Co nowego

Inauguracja Roku Wendy

Konferencja inaugurująca Rok Tadeusza Wendy w Gdyni, od lewej: Karin Moder, dyrektorka Muzeum Miasta Gdyni, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski

Konferencja inaugurująca Rok Tadeusza Wendy w Gdyni, od lewej: Karin Moder, dyrektorka Muzeum Miasta Gdyni, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski

Wprawdzie Rada Miasta Gdyni ustanowiła rok 2021 Rokiem Tadeusza Wendy już 31 marca, to właśnie dziś, na 10 dni przed odsłonięciem pomnika budowniczego gdyńskiego portu, zainaugurowano jego obchody. O tym, jak ważny to moment dla miasta opowiadali: Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni i Karin Moder – dyrektorka Muzeum Miasta Gdyni. Podczas konferencji mówili też o atrakcjach, jakie przygotowano z tej okazji.


Na konferencji prasowej zorganizowanej przed wejściem do Muzeum Miasta Gdyni zaprezentowano, w jaki sposób miasto, muzeum i Port Gdynia chcą godnie uczcić bohatera roku.

– 29 maja 1921 roku rozpoczęła się budowa portu w Gdyni. Dokładnie w setną rocznicę tamtych wydarzeń odsłonimy pomnik budowniczego gdyńskiego portu – Tadeusza Wendy. To postać bardzo szczególna, bardzo zasłużona dla budowy portu. Najczęściej, gdy mówimy o porcie, wracamy do postaci Eugeniusza Kwiatkowskiego, który był wizjonerem, politykiem, on zapewnił odpowiednie decyzje polityczne dla budowy portu i to, co najważniejsze – finansowanie. Jednak inżynierem, który wytyczał kanały portowe i planował budowę bardzo nowoczesnego portu, był właśnie Tadeusz Wenda. Stąd też inicjatywa, by przypomnieć tę postać i w szczególny sposób ją upamiętnić – powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.Odsłonięciu pomnika Tadeusza Wendy na molo Rybackim będą towarzyszyć atrakcyjne wydarzenia. Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, zaprosiła mieszkańców na dwa koncerty.

29 maja o godz. 16.30 w Muszli na pl. Grunwaldzkim odbędzie się koncert „Gdynia – morze dźwięków”. Orkiestra pod dyrekcją Ariela Ludwiczaka wykona polskie i światowe standardy z lat 20. i 30. XX wieku. Natomiast o godz. 19.00 na ostrodze molo Rybackiego zaplanowano występ młodych artystów związanych z Akademią Muzyczną w Gdańsku. Jeśli sytuacja epidemiczna i rządowe obostrzenia pozwolą na organizację koncertu, artyści zagrają interpretacje jazzowo-elektroniczne znanych szlagierów słuchanych przez budowniczych portu.

Miasto Gdynia zaprasza również do udziału w dwóch konkursach dotyczących budowy pierwszego portu II RP. Jeden z nich jest organizowany wspólnie z Portem Gdynia. Chodzi o konkurs wiedzy „Śladami Tadeusza Wendy po Porcie Gdynia”. Aby wziąć w nim udział, trzeba odpowiedzieć na pytania na temat budowy portu i miasta. Do wygrania jest unikalna wycieczka po gdyńskim porcie. Laureaci odwiedzą miejsca na co dzień niedostępne dla mieszkańców.

Będzie też konkurs, fotograficzny. Jednak rozpocznie się on dopiero po odsłonięciu pomnika Tadeusza Wendy. Zadaniem uczestników będzie kreatywne pokazanie monumentu i miejsca, w którym stoi.

Muzeum Miasta Gdyni z okazji Roku Tadeusza Wendy zainaugurowało dziś nową stronę poświęconą bohaterowi roku: tadeuszwenda.pl.

– Na nowej stronie udostępniamy bogaty materiał dokumentujący życie i pracę Tadeusza Wendy - artykuły popularnonaukowe, komentarz historyczny, plany, mapy, cały szereg dokumentów. Z kolei na stronie gdyniawsieci.pl jest bogata dokumentacja fotograficzna, która w ogromnej mierze była wykonana przez samego Tadeusza Wendę, czyli zdjęcia pokazujące postępy prac przy budowie portu. Poza tym już niedługo część naszej wystawy stałej zostanie przeznaczona właśnie na wystawę o Tadeuszu Wendzie. Pomieścimy tam cały szereg obiektów wyciągniętych z naszych magazynów i poprzez nie będziemy opowiadać o naszym bohaterze – mówi Karin Moder, dyrektorka Muzeum Miasta Gdyni.

Ponadto w czerwcu są planowane spacery pod hasłem: Spaceruj z historią! – Śladami Tadeusza Wendy. Muzeum Miasta Gdyni przygotowuje także specjalną ofertę edukacyjną, dzięki której młodzi ludzie zgłębią historię początków naszego miasta. Karty pracy dla szkół podstawowych „Być jak Tadeusz Wenda!” będą dostępne online pod koniec wakacji.

O szczegółach obchodów Roku Tadeusza Wendy będziemy informować na bieżąco.

  • ikonaOpublikowano: 19.05.2021 14:30
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.05.2021 19:02
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze