Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni

Weekend 7-9 lutego/collage z materiałów prasowych (fot. LOB Marszewo Marszewo Marta Dymarczyk)

Weekend 7-9 lutego/collage z materiałów prasowych (fot. LOB Marszewo Marszewo Marta Dymarczyk)

06.02.2020 r.

Najbliższy weekend upłynie pod znakiem 2 rocznic: 94. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich oraz 100-lecia zaślubin Polski z morzem. Będzie radośnie, kulturalnie i patriotycznie. Ciekawą ofertę przygotowały dla mieszkańców muzea, a z okazji urodzin Gdyni wejście do jej flagowej placówki muzealnej będzie bezpłatne. Zapraszamy wszystkich, by dołączyli do radosnego świętowania.

94. Urodziny Gdyni – świętujemy rocznicę nadania praw miejskich

Gdynia, miasto z morza i marzeń, kończy wkrótce 94 lata. W najbliższy weekend w hali widowisko-sportowej Gdynia Arena bawić się będą gdynianie. Obchody 94. rocznicy nadania praw miejskich uświetnią oficjalne uroczystości. Będą też imprezy towarzyszące, w tym premiera albumu fotograficznego i filmy o przeszłości miasta.
Tradycyjnie jednym z głównych wydarzeń gdyńskich urodzin jest impreza dla mieszkańców w Gdynia Arenie, która odbędzie się 8 lutego. Atrakcje i program przygotowano z myślą przede wszystkim o gdyńskich seniorach. To m.in. koncert zespołu VOX, projekcja filmu Jacka Dworakowskiego „Biesiady rodów gdyńskich” czy szereg specjalistycznych konsultacji zdrowotnych. Wstęp bezpłatny na podstawie wejściówek pobranych w Centrum Aktywności Seniora (aktualnie nie są już dostępne).
Również w sobotę na urodzinowych gości będzie czekał Konsulat Kultury, w którym odbędzie się premiera albumu Andrzeja Jastrzembskiego poświęconego Gdyni. Nie tylko w sobotę, ale i w niedzielę, 9 lutego zaprasza do siebie Muzeum Miasta Gdyni – w te dni wstęp wolny, a przy okazji projekcja archiwalnych filmów z lat 20. oraz nowa wystawa, warsztaty i spotkanie autorskie.
Poniżej program wydarzeń z okazji 94. urodzin Gdyni:
8 lutego
Gdynia Arena (ul. Kazimierza Górskiego 8); wstęp na zaproszenia ( (aktualnie nie są już dostępne).
Koncert zespołu VOX, projekcja filmu Jacka Dworakowskiego „Biesiady rodów gdyńskich” czy szereg specjalistycznych konsultacji zdrowotnych.
Aby ułatwić poruszanie się w rejonie Gdynia Areny i dojazd na sobotnie wydarzenia, będzie można skorzystać ze specjalnego rozkładu jazdy komunikacji miejskiej. ZKM Gdynia zwiększy częstotliwość niektórych kursów. Na linii 27 większość kursów obsługiwana będzie przez trolejbusy przegubowe, a linia 109 obsłuży więcej kursów do Redłowa SKM. Wykonane zostaną także dodatkowe kursy z Obłuża, Leszczynek i Śródmieścia w kierunku Redłowa. W godz. 8.00-20.00 linia obsługiwana będzie przez autobusy przegubowe. Po zakończeniu imprezy z przystanków „Gdynia Arena 01” i „Gdynia Arena 02”, wykonane zostaną na zasadzie regulacji dodatkowe kursy na liniach 27 i 109.
Szczegóły na www.zkmgdynia.pl.
Konsulat Kultury w Gdyni, ul. Jana z Kolna 25; wstęp wolny
– godz. 18.00 – „Gdynia w fotografii Andrzeja Jastrzembskiego” – premiera albumu Andrzeja Jastrzembskiego poświęconego Gdyni. Jego prawdziwa przygoda z utrwalaniem rzeczywistości, wówczas jeszcze na kliszy, rozpoczęła się w Irlandii. Później powstawały kolejne autorskie albumy. Nadszedł czas na album o rodzinnym mieście autora, Gdyni.W tej publikacji miasto nie zawsze jest ukazane ze znanej perspektywy. Jastrzembski w poszukiwaniu kadru nie powstrzymuje się przed rozstawieniem drabiny na środku ulicy Świętojańskiej, z dachów kamienic patrzy na miasto, czy ze szczytu komina elektrociepłowni na port. Wyświetlany na ekranie pokaz fotografii będzie opowieścią Andrzeja Jastrzembskiego o Gdyni, impresją łączącą obraz z autorskim komentarzem, z dźwiękami miasta oraz nowoczesną muzyką jazzową. Sprawcą ilustracji muzycznej oraz koncertu zamykającego ten wieczór będzie projekt muzyków w składzie: Ignacy Wiśniewski (piano, elektronika), Adam Żuchowski (kontrabas, sample) i Paweł Osicki (perkusja, nagrania dźwięków miasta). Na wernisażu dostępne będą premierowe egzemplarze albumu, z możliwością otrzymania dedykacji od autora.
Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1); wstęp wolny
– godz. 14.00 – „Dawno temu nad Bałtykiem” – projekcja archiwalnych filmów o Gdyni z lat 20. XX wieku.
9 lutego
Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1)
– godz. 11.00 – „Kapelusze z ulicy Kilińskiego” – spotkanie autorskie z Agnieszką Wojciechowską;
– godz. 12.00 – „Modne czasy” – warsztaty tworzenia nakrycia głowy na podstawie archiwalnych fotografii Gdyni;
– godz. 13.30 – Otwarcie modułu na wystawie stałej „Gdynia – dzieło otwarte”;
– godz. 14.00 – Oprowadzanie po wystawie „Dawno temu nad Bałtykiem. Gdynia lat 20. XX wieku w obiektywie Romana Morawskiego”.
Wstęp wolny.

Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza:
– 7, 8, 9 lutego na sztukę Anny Burzyńskiej „Czarne wdowy” w reż. Józefa Opalskiego.
Świat pełen mafijnych konfliktów i prawdziwych namiętności, świat, w którym królują włoskie piosenki, m.in. utwory kultowej włoskiej śpiewaczki Rosy Balistrerii (śpiewającej na rozmaitych uroczystościach mafijnych). A w tle opowieść o miłości pary młodych ludzi – „Romea” i „Julii” uwikłanych w mafijne rozgrywki swoich bezwzględnych matek, tytułowych „czarnych wdów”.

Teatr Gdynia Główna zaprasza
Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza:
– 8 lutego godz. 19.00 na „Próby Józefa K.” wg „Procesu” Franza Kafki w reż. Ewy Ignaczak.
Główny bohater jest człowiekiem, który nie umie wziąć odpowiedzialności za własną egzystencję. Nie stać go na poświęcenie się żadnej idei. W adaptacji Ewy Ignaczak proces jest ostatnim momentem, w którym K. może odmienić swoje życie.
Bilety: 35/40 zł.
– 9 lutego o godz. 12.00 na Stację Bajek: „Bajka o bajce. Szczęśliwy koniec” wg Pierre’a Gripariego w reż. Ewy Ignaczak.
To trzecia i ostatnia część historii opowiadającej burzliwe losy księcia Pipo i księżniczki Popi. W spektaklu śledzimy ich podróż po Krainie Do Której Nikt Nigdy Nie Chodzi i wizytę w Bibliotece prowadzonej przez Białego Szczura, gdzie bohaterowie spróbują przeczytać Księgę Swojego Życia.
Bilety 30 zł.
Szczegóły na www.teatrgdyniaglowna.pl.
Rezerwacja biletów: tel. 58 351 15 12, kom. 600 306 634; 600 306 632 i mail: teatr@teatrgdyniaglowna.pl.

Odwiedź Konsulat Kultury

Gdyńskie Centrum Kultury zaprasza do Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 25):
– 9.02 o godz. 11.00 na 9. Teatrzyk Młodego Artysty. Nadszedł czas na młodych artystów. Tu mogą wykazać się talentem.
Wstęp wolny.
– 9.02 o godz. 17.00 oraz 10.02 o godz. 10.00 na spektakl „Konsternacja” w reż. Grzegorza Chrapkiewicza.
Tekst jednego z najważniejszych dramaturgów młodego pokolenia – Mariusa von Mayenburga to tylko z pozoru lekka komedia. 9 lutego spektakl będzie grany w ramach projektu „Spektakl (nie tylko) dla rodziców”.
Bilety: 50/45 zł.

Akcja Karmnik w Leśnym Ogrodzie Botanicznym

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo zaprasza 9 lutego w godz. 8.00-13.00 na przedpołudnie z Akcją Karmnik, czyli:
– spotkanie oko w oko z gośćmi karmnika, okraszone opowieściami ornitologów o każdym ze złapanych ptaków
– warsztaty z malowania ptaszków z masy solnej (bez rezerwacji, przez cały czas trwania spotkania)
– spacer po terenie ogrodu
– drugie śniadanie przy ognisku (wiktuały we własnym zakresie).
Wstęp wolny.

Konferencja „Polskie Drogi do Morza”

Rok 2020 został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony Rokiem Zaślubin Polski z Morzem. 10 lutego 1920 roku dokonał ich gen. dyw. Józef Haller, wrzucając do wód Zatoki Puckiej platynowy pierścień. Był to symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku.
W stulecie zaślubin Polski z morzem Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza do udziału w konferencji popularno-naukowej „Polskie drogi do morza” przygotowanej przez Muzeum Marynarki Wojennej i Burmistrza Miasta Pucka, która odbędzie się w dniach 8-9 lutego.
Spotkanie rozpocznie się 8 lutego o godz. 10.00 w Muzeum Marynarki Wojennej. Drugiego dnia konferencja odbędzie się w Ratuszu Miejskim w Pucku od godz. 14.00.
Wstęp wolny.

Biesiada Literacka

Klub Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza 9 lutego o godz. 12.00 na Biesiadę Literacką. Gościem będzie historyk i eseista, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, profesor Andrzej Chwalba.
Spotkanie odbędzie się w sali kolumnowej Klubu Marynarki Wojennej.
Wstęp wolny.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zbrojownia Muzeum MW”

Już w najbliższą niedzielę – 9 lutego o godz. 12.00 – Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na oprowadzanie kuratorskie przez kustosza Jacka Ostapkowicza.
Wystawa prezentuje oryginalne elementy uzbrojenia okrętowego używanego w XX wieku. Większość eksponatów zdemontowano z pokładów okrętów służących w polskiej Marynarce Wojennej. Wśród zabytków artylerii okrętowej znajdują się prawdziwe unikaty, jak podwójna armata przeciwlotnicza 40 mm Boforsa z okrętu podwodnego „Sęp” – identyczny egzemplarz znajdował się na bliźniaczym „Orle”. Najsłynniejsze działko przeciwlotnicze II wojny światowej – 20 mm Oerlikon z wyposażenia ORP „Błyskawica” czy podwójny nkm 13,2 mm Hotchkissa wydobyty z wraku „Gryfa”, zbombardowanego na Helu we wrześniu 1939. Przejmującym dopełnieniem tamtego dramatu jest strzęp bandery z fragmentem orła, uratowany z zatopionego ORP "Gryf", mosiężne litery składające się na nazwę okrętu zdemontowane z wraku oraz pochodzące także z "Gryfa" oryginalne koło ratunkowe.
Oprowadzanie wliczone w cene biletu wstępu.

„Skarby Jubilatki”

OPEC Gdynia, CKZiU 2 oraz dr Jarosław Kłodziński zapraszają 8 lutego na spacer historyczny z cyklu „Skarby Jubilatki”.
Regulamin uczestnictwa na www.klodzinski.info.pl. Na spacer warto zabrać długopis i drugie śniadanie. Zgłoszenia na adres klodzinski.jarosław@wp.pl lub tel. 601 658 812.

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF

„Joker”, „Pewnego razu w… Hollywood”, „Parasite” – filmy nominowane do Oscara można w ten weekend zobaczyć w Gdyńskim Centrum Filmowym. W poniedziałek warto wybrać się do Kina Studyjnego GCF na dokument o Gdyni, a także na wernisaż wystawy malarstwa.
Kto przegapił w kinie głośne tytuły nominowane do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, może w weekend nadrobić zaległości. Do repertuaru Kina Studyjnego GCF na pojedyncze seanse wracają: „Joker”, „Pewnego razu w Hollywood”, „Parasite”. W dalszym ciągu można też oglądać m.in. „Boże Ciało”, „1917”, „Judy”, „Małe kobietki”.

Sala Warszawa
Piątek – Sobota, 7-8 lutego
Kraina miodu – 10.10
Boże Ciało – 12.00
Pewnego razu… w Hollywood – 14.15
Małe kobietki – 17.20
365 dni – 20.00
Joker – 22.15
Niedziela, 9 lutego
Judy – 10.30
Boże Ciało – 12.50
Pewnego razu… w Hollywood – 15.10
Małe kobietki – 18.10
365 dni – 20.45
 
Sala Goplana 
Piątek – Sobota, 7-8 lutego
SuperPies i TurboKot – 10.30
Małe kobietki – 12.20
Poznajmy się jeszcze raz – 15.00
365 dni – 17.15
Kłamstewko – 19.30
Parasite – 21.30
Niedziela, 9 lutego
Chłopiec i wilk  –  9.50
SuperPies i TurboKot – 11.35
Małe kobietki – 13.20
Poznajmy się jeszcze raz – 16.00
365 dni – 18.20
Kłamstewko – 20.35
                              
Sala Morskie Oko
Piątek – Niedziela, 7-9 lutego
Kłamstewko – 10.40
Szybcy i śnieżni – 12.40
Miłość mojego brata – 14.30
1917 – 16.45
Monos – 19.10, 21.10
Szczegóły repertuaru Kina Studyjnego GCF dostępne są na stronie www.gcf.org.pl. Bilety na film kosztują 19, 16 i 13 złotych (normalny/ulgowy/grupowy).