Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni

collage z grafik różnych imprez

Weekend #wGdyni zapowiada się ciekawie// collage z materiałów prasowych

13.05.2022 r.

Przed nami majowy pachnącym kwitnącymi wiśniami weekend. Nie ma co chować się w domu, bo wiosna nie będzie trwać wiecznie. Czekają na Was spektakle, projekcje w ramach największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce, a wieczorami zrobi się tajemniczo, bo w sobotę Noc Muzeów.


Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zaprasza:
  • 13 i 14 maja na „Pułapkę” Tadeusza Różewicza w reż.Krzysztofa Babickiego.

Intrygująca opowieść o życiu jednego z największych pisarzy XX wieku. O jego nieoczywistych związkach, burzliwych rozstaniach, fascynujących kobietach, trudnych relacjach rodzinnych i wizjach przyszłości, które się ziściły.
14 maja rolą Ojca w „Pułapce” Grzegorz Wolf świętować będzie jubileusz 25-lecia pracy artystycznej.
  • 15 maja na „Kursk” Pawła Huellego w reż. Krzysztofa Babickiego. Spektakl grany pod pokładem „Daru Pomorza”.

Sny o potędze, które toną wraz dumą rosyjskiej floty. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia katastrofy okrętu podwodnego „Kursk”.
Strona internetowa:
https://teatrgombrowicza.art.pl/.

Teatr Gdynia Główna poleca


Teatr Gdynia Główna zaprasza:
  • 14 maja o godz. 19.00 na „Maskę” Stanisława Lema w reż. Ewy Ignaczak.

Spektakl wprowadzi widzów w świat najbardziej mrocznego opowiadania Stanisława Lema. Tutaj to android będzie ostrzegał przed autorytarnością władzy i spróbuje odkryć prawdziwą istotę człowieczeństwa. Jaką wystawi ocenę swoim konstruktorom?
Bilety: 35/40 zł.
  • 15 maja ogodz. 12.00 na Stację Bajek – „Bajkę o księżniczce Popi i smoku Tarabistarku” Pierre’a Gripariego.

Jak znaleźć ukochanego, który pojawia się tylko w snach i jakim sposobem pokonać mocarnego smoka Tarabistraka?
Bilety: 35 zł.

Sprzedaż online:
http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/
Szczegóły na teatrgdyniaglowna.pl 

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF na Festiwalu Millennium Docs Against Gravity


Rusza największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce. W Gdyńskim Centrum Filmowym od 13 do 21 maja można zobaczyć kilkadziesiąt filmów z całego świata, a także dyskutować o najważniejszych sprawach współczesności. Do Kina Studyjnego GCF warto zaglądać już od rana.
Filmem otwarcia Festiwalu MDAG jest „Simona” – w piątek, 13 maja, po seansie zaplanowano spotkanie z reżyserką Natalią Koryncką-Gruz. 14 maja, w ramach Rodzinnej Akademii Dokumentalnej po bloku filmowym „Relacje ze zwierzętami” widzowie porozmawiają z przyrodnikami Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”. Tego samego dnia po filmie „Nothing Compares” o Sinéad O’Connor opowie dziennikarz muzyczny Bartek Chaciński. Z kolei do debaty na temat „Tajemnic państwowych – jawności i ich granicach” zaprasza Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni, partner festiwalu.
15 maja o godz. 12.00 na placu Grunwaldzkim obok GCF rozpoczną się warsztaty rękodzieła „Kwitnąca idea”: każdy chętny będzie mógł własnoręcznie wykonać kwiaty ze skrawków materiałów.
Wstęp wolny.
W niedzielne popołudnie odbędzie się debata „Kiedy docenimy rzeki?”, a także rozmowa „Po co nam architektki? Po co nam architekci?” w ramach festiwalowego Cyklu Miastoprojekcje. To tylko wybrane wydarzenia towarzyszące z tegorocznego programu Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Festiwalowe seanse i spotkanie trwają codziennie do późnego wieczora, ale Kino Studyjne GCF zaprasza widzów już od rana. W codziennym przedpołudniowym repertuarze jest m.in. „F-cking Bornholm” w reż. Anny Kazejak, czyli słodko-gorzka opowieść o dzisiejszych 40-latkach, którzy odkrywają prawdę o sobie podczas rodzinnej majówki nad morzem.
W rolach głównych: Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Jaśmina Polak i Grzegorz Damięcki.
Włoski dramat „Trzy piętra” w reż. Nanni Morettiego opowiada o pogmatwanych losach mieszkańców pewnej rzymskiej kamienicy na przestrzeni dziesięciolecia. W repertuarze również filmy dla młodszych i starszych dzieci, a także całych rodzin: francuski przebój „Skarb Mikołajka” oraz animacja „Gdzie jest Anne Frank”.
Więcej na www.gcf.org.pl.
Bilety na seanse dostępne są online oraz w kasie Kina Studyjnego GCF.


Charytatywnie w Uchu


13 maja o godz. 20.00 w Klubie Ucho (ul. św. Piotra 2) odbędzie się charytatywny koncert dla Sławka, gitarzysty No Limits.
Sławek jest cenionym gitarzystą zarówno w środowisku trójmiejskim jak i w całej Polsce, przez ostatnie 30 lat swojej muzycznej kariery grał w zespołach takich jak Golden Life, Apteka oraz No Limits. Sławek ma przed sobą skomplikowaną operację kręgosłupa, a po niej kosztowny i długi proces rehabilitacji.
Bilety do nabycia przy wejściu do klubu w cenie 50 zł bądź poprzez wpłatę kwoty 50 pln lub więcej na zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/vxmr25.

Teatr Muzyczny zaprasza – to dla Was gramy


Teatr Muzyczny w Gdyni zaprasza:
  • 13 maja o godz. 19.00 na „MaMy Czas”;
  • 13, 14 maja o godz. 19.00 i 15 maja o godz. 17.00 na „Mistrza i Małgorzatę”;
Bilety i szczegóły: https://muzyczny.org/pl.

Europejska Noc Muzeów #wGdyni


14 maja odbędzie się kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów. Konsulat Kultury, Muzeum Marynarki Wojennej i Uniwersytet Morski przygotowały dla nas w tę noc kilka ciekawych propozycji, których nie można przegapić.
Noc Muzeów w Konsulacie Kultury rozpocznie się o godz. 19.00. Jakie atrakcje czekają na nas przy ul. Jana z Kolna 25?
Na uczestników będzie czekać wernisaż wystawy fotografii Joanny Borowiec pt. „Szklane twarze”.
Z kolei o godz. 20.30, 21.30 i 22.30 Konsulat Kultury zaprasza na projekcje filmu pt. „Na granicy widma".
Tej nocy dodatkową atrakcją będzie akcja „Hej! Zrób sobie zdjęcie". Na ścianie zostanie zawieszony analogowy aparat.
W programie nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. Na dzieci będzie czekać m.in. kraina fotografii, stare aparaty, klisze oraz inne niespodzianki.
Więcej informacji znajduje się w wydarzeniu na Facebooku.
Organizatorami Nocy Muzeów są: Konsulat Kultury, Fundacja Q Sztuce, Art Gdynia i One Gallery.
Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza w swoje progi od godz. 19.00 do 1.00 (ostatnie wejście o północy).
Poza wystawami na uczestników będą czekać: kuchnia polowa z wojskową grochówką, STAR 660 M2 – ekspozycja broni wewnątrz pojazdu, namiot promocyjny MMW z pokazami składania i rozkładania broni, nauka pierwszej pomocy, grupy rekonstrukcji historycznej – m.in. Grupa „Sojusz", „Fort", „Obrona Wybrzeża", North Regiment, pokazy DART – Gdyńskiego Stowarzyszenia Steel Darta „Błyskawica”, pokaz zdjęć archiwalnych o historii Marynarki Wojennej.
Z kolei ORP „Błyskawica” zaprasza na pokład na nową wystawę pt. „ORP Błyskawica – wierny okręt”.
Bilety na nocne wydarzenia organizowane przez Muzeum Marynarki Wojennej można nabyć w cenie 1 zł. Więcej szczegółów znajduje się w wydarzeniu na Facebooku.
Uniwersytet Morski zaprasza na Europejską Noc Muzeów w murach Planetarium im. A. Ledóchowskiego. Kosmiczne pokazy rozpoczną się o godz. 18.00 (następnie: 18.30, 19.00, 19.30). W każdym seansie może wziąć udział maksymalnie 30 osób.
Wstęp jest bezpłatny. Wejście od strony portu jachtowego.

Karwiny pełne tajemnic

Rada Dzielnicy Karwiny zaprasza mieszkańców na cykl spacerów po dzielnicy. Pierwszy z nich pt. „Karwiny od podstaw. Spacer wzdłuż ul. Wielkopolskiej” wyruszy już w najbliższą sobotę 14 maja o godz. 11.00 z przystanku PKM Gdynia Karwiny.
Cykl sześciu spacerów poprowadzi Michał Miegoń.
Wstęp wolny.