akcji "Godzina dla Ziemi WWF". Źródło: www.wwf.pl

Wystartowała doroczna akcja „Godzina dla Ziemi WWF”. Jej tegoroczna, 14. już edycja jest szczególnie bliska gdynianom, gdyż to #godzinadlabałtyku. Choć do finału, kiedy to na godzinę zgasną światła w różnych obiektach na całym świecie, pozostały 3 tygodnie, już teraz można podpisywać petycję i zamieszczać na Instagramie sentymentalne zdjęcia znad Bałtyku.


„Godzina dla Ziemi” to międzynarodowa akcja społeczna promująca ochronę środowiska i powstrzymanie zmian klimatycznych. WWF (World Wide Fund for NatureŚwiatowy Fundusz na rzecz Przyrody) organizuje ją od 2007 roku. Finał akcji odbywa się w ostatnią sobotę marca. Wtedy na godzinę w obiektach publicznych, firmach i mieszkaniach prywatnych wyłączane są światła - w symbolicznym geście troski o naszą planetę. W 2020 roku zgasły one w ponad 7000 miast w 190 krajach. W tym roku symboliczny mrok zapadnie 27 marca o godz. 20.30.

Jak tłumaczą przedstawiciele WWF Polska: „W czasie „Godziny dla Ziemi” nie mierzymy oszczędności energii, tylko zachęcamy do wyrobienia w sobie proekologicznych nawyków. Nie powstrzymamy degradacji środowiska naturalnego czy nadmiernej emisji gazów cieplarnianych, oszczędzając energię raz do roku przez jedną godzinę. Trzeba to robić cały czas. Poprzez „Godzinę dla Ziemi” przypominamy o potrzebie oszczędzania naturalnych zasobów Ziemi oraz o tym, że wprowadzając drobne zmiany w naszym codziennym życiu, wspólnie możemy wpłynąć na losy naszej planety.”

Każdego roku akcja poświęcona jest innemu problemowi. Tym razem polska edycja odbywa się pod hasłem „Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy!”, aby zwrócić uwagę na zły stan środowiska morskiego oraz zasobów ryb Morza Bałtyckiego.

- Bałtyk to narodowy skarb wszystkich Polaków, a dla gdynian to dobro szczególne. Bez niego nie byłoby Gdyni, której historia jest nierozerwalnie związana z Morzem Bałtyckim. Dlatego dobrostan naszego morza tak bardzo leży nam na sercu. Zachęcam Państwa do udziału w akcji „Godzina dla Bałtyku” – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.


Zagrożone morze

Oprócz wygaszenia świateł akcji towarzyszą też inne działania.

WWF zachęca do podpisania petycji do premiera Mateusza Morawieckego w sprawie ochrony ekosystemu Bałtyku. Można to zrobić na stronie www.wwf.pl.

Jest to apel o objęcie przez Polskę przywództwa na arenie międzynarodowej w kwestii osiągnięcia dobrego stanu środowiska Morza Bałtyckiego, gdyż, jak czytamy w petycji: „Zgodnie z wymaganiami Dyrektywy Ramowej w sprawie Strategii Morskiej, dobry stan środowiska wód morskich Morza Bałtyckiego powinien zostać osiągnięty najpóźniej do 2020 roku. Bałtycki Plan Działań Komisji Helsińskiej (HELCOM), stanowiący program realizacji Konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego (również Konwencji Helsińskiej), wyznaczył za cel osiągnięcie dobrego stanu środowiska morskiego Bałtyku do roku 2021. Ponadto, zgodnie z celem Wspólnej Polityki Rybołówstwa, najpóźniej do 2020 roku powinny zostać zakończone nadmierne połowy wszystkich stad ryb, także w obszarze Morza Bałtyckiego. Cele te nie zostały osiągnięte, a w konsekwencji przyszłość ekosystemu Morza Bałtyckiego jest zagrożona.”

Morświn zaplątany w sieci. Fot. www.wwf.pl

Do najbardziej palących problemów Bałtyku według WWF należą: nadmierne połowy ryb, brak zrównoważonego rybołówstwa, przeżyźnienie wód i związane z tym procesem przydenne strefy pozbawione tlenu (tzw. martwe strefy), odpady morskie, w tym zagubione lub w inny sposób utracone narzędzia połowowe (tzw. sieci widma), niefunkcjonalne morskie obszary chronione i zmiany klimatu. Utrzymanie obecnego stanu może doprowadzić do odebrania nam możliwości korzystania ze wspólnego dobra, jakim jest Bałtyk - jako miejsca pracy (rybołówstwo i branże pokrewne oraz turystyka), rekreacji (korzystanie z kąpielisk, podziwianie i obserwowanie morskiej fauny i flory) oraz lokalnego źródła pożywienia (konsumpcja ryb pochodzących z bałtyckich łowisk).

Aby dodatkowo zwrócić uwagę na te zagrożenia oraz zachęcić jak najwięcej osób do podpisania petycji, trwa akcja zamieszczania na Instagramie sentymentalnych zdjęć z pobytu nad Bałtykiem, podpisanych hasztagiem #godzinadlabałtyku i oznaczonych @wwfpolska.


  • ikonaOpublikowano: 05.03.2021 14:00
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.03.2021 15:58
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze