Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni

Ten weekend będzie wyjątkowy//collage z materiałów prasowych

Ten weekend będzie wyjątkowy//collage z materiałów prasowych

Ten weekend będzie wyjątkowy. W wielkim stylu finiszuje Święto Morza, a Scena Letnia w Orłowie przyciągnie amatorów kultury pod chmurką. Fani morskich klimatów będą mogli podziwiać klasyczne jachty i żaglowce w pełnej krasie na wodach Zatoki Gdańskiej. A w dzielnicach będzie można obejrzeć hity światowego kina i spędzić czas z sąsiadami.

Święto Morza zawsze w Gdyni


Tegoroczne Święto Morza zbliża się ku końcowi. 26 czerwca swoje święto ma też Marynarka Wojenna. Co nas w takim razie czeka w nadchodzący weekend? Zapraszamy do przejrzenia programu Święto Morza 2022.
 
Do końca Święta Morza zostały trzy dni. W tym roku wśród atrakcji znalazło się aż 40 różnorodnych, ogólnodostępnych wydarzeń. Niektóre z nich odbywają się w przestrzeniach miejskich, inne w placówkach kulturalnych i muzeach, obiektach naukowych uczelni wyższych czy miejskich plenerach związanych w mniejszym lub większym stopniu z morską tożsamością naszego miasta. Dlatego warto zajrzeć do programu i skorzystać z ostatnich dni świętowania.
W ostatnią niedzielę czerwca przypada też Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest ono od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku.

24 czerwca:
  • godz. 11.00-13.00 – krajowe obchody Światowego Dnia Hydrografii / Muzeum Marynarki Wojennej,
  • godz. 17.00 – parada chóru Zawisza Czarny z dudziarzami /ul. Świętojańska,
  • godz. 17.00 – wykład „Gdynia w międzywojennym malarstwie polskim” / Muzeum Miasta Gdyni,
  • godz. 21.00 – koncert chóru Zawisza Czarny z udziałem zaproszonych gości / scena letnia Contrast Cafe,
  • III Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie im. inż. Tadeusza Wendy,
  • regaty o Puchary Marynarki Wojennej,
 
25 czerwca:
  • godz. 9.30 – spacer architektoniczny „Morze i Modernizm - architektura Dzielnicy Oksywie”,
  • godz. 10.00 – spacer plenerowy „Morze i las”,
  • godz. 10.00 – spacer po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym „Dzikie muzeum”,
  • godz. 11.00 – odsłonięcie tablic Ottona Weilanda i Tadeusza Ziółkowskiego / Aleja Żeglarstwa Polskiego,
  • w godz. 13.00-17.00 – VI Żeglarska Parada Świętojańska po Zatoce Gdańskiej na trasie Gdańsk-Sopot-Gdynia. Parada zacznie się formować o godz. 13.00, pomiędzy ujściem Martwej Wisły a molo w Brzeźnie, a godzinę później skieruje w stronę Gdyni. Na jej czele popłynie „Generał Zaruski”. Zobaczymy także m.in. „Copernicusa”, zbudowanego w 1936 roku mahoniowego „Oriona” i „Anticę”. Komandorem parady będzie Ireneusz Góreczny z Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”.
  • Ok. godz. 16.30 odbędzie się koncert na wodzie Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”.
  • Ok. godz. 18.00 na pirsie nr 1 w Marinie Yacht Park, obok pomnika Tadeusza Wendy, odbędzie się koncert szantowo-folkowy dostępny dla wszystkich. Wystąpią na nim Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Klang i Flash Creep.
  • godz. 18.00 – msza św. w intencji ludzi morza w kościele pw. św. Piotra Rybaka (ul. Portowa 2), o godz. 19.15 – przemarsz z kościoła pod pomnik Polski Morskiej, o godz. 19.30 – ceremonia złożenia kwiatów w honorowej asyście wojskowej.,
  • godz. 19.00 – koncert Michała Jeziorskiego „MORZE/MIASTO/PORT” z widokiem na morze / Muzeum Miasta Gdyni,
  • III Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie im. inż. Tadeusza Wendy,
  • regaty o Puchary Marynarki Wojennej.

26 czerwca:
  • o godz. 11.00 – złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Polski Morskiej;
  • godz. 11.40 – Uroczysty apel z okazji Święta Marynarki Wojennej na ORP Błyskawica,
  • godz. 12.00 – z okazji Święta Marynarki Wojennej z pokładu okrętu-muzeum ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny składający się z 21 wystrzałów. 24 czerwca o godz. 9.30 odbędzie się salut próbny składający się z trzech wystrzałów.
  • o godz. 13.00 – Marynarskie spotkanie pokoleń (Klub Marynarki Wojennej Riwiera, ul. Zawiszy Czarnego 1);
  • godz 10.00-15.00 – zwiedzanie statku Urzędu Morskiego „Konstelacja” / Basen Prezydenta vis a vis Sea Towers,
  • godz. 14.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „MORZE/MIASTO/PORT” / Muzeum Miasta Gdyni,
  • godz. 16.00 – zakończenie regat „Bieg kaprów” oraz regat o „Puchary Marynarki Wojennej”,
  • godz. 17.00 – ONE Terminal RUN Gdynia Hutchison Ports 2022 – bieg na dystansie 1 mili morskiej pomiędzy kontenerami wybrzeżem terminala kontenerowego GCT,
  • III Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie im. inż. Tadeusza Wendy.

W dniach 25-26 czerwca ORP Błyskawica będzie zamknięty dla zwiedzających. W te dni wstęp do Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) będzie bezpłatny.


Zobacz to, co najlepsze na Scenie Letniej w Orłowie



26. Scena Letnia Teatru Miejskiego na plaży w Orłowie zaprasza na spektakle z morzem w tle:
  • 25 czerwca – najnowsza propozycja „Kwiaty we włosach” Aliny Moś-Kerger w reż. autorki.
Era Dzieci Kwiatów to wciąż barwny i inspirujący okres. Młoda dziewczyna, porządkując rzeczy po ukochanej babci, natrafia na serię tajemniczych, czarno-białych zdjęć ze zlotu hipisów nad Bałtykiem. Postanawia odnaleźć ostatnich żyjących przyjaciół babci, by poznać jej młodzieńczą przeszłość. To będzie fascynująca muzyczna podróż pełna niespodzianek…
Więcej na stronie teatrgombrowicza.art.pl.

Teatr Gdynia Główna poleca


Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza 25 i 26 czerwca o godz. 18.00 na plenerowe odsłony projektu „Odyseja Schulzowska 2022”.
To teatralna podróż do źródeł. Gdyńskie zakamarki, podwórka i boiska staną się sceną intrygujących spektakli teatralnych według prozy Brunona Schulza. Akcja stanowi kontynuację ubiegłorocznych działań, gdzie w ramach 2021: „Odysei Lemowskiej” twórcy uciekali od rzeczywistości pandemicznej w futurystyczne wizje przyszłości światów Stanisława Lema, teraz wracają do źródeł – do mitologii młodości, sensualnego kontaktu z naturą i rozpoznawania samego siebie w wielowątkowej prozie Brunona Schulza. Widzowie obejrzą dwa spektakle – „Dojrzeć do dzieciństwa” w reż. Ewy Ignaczak i „Sanatorium” w reż. Idy Bocian. Wstęp bezpłatny.
Przedstawienia zostaną nagrane w ciekawych i nieteatralnych miejscach Gdyni po to, żeby trafiły do wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta, a nietypowe miejsce prezentacji korespondowało lub kontrastowało z treścią i pobudzało do żywej dyskusji o sztuce.
Harmonogram:
  • 25 czerwca o godz. 18.00 – Szkoła Podstawowa nr 26 (ul. Tatrzańska 40),
  • 26 czerwca o godz. 18.00 – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 (ul. Wiczlińska 50A).
Wstęp bezpłatny.
Szczegóły na teatrgdyniaglowna.pl.

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF


Aż 5 nowości czeka na kinomanów w najnowszym repertuarze Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego.
Hitem zapewne okaże się historia o królu rock’n’rolla. „Elvis” w reżyserii Baza Luhrmana to pulsująca muzyką, mieniąca się cekinami, zrealizowana z przepychem historia kariery Elvisa Presleya opowiedziana z perspektywy jego wieloletniego managera (w tej roli Tom Hanks). Rozrywka na najwyższym poziomie gwarantowana!
Odskocznią od codzienności będzie też seans francusko-włoskiej komedii obyczajowej „Księgarnia w Paryżu” (reż. Sergio Castellitto), w którym losy pewnego zmęczonego życiem księgarza odmieniają się dzięki spotkaniu z piękną i ekscentryczną Yolande.
Również w Paryżu dzieje się akcja kolejnej historii o miłości – tyle że dużo bardziej skomplikowanej, a czasem i mrocznej. W filmie „Paryż. 13 dzielnica” mistrz francuskiego kina Jacques Audiard portretuje niejednoznaczne oblicza współczesnych związków.
Obejrzymy też polską czarną komedię „Samiec Alfa” w reż. Katarzyny i Igora Priwieziencewów. Film opowiada o grupie mężczyzn próbujących naprawić swoje związki za pomocą kontrowersyjnych metod pewnego ekscentrycznego coacha.
Ostatnią z nowości jest punkowy manifest jednego z najbardziej cenionych izraelskich reżyserów, Nadava Lapida, pt. „Kolano Ahed”, nagrodzony na zeszłorocznym festiwalu w Cannes Nagrodą Jury.
Szczegółowy repertuar Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz dostępny jest na stronie www.gcf.org.pl.

Teatr w „Marszewie”


Teatr Komedii Valldal zaprasza 26 czerwca o godz. 11.00 i 14.00 na premierę spektaklu „Psiakość” Marty Guśniowskiej. Zagra Grupa NacoTomi, czyli dorośli pasjonaci aktorstwa.
„Psiakość” to wzruszająca bajka o kundelku, którego pan zapomniał zabrać z lasu... Po drodze czeka go masa przygód.
Spektakle odbędą się w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo”.
Wstęp wolny.

Witaminacja: zastrzyk kultury i sąsiedzki piknik


Dom Filmowy & Fundacja Młodorośli zapraszają 24 czerwca w godz. 16.00-23.00 na wydarzenie pn. „Witaminacja: zastrzyk kulturalny na Witominie”.
To nie tylko sąsiedzki piknik, ale to przede wszystkim cykl warsztatów kulturalno-artystycznych, opartych na działaniu partycypacyjnym mieszkańców Witomina.
Program wydarzenia:
  • w godz. 16.00-18.30 – Rodzinne warsztaty – Zrób swoją torbę, stwórz sznurkowy breloczek, namaluj wielkoformatowy obraz, posłuchaj muzyki;
  • o godz. 16.30 – Witomino Odkrywców – Start młodzieżowej gry miejskiej;
  • o godz. 17.00 – Sztuka na ulicy – odsłonięcie muralu na ul. Widnej 8;
  • o godz. 17.15 – Prezentacja projektu młodych;
  • o godz. 17.30 – Witofonia – start spaceru dźwiękowego po Witominie;
  • o godz. 18.00 – Wernisaż wystawy fotograficznej Twarze Witomina;
  • w godz. 18.30-19.30 – koncert Jana Babińskiego;
  • o godz. 20.00 – pokaz filmów młodzieżowych oraz „Filmu balkonowego” Pawła Łozińskiego.
Projekt współfinansowany z budżetu miasta.

Kulturalne lato w dzielnicach


Kulturalne lato w dzielnicach to bezpłatne atrakcje: światowe hity z kinie dzielnicowym, pikniki, prelekcje i spektakle dla małych i dużych.
Tegoroczne kino dzielnicowe zainauguruje 24 czerwca o godz. 21.30 pokaz filmu „Binti” na dziedzińcu SP nr 20, ul. Starodworcowa 36 w Wielkim Kacku.
Kolejne seanse w najbliższe weekendy:
25 czerwca o godz. 21.30 – pokaz filmu-niespodzianki przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 (ul. Nagietkowa 73) oraz pokaz filmu „Wojna z dziadkiem” na terenie przy Szkole Podstawowej nr 29 (ul. Ks. Ściegiennego 8);

26 czerwca o godz. 11.00 rozpocznie się piknik z OSP Wiczlino i sąsiedzką wyprzedażą w tle na polanie za komisariatem Policji przy ul. Staniszewskiego 1a.
O godz. 12.00 na polanę piknikową wjedzie OSP Wiczlino swoim nowym wozem wybranym w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego.
W programie dmuchańce, animacje, występy, zabawy, strefy tematyczne, foodtrucki, strefa gastro, strefa DKMS.
Na wydarzenie zaprasza Rada Dzielnicy Chwarzno-Wiczlino i Budżet Obywatelski Gdynia.
Rada Dzielnicy Pustki Cisowskie-Demptowo oraz Teatr Czwarte Miasto zapraszają 26 czerwca o godz. 17.00 na spektakl dla dzieci pt. „Książę Papusz i jego przyjaciele”. Wydarzenie rozpocznie się, na placu przy ul. Bławatnej przed przedszkolem nr 46.

  • ikonaOpublikowano: 23.06.2022 14:38
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.06.2022 16:09
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze