Co nowego

Gotowi na nowe dowody. Od 7 listopada – z odciskiem palca

Gdyńscy urzędnicy obsługujący wnioski dotyczące dowodów osobistych przygotowują się do obsługi nowych czytników linii papilarnych, fot. Kamil Złoch

Gdyńscy urzędnicy obsługujący wnioski dotyczące dowodów osobistych przygotowują się do obsługi nowych czytników linii papilarnych, fot. Kamil Złoch

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wkrótce w dowodach osobistych znajdą się skany linii papilarnych. Powróci też odręczny podpis właściciela dokumentu. Zmiany wejdą w życie od 7 listopada, a do gdyńskiego magistratu już trafiły nowe urządzenia, które posłużą do skanowania odcisków palców.


Nadchodzi być może nie rewolucja, ale z pewnością istotna zmiana dotycząca dowodów osobistych. Podstawowy dokument identyfikacyjny każdego dorosłego Polaka już od 7 listopada będzie musiał znów zawierać odręczny podpis posiadacza dowodu.

Zupełną nowością będą za to nowe dane biometryczne, czyli po prostu odciski palców, które znajdą się w tzw. warstwie elektronicznej i będą mogły odczytać je tylko niektóre instytucje i służby mundurowe. Nie będzie konieczności wymiany dotychczas ważnych dowodów osobistych, ale wszystkie nowe wnioski będą już składane zgodnie z nowymi wytycznymi. Oznacza to, że od tej pory wniosku dotyczącego dowodu osobistego nie będzie można już złożyć przez internet (oprócz dzieci poniżej 12. roku życia), ale trzeba będzie zrobić to osobiście.

Konieczność zmian wynika z treści rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 5 października 2021 roku, a ich wprowadzenie było z kolei podyktowane wcześniejszym rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 roku.

Urzędnik zeskanuje palce


Skany swoich linii papilarnych zostawimy już podczas składania wniosku – właśnie dlatego wszystkie urzędy w całym kraju zostaną wyposażone w odpowiednie, bezpieczne skanery, czyli małe urządzenia, które po przyłożeniu palca przeniosą za pośrednictwem aplikacji jego odcisk do elektronicznej formy. Czytniki linii papilarnych już dotarły do Gdyni, a dokładnie od poniedziałku, 8 listopada urzędnicy zajmujący się obsługą wniosków związanych z dowodami osobistymi zaczną z nich korzystać.

- Jak zawsze przy tego typu zmianach, dokładamy wszelkich starań, żeby usługa już od pierwszego dnia funkcjonowała zgodnie z nowymi wytycznymi i nie powodowała kolejek. Nasi pracownicy będą 8 listopada przeszkoleni i dobrze przygotowani do bezpiecznego korzystania z elektronicznych skanerów. Czytniki linii papilarnych będą wykorzystywane nie tylko przy stanowiskach w Urzędzie Miasta Gdyni, ale przede wszystkim w nowym Centrum Obsługi Mieszkańca w Centrum Riviera, gdzie serdecznie zapraszamy do szybkiego i wygodnego załatwiania urzędowych spraw, nie tylko tych związanych z dowodami osobistymi – mówi Rafał Klajnert, sekretarz miasta i dyrektor Urzędu Miasta Gdyni.

Przypomnijmy, że sprawami związanymi z tymi dokumentami tożsamości zajmuje się Referat Dowodów Osobistych, który podlega Wydziałowi Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Gdyni. Zainteresowani mogą korzystać ze stanowisk w Sali Obsługi Mieszkańców w głównym budynku gdyńskiego magistratu przy al. marsz. Piłsudskiego 52/54 oraz we wspomnianym Centrum Obsługi Mieszkańca, które mieści się na pierwszym piętrze Centrum Riviera (ul. Górskiego 2) i działa od poniedziałku do soboty od godz. 10:00 do 18:00.

Załatwienie spraw dotyczących dowodów osobistych wymaga wcześniejszej rezerwacji terminu wizyty – można to zrobić za pośrednictwem strony rezerwacje.um.gdynia.pl lub przez infolinię Gdyńskiego Centrum Kontaktu (tel. 58 626 26 26).

Jakie dokładnie dane biometryczne znajdą się w tzw. warstwie elektronicznej nowego dowodu? To odciski dwóch palców wskazujących, które zostaną pobrane od wszystkich osób składających wniosek o dowód osobisty powyżej 12. roku życia. Jeśli skany palców wskazujących będą nieczytelne, pod uwagę będą brane kolejno palec środkowy, serdeczny lub kciuk.

Obowiązek nie dotyczy osób młodszych, takich, u których chwilowo nie ma fizycznej możliwości pobrania odcisków oraz tych, od których pobranie odcisków jest na stałe fizycznie niemożliwe. Zaraz po zeskanowaniu zapis linii papilarnych trafi do Rejestru Dowodów Osobistych, gdzie będzie przechowywany tylko do momentu odbioru gotowego dokumentu (lub do dnia wydania decyzji o odmowie jego wydania).

Zawarcie w nowych dowodach skanu odcisków palców będzie ułatwieniem m.in. dla niektórych służb mundurowych. Zgodnie z treścią wspomnianego rozporządzenia, do odczytu linii papilarnych z warstwy elektronicznej uprawione będą jedynie przy wykonywaniu określonych czynności: organy prokuratury i policji, Straż Graniczna, Straż Marszałkowska, Służba Ochrony Państwa, Inspektor Nadzoru Wewnętrznego, Wywiad i Kontrwywiad Wojskowy, Żandarmeria Wojskowa, Krajowa Administracja Skarbowa, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Krajowe Centrum Informacji Kryminalnych.

  • ikonaOpublikowano: 18.10.2021 16:10
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.10.2021 16:36
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze