Co nowego

Jak pięknie pisać po polsku #wGdyni

Gala Laureatów Dyktanda Niepodległościowego w Muzeum Emigracji // fot. Zofia Bystydzienska-Dolata

Gala Laureatów Dyktanda Niepodległościowego w Muzeum Emigracji // fot. Zofia Bystydzienska-Dolata

Kilkuset uczniów z ponad stu szkół z całego Pomorza wzięło udział w pomorskim Dyktandzie Niepodległościowym. Wczoraj, na uroczystej gali w Muzeum Emigracji nagrodzono najlepszych, wręczając niemal osiemdziesięciu laureatom dyplomy i nagrody. To uczniowie, którzy napisali dyktando niemal bezbłędnie, udowadniając, że polska ortografia nie ma przed nimi tajemnic.


Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” jest wyjątkowe – aby je napisać, trzeba nie tylko doskonale znać skomplikowane zasady języka polskiego, ale także lubić historię. Mimo to, każdego roku coraz więcej młodych gdynian chce się w sztuce bezbłędnego pisania sprawdzić.

- Gdynia jest żywym pomnikiem niepodległości naszego kraju - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - Chyba nie ma lepszego miejsca na podsumowanie zmagań łączących nasz język i historię odzyskania niepodległości jak Muzeum Emigracji czyli dawny dworzec morski, ówczesne okno na świat odrodzonej Polski. Gratuluję uczestnikom tych zmagań i jednocześnie dziękuję za pielęgnowanie narodowej tradycji, historii oraz kultury języka polskiego.

Poziom dyktanda z roku na rok rośnie. Jego organizatorami jest fundacja „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W naszym województwie, koordynacją wydarzenia zajmuje się, już od pierwszej edycji, II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza. Dyktanda odbywają się bowiem w kilku polskich województwach oraz poza granicami kraju – na Kresach.


Dyktando honorowym patronatem objął senator Sławomir Rybicki.

– Dbałość o kulturę języka polskiego jest szczególnie ważna. Podobnie jak poszanowanie i pielęgnowanie naszej niepodległości. Jej znaczenie właśnie teraz uświadamia nam bohaterska, okupiona krwią obrona własnej niepodległości przez Ukrainę – mówi senator Sławomir Rybicki i dodaje: - Jestem pełen uznania za pracę jaką włożyli w dyktando uczniowie, ich opiekunowie, Fundacja Zawsze Warto, miasto Gdynia i Muzeum Emigracji w Gdyni. Gratuluję i dziękuję całemu zespołowi z II LO im. Adama Mickiewicza w Gdyni, który przeprowadził konkurs i przygotował galę.

Obok senatora i wiceprezydent Gdyni młodym laureatom dyktanda z naszego województwa gratulowali: Marek Wasiak, prezes fundacji Zawsze Warto z Krakowa, organizator ogólnopolski konkursu, Marzena Lipka, wizytator Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Marcin Wiśniewski, wiceprezes ZOP Związku Nauczycielstwa Polskiego.

- W tym dyktandzie zadziwiające jest to, że im bardziej jest ono trudne i naszpikowane historią, tym więcej uczniów chce się z nim zmierzyć – mówi Ewa Soduła, organizator wydarzenia z ramienia II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. - Jeżeli zdamy sobie sprawę, że nasza młodzież żyje na co dzień w erze obrazów i emotikonów, a liczba osób, doskonale znających trudne zasady ortografii języka polskiego nie jest już taka, jak jeszcze dwadzieścia lat temu, chwyta za serce ta potrzeba sprawdzenia się w testach ważnych i trudnych. Budujące jest także to, jak wielu osobom udaje się poradzić sobie z tym wyzwaniem.

Na wczorajszej gali było niezwykle uroczyście, oprawę muzyczną przygotowała Katarzyna Doliwa Dobrowolska, kierownik Sekcji Instrumentów Smyczkowych Szkoły Muzycznej w Gdyni, a uroczystość poprowadzili uczniowie klasy 1b II LO.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.04.2022 11:48
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.04.2022 14:22
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze